Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Εγώ το έχω γράψει ...."άπειρες" φορές, αλλά ....."στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για ολοκληρωμένη υπαγωγή 4014 μπορείς να χρησιμοποιήσεις για κατώτερες τιμές την εγκύκλιο 8/90 του ΥΠΕΧΩΔΕ (με όριο το 5.000)

αν ήταν σε εκκρεμότητα η δήλωση έπρεπε να πάει αναγκαστικά με παράρτημα β  4178 (με όριο τα 15.000). 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για δήλωση που έχει πληρωθεί το πρόστιμο και είναι σε ενδιάμεση υπαγωγή χρησιμοποιούμε τον καινούργιο νομο για αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 30 παρ. 3

3. Εκκρεμείς υποθέσεις διεκπεραιώνονται σύμφωνα
με τις διατάξεις του παρόντος.

 

9. Με υπουργική απόφαση του Υπουργού Περιβάλλο−
ντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται
κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για τη διεκπεραίωση των
υπαγωγών που έχουν πραγματοποιηθεί με προγενέστε−
ρες του παρόντος διατάξεις και καθορίζονται επίσης, οι
περιπτώσεις και η διαδικασία διορθώσεων ή επιστροφής
προστίμων όπου απαιτείται.

 

Διάλεξε ότι θέλεις...

Μέχρι τότε:

ή έλα να μου κάνεις συντήρηση το a/c

ή άλλαξε την ειδικότητα σου στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά θα τα μάθουμε με υπουργικές αποφάσεις όταν ο Καλαφάτης ολοκληρώσει τα ...μπάνια του! Μέχρι τότε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, υπολόγιζα να σταματήσω τους ιδιοκτήτες από πληρωμές δόσεων στο 70% του προστίμου του 4014, αλλά μάλλον θα τους σταματήσω καλού κακού στο (70% - 500 ευρώ).

Θυμήστε μου επίσης, στο 4178 δε έχουμε τον όρο "ομοειδής παραβάσεις", ναι?

Με άλλα λόγια δηλαδή, δύο μη ομοειδής παραβάσεις του 4014 γίνονται ένα 500ρικο στον 4178 εάν είναι κάτω των 15.000 ευρώ. Χμ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

όντως yian αυτό παρατήρησα και εγώ:

 

4014 Αρθρο 24 παρ 6 :

"δ. Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τμ), καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται ανά είδος παράβασης με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

4178 Άρθρο 18

5.α. Για τις παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος
Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια 
χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζο−

νται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3
του άρθρου 9 του παρόντος καταβάλλεται παράβολο πεντακοσίων (500) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό κατά το Παράρτημα Β΄.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε να δείτε πως θα είναι το σύστημα και αν θα έχει κουτάκι με τον αριθμό παραβάσεων όπως στον 4014 ή θα έχει πεδίο προυπολογισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.