Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διέρειστη πλάκα


 
noutsaki

Recommended Posts

χωρίς να το έχω μπροστά μου και να μπορώ να το τσεκάρω, θυμάμαι φωτογραφικά πως για παράθεση του 100% των οπλισμών σε μια διατομή συνίσταται η παράθεση να περιβάλλεται από κλειστούς συνδετήρες.

αν κάνω λάθος, το διορθώνω μόλις το τσεκάρω στον κανονισμό.

αυτό φυσικά δεν ισχύει. απλά αλλάζει το μήκος παράθεσης. καλά θα ήταν η εναλλάξ παράθεση αλλά φέξε μου και γλίστρησα. οπότε κάνεις αυτό που είπα παραπάνω.

 

για τα άλλα που σε απασχολούν. η πλάκα ανεξάρτητα του μήκους της, έχει αστείο άνοιγμα. ο ερπυσμός δεν θα με απασχολούσε καθόλου. στην συστολή ξήρανσης όντως υπάρχει ένα σχετικό θέμα. αυτό θα το δεις αλλά λύνεται με το κλασσικό τρόπο. αυτό που είπε ο άρης είναι σημαντικό αλλά στην περίπτωση σου δεν έχει εφαρμογή διότι οι 17άρες πλευρές απλά εδράζονται σε δοκάρια. εμένα περισσότερο θα με απασχολούσε σε φιλοσοφικό επίπεδο πως συνεργάζονται τα τμήματα της κατασκευής σου, όταν έχεις μία πλάκα 17x2 να τα συνδέει.

 

θέλοντας ωστόσο να κάνω έναν χεράτο έλεγχο για τα βέλη της πλάκας "κόλλησα" στο ότι αν εξετάσει κανείς την μεγάλη διεύθυνση της πλάκας τρελαίνεται

για ποιο λόγο? αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, το l είναι στον αριθμητή και άρα μεγαλώνει το επιτρεπόμενο βέλος. τα δε g,q που βάζεις είναι ελάχιστα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δυστυχώς έχω προβλήματα με την σύνδεση και με πετάει συνέχεια.

χωρίς να το έχω μπροστά μου και να μπορώ να το τσεκάρω, θυμάμαι φωτογραφικά πως για παράθεση του 100% των οπλισμών σε μια διατομή συνίσταται η παράθεση να περιβάλλεται από κλειστούς συνδετήρες.

αν κάνω λάθος, το διορθώνω μόλις το τσεκάρω στον κανονισμό.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη.

Για μία διέρειστη τόσες απόψεις; και αν κατάλαβα καλά συνδετήρες στη πλάκα; μα είναι δυνατόν; Μετά φταίνε τα μαστόρια που μας ειρωνεύονται; Όταν ακούνε τέτοιες γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη.

Για μία διέρειστη τόσες απόψεις; και αν κατάλαβα καλά συνδετήρες στη πλάκα; μα είναι δυνατόν; Μετά φταίνε τα μαστόρια που μας ειρωνεύονται; Όταν ακούνε τέτοιες γνώμες...

Όταν στον υπόλοιπο κόσμο ασχολούνται με σοβαρά και μεγάλα έργα, στο Ελλάδιστάν μείναμε στις πλάκες...και όχι μόνο μείναμε αλλά συζητάμε και για τέτοια θέματα...
Link to comment
Share on other sites

και αν κατάλαβα καλά συνδετήρες στη πλάκα;

δεν κατάλαβα! που είναι το παράξενο? την διάτμηση αν υπάρχει πως θα την πάρεις? ή με το πάχος ή με τα τσέρκια ή με την κάμψη οπλισμών ή με συνδυασμούς αυτών.

 

το ότι στα κτιριακά δεν είναι συνηθισμένο συμφωνώ αλλά υπάρχει εξήγηση για τα συνηθισμένα. στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν έχει σχέση η παράθεση με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Διάτμηση σε πλάκα με συνήθη φορτία, άνοιγμα 2,00m και μήκος 17,00m;

Γενικά τοποθέτηση συνδετήρων σε φορέα ολοσωμης πλάκας (όχι μετά διακένων) , σε συνήθη οικοδομικά δεν έχω συναντήσει, εκτός και αν μιλάμε για ενισχυμένες ζώνες. Όχι όμως να τοποθετηθούν συνδετήρες σε πλάκα λόγω παράθεσης. Λογικά ο οπλισμός που θα τοποθετηθεί στη μεγάλη πλευρά των 17,00m θα είναι ο ελάχιστός Φ8/20? άντε Φ10/20 άρα 11 τεμάχια. Δεν μπορεί ο σιδεράς να κάνει τη παράθεση εναλλάξ; για 11 τεμάχια!;!; αλλά και να μη τη κάνει, θα συμβεί τίποτα στη πλάκα από τη παράθεση 11 τεμαχίων στο ίδιο σημείο; ποιο σοβαρό μου φαίνεται το φαινόμενο της ξήρανσης και το αν χρειάζεται αρμός ή όχι. Ακόμη λίγη προσοχή θέλουν τα ελεύθερα άκρα με μερικά ειδικά τεμάχια οπλισμού.

Επίσης άνοιγμα 17,00m δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη πλάκα και δεν χρειάζεται δοκός στη μέση γιαυτό. Έλεος πια. Μηχανικοί είμαστε και όχι μικροχειρούργοι με υποχόνδριους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Διάτμηση σε πλάκα με συνήθη φορτία, άνοιγμα 2,00m και μήκος 17,00m;

είπε κανείς το αντίθετο? δεν ήμουν εγώ που είπα για τσέρκια

Link to comment
Share on other sites

sorry, δεν είχα δει ότι έκανες edit και όπως το είχχες γράψει στην αρχή ήταν σα να διαφωνούσες εντελώς με αυτό που έγραψα και ότι οι συνδετήρες είναι κάτι καθημερινό στις πλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω και της απειρίας που αναφέρει ο συνάδελφος που ρωτάει, καλό είναι να ξαναδεί πώς λειτουργεί αυτή η κατασκευή που γεφυρώνεται από την πλάκα 17μχ2μ και τα εκατέρωθεν δοκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.