Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Α, ωραία. Εξωτερικά της κατοικίας λογίζεται ακόμη και όταν εφάπτεται σε αυτήν αλλά η πρόσβαση είναι δυνατή μόνο αν βγεις από την κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ορισμό του κτιριοδομικού κανονισμού, άρθρο2 παράγραφος 2, οι χώροι υγιεινής αναφέρονται ως χώροι βοηθητικής χρήσης. Για τους χώρους κύριας χρήσης τίθεται ένας περιορισμός για χρησιμοποίησή τους τουλάχιστον 2 ώρες το 24-ωρο (αρκετά σχετικό αυτό) , έστω και από ένα άτομο.

Νομίζω ότι για την εξωτερική τουαλέτα εντός αγροτεμαχίου που αναφέρθηκε θα μπορούσε να υπολογιστεί ως ΥΔ ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ορισμό του κτιριοδομικού κανονισμού, άρθρο2 παράγραφος 2..........

Είναι όντως στο άρθρο 2 αλλά στην παράγραφο 3 (και όχι στη 2).

Καλοπροαίρετη η διόρθωση έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι εγώ.

 

Εξώστης διαφορετικής διάστασης από αυτή της Ο.Α. και με διαφορετικής μορφής σκάλα που οδηγεί από τον εξώστη στο έδαφος μπορεί να μπει στην ίδια παράβαση ή θα πρέπει να πάει μία παράβαση ο εξώστης και μία η σκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα το θέματος αλλά προσωπικά θα εξέταζα, αν η νέα διάσταση του εξώστη προσαυξάνει τη συνολική επιφάνεια εξωστών πέρα από το 20% που που δεν προσμετρά στο Σ.Δ. Αν δεν το προσαυξάνει θα έβαζα μια παράβαση με αναλυτικό.

Το ίδο και για τη σκάλααν η νεα της μορφή δεν προσαυξάνει την επιφάνεια σε σχέση με την επιφάνεια της οικοδομικής άδειας και η παράβαση ειναι μόνο κτιριολογικής φύσης. Κατα τη γνώμη μου 2*500 βασιζόμενος στα παραδείγματα της εγκυκλιου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.