Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

παντως αυτα που πανε να περασουν για τις υπαρχουσες οικοδομες ειναι τουλαχιστον απαραδεκτα τη στιγμη που ηξεραν πως χτιζοταν τοσα χρονια η ελλαδα..τωρα για τις νεες ,υπαρχουν οι υποδομες για να ισχυσουν απολυτως ολα αυτα?ας πουμε υπαρχουν καθορισμενες οικοδομικες γραμμες παντου?

ποσες ειναι λαθος?ασε την πολυνομια και την δυσερμηνεια των νομων ..επιεικως απαραδεκτα για να μη πω τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια και για μένα .....

εγώ έχω την εξής περίπτωση:

καθ ' υπέρβαση αδείας, στον ακάλυπτο μονοκατοικίας έχω:

α) αποθήκη 40 τ.μ με κεραμοσκεπή, εκτός νομιμου κτιριακου περιγράμματος(κοινώς λίγα μέτρα δίπλα απ την κατοικία)

β)πλακοστρωση,bbq, και κεραμοσκεπη στον ιδιο χωρο των 50 περιπου τμ

γ)το κτίριο είναι υπερυψωμένο και κάτω απ τον εξώστη , και μέχρι το ύψος του εδάφους, έχει κτιστεί αποθηκευτικός χώρος, κι αυτός με κεραμίδι, φυσικά εκτός περιγράμματος....

 

Πως τα δηλώνω όλα αυτά?

α) καταρχήν μπορώ να τακτοποιήσω χωρο εκτός ιδεατού στερεού ή όχι? αν ναι, χρειάζεται κι εδω αναλυτικός για την κεραμοσκεπή ή μονο το κτίριο με υπέρβαση δόμησης Β.Χ?

β)3 αναλυτικοί για παραβάσεις στον ίδιο χώρο όλες?

γ)υπέρβαση δόμησης Β.Χ και αναλυτικός ή δεν χρειάζεται εδώ αναλυτικός?

 

ευχαριστώ όσους βοηθήσουν

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει τι ρωτάς.....

α) αφού είναι δίπλα στην κατοικία πως έχεις υπέρβαση Ι.Σ; Θα το έβαζα σαν Υ.Δ.Β.Χ.

β) ναι (κεραμοσκεπή τι εννοείς; στέγαστρο και από κάτω BBQ και πλακόστρωτο;)

γ) Υ.Δ.Β.Χ. (κάτω από τον εξώστη και έχει κεραμοσκεπή;)

Link to comment
Share on other sites

α) δίπλα όχι κολλητά.... είναι ξεχωριστό κτίριο λίγα μέτρα πιο δίπλα....προριζόταν για ξενώνας έγινε όμως αποθηκευτικός χώρος. . ίσως να μην διατύπωσα καλά το εκτός Ι.Σ...πάω με Υ.Δ.Β.Χ ή με Υ.Δ.Κ.Χ και αλλαγή χρήσης... Η άδεια που υπάρχει είναι για 2οροφη κατοικία(διόρθωση), χωρίς αποθηκευτικούς χώρους.

β)ναι πρόκειται για στέγαστρο με κεραμίδια και από κάτω bbq και πλακόστρωση(για την πλακόστρωση απαιτείται αναλυτικός ή υπάρχει κανας περιορισμός ύψους από το έδαφος?)

Link to comment
Share on other sites

α) ΥΔΒΧ (γιατί σκέφτεσαι την αλλαγή χρήσης;)

β) Εγώ θα έκανα έναν προϋπολογισμό αφού είναι μια κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

α)εχεις δίκιο...γιατί σκέφτομαι την αλλαγή χρήσης? 8-)

β) είχα ρωτήσει σε άλλο ποστ αν για τα παραπάνω μπορώ να τακτοποιήσω με 1 αναλυτικό ως μιας κατασκευης και όχι με 3 ξεχωριστούς..γιατί όμως θεωρείται μία κατασκευή? επειδή όλες οι αυθαιρεσίες καταλαμβάνουν το ίδιο εμβαδό στο χώρο? αυτό της πλακόστρωσης και κατ επέκταση ότι βρίσκεται από πάνω της?ή αυτό της κεραμοσκεπής και ότι βρίσκεται από κάτω της?? :grin:

απορία τώρα ε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.