Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

 

Θα εκτιμούσα αν κάποιος είχε να μου στείλει το κείμενο που γραάφουμε στην Υ.Δ. ιδιοκτήτη για αδόμητο οικόπεδο. Δεν μπορώ να το βρω και επειδή δεν έχω εκδώσει άλλη και δεν γνωρίζω το κείμενο που βγαζει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

αν πας ΥΠΕΚΑ

στη μεση αριστερα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ

μετα 4014

στο τελος εχει και την δηλωση του ιδιοκτητη και την βεβαιωση του μηχανικου...

[την προσαρμοζεις οτι ειναι αδομητο]

 

λογικα πρεπει να υπαρχουν και στο ΤΕΕ,

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έδωσε το κείμενο συνάδελφος που είχε εκδώσει βεβαίωση αδόμητου και είχε το κείμενο έτοιμο από τη βεβαίωση.

 

dimitris GM ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε άρτιο και οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου βγαίνει οικοδομική άδεια και πέφτει η θεμελίωση και η πλάκα του υπογείου,

΄Υστερα από καταγγελία γίνεται άρση της αδείας για ιδιοκτησιακούς λόγους και λάθους του συμβολαιογράφου (όπως ισχυρίζεται ο ιδιοκτήτης)

 

Ο συμβολαιογράφος προάγει σαν λύση τη μεταβίβαση του αγροτεμαχίου από πλευράς ιδιοκτήτη στα παιδιά του (δεν ξέρω γιατί και δεν με απασχολεί)

και ζητά για τη μεταβίβαση βεβαίωση μηχανικού! Τι κάνω?

 

α) Δίνω σαν αδόμητο?

β) Δίνω σαν μεταβίβαση ακινήτου χωρίς αυθαιρεσία? (Τα μπετά έχουν πέσει ολόσωστα)

γ) Τακτοποιώ με άρθρο 18 με άρση ανάκλησης αδείας και δίνω βεβαίωση για ακίνητο που έχουν ρυθμιστεί οι αυθαιρεσίες?

 

Σε περίπτωση άρσης της ανάκλησης μπορεί να συνεχίσει κανονικά τις εργασίες. Σωστά?

 

 

Να διορθώσω ότι δεν έχει γίνει τελικά ανάκληση της αδείας, αλλά διακοπή των εργασιών. Καμιά ιδέα κανείς...

Link to comment
Share on other sites

jane

[φυσικα καθετη δεν γίνεται...]

 

μιλα και με τον συμβολαιογραφο...

 

κανονικά θα επρεπε να εχουν κανει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας και διανομη προ πασης ανεγερσης.

Αν εχει γινει αυτο, σε ενδιαφερει η ΟΙ του μη χτισμενου...αρα το πας σαν αδομητο...χωρις να σε αφορουν οι αυθαιρεσιες του αλλου...[έχει ή δεν έχει...]

 

Αλλοιως σε αφορά και η ανεγερθεισα οικοδομη...

 

το θεμα ειναι καθαρα "τυπικό"

δλδ. αν θα δοσεις βεβαιωση για ολα ή για την "υπο εναρξη" ορ. ιδιοκτησία...

 

και θα έπρεπε ήδη ο συμβ/φος να σου εχει εξηγήσει τι ακριβώς θελει...αναλογα με το ιδιοκτησιακο καθεστως που αυτος γνωρίζει..

 

[φυσικα συμφωνώ με τους προλαλησαντες]

Μπορείς να εκδώσεις τη βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών κ.λπ. (αν όντως δεν υφίστανται τέτοιες)....

jane smith

 

Αφού δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία μέχρι στιγμής, εγώ θα έβγαζα τη βεβαίωση κανονικά και απλά θα περιέγραφα στα σχόλια την κατάσταση ως έχει. Προφανώς και δε γίνεται να περιμένεις να ολοκληρωθεί η κατασκευή.

 

Καλημέρα!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις! Με βοηθήσατε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε περιπτωση συνένωσης γειτονικών αδόμητων οικοπέδων με διαφορετικούς ιδιοκτήτες βγάζω 2 βεβαιώσεις για τα δύο οικόπεδα πoυ συνενώνονται η μία που αφορά το τελικό που προκύπτει μετά τη συνένωση;

Link to comment
Share on other sites

sdimog

 

Νομιζω ότι η βεβαίωση αφορά την υπάρχουσα κατάσταση των γηπεδων. Από τη στιγμή που είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες χρειάζονται δύο βεβαιώσεις, η κάθε μία με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη πριν τη συνένωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

εχω μια περιπτωση που ξεκινησε η διαδικασια για να εκδοση βεβαιωση μη αυθαιρεσιων σε αγροτεμαχια αλλα μολισ σημερα πεθαινε ο παππους που ειναι και ιδιοκτητης.

Ανξερει κανεις τι γινεται τωρα ας με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

προφανως η βεβαιωση θα χρησίμευε ή για μεταβίβαση

ή γιια δωρεά...

[μαλλον το δευτερο...]

 

Τωρα που τους προλαβε το μοιραίο...

προφανως δεν συνεχιζεις.

 

Ο παππούς θα κληρονομηθεί είτε με διαθηκη είτε εξ αδιαθέτου [δλδ. χωρις διαθηκη]

 

και αναμένεις.... εντολές απο τους κληρονόμους...αν θελήσουν αυτοι να πουλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.