Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

το θέμα με τα τοπογραφικά στη β φάση δεν γίνεται?τι σκάτε...λες κ οι πελάτες δεν ξέρουν οτι φταίει το κράτος .όσοι έρχονται σε μένα με το κράτος τα βάζουν όχι με μένα !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ πείτε ότι προχωράμε και όσοι δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη...

 

1) Δηλώνουμε αρχικά τον πελάτη μας ως ιδιοκτήτη του 100%.

2) Σε περίπτωση που έστω και ένας έχει ο.α., εκεί βάζουμε ότι υπάρχει ο.α. και πηγαίνουμε με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου του συνολικού ή του πελάτη μας????????

3) Στο τοπογραφικό, αργότερα, βάζουμε όλες τις κατασκευές ή μόνο του πελάτη μας??? Και αν είναι κάποιος χώρος περιφραγμένος, πώς θα μπει ο τοπογράφος?

 

Επίσης, στην περίπστωση που κάποιος έχει ο.α. και δεν είναι ο πελάτης μας, εμείς πού θα το ξέρουμε? Πρέπει να ρωτήσουμε όλους τους γείτονες? Μα σε πολλές περιπτώσεις είναι άφαντοι!!!

 

Μόνο εγώ τα βλέπω μαύρα???? :sad:

Link to comment
Share on other sites

πολύ αγχώνεσαι .θα βγεί εγκύκλιος στη β φάση μόλις δούν το θέμα που θα έχει προκύψει .εδώ βγάζουν εγκληματίες εμάς θα τα'ίζουν τσάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Στη β' φάση να το βράσω συνάδερφε! Σημασία έχει τώρα τι κάνουμε!!!!! Να το προχωρήσω... μετά ποιός θα λογοδοτήσει στον πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πείτε ότι προχωράμε και όσοι δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη...

 

1) Δηλώνουμε αρχικά τον πελάτη μας ως ιδιοκτήτη του 100%.

2) Σε περίπτωση που έστω και ένας έχει ο.α., εκεί βάζουμε ότι υπάρχει ο.α. και πηγαίνουμε με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου του συνολικού ή του πελάτη μας????????

3) Στο τοπογραφικό, αργότερα, βάζουμε όλες τις κατασκευές ή μόνο του πελάτη μας??? Και αν είναι κάποιος χώρος περιφραγμένος, πώς θα μπει ο τοπογράφος?

 

Επίσης, στην περίπστωση που κάποιος έχει ο.α. και δεν είναι ο πελάτης μας, εμείς πού θα το ξέρουμε? Πρέπει να ρωτήσουμε όλους τους γείτονες? Μα σε πολλές περιπτώσεις είναι άφαντοι!!!

 

Μόνο εγώ τα βλέπω μαύρα???? :sad:

Πως θα δρούσα εγώ:

1.Ναι

2.Αν δεν είναι το κτίριο του πελάτη μέσα στην άδεια τότε προσωπικά θα βάλω ότι δεν υπάρχει άδεια,άσε που όπως λες και να υπάρχει άδεια πράγμα εξαιρετικά σπάνιο σε εξ αδιαιρετου με 10+ κομμάτια το πιθανότερο είναι να μην το γνωρίζω, δεν θα βαράω πόρτες να ρωταω αν κάποιος έχει άδεια

3.Στο τοπογραφικό θα τα βάλω όλα , ότι φαίνεται διότι εκει είναι τεχνικό το θέμα δεν ειναι ιδιοκτησιακό,δεν μπορούμε να κρύψουμε τα υπαρχοντα κτίσματα εκτός αν αποφασίσεις να κάνεις τοπογραφικό μόνο με το τμήμα του πελατη σου.Δεν μπορω να πω σωστό ή λαθος,προσωπικά παντος θα κανω όλου του αγροτεμάχιου.Τώρα πως θα μπει ο τοπογράφος σε περιφραγμένο χώρο δεν ξέρω , θα βρει κάποιον τρόπο να μετρήσει, για τα κτίσματα που δεν είναι του πελάτη μου δεν με χαλάει να μην υπάρχει και 100% ακρίβεια.

 

Υ.Γ. όλοι τα βλέπουμε μάυρα αλλά μέσα στην μαυρίλα πρέπει και κάτι να κάνουμε για να δούμε..

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως το θέμα το γνωρίζουν καλά τα «ξεφτέρια» του ΥΠΕΚΑ. Άλλα δεν μπορούν να δώσουν λύση, μιας και το θέμα ακροβατεί στα όρια της αντισυνταγματικότητας. Εάν πουν πως όλα τα κτίρια σε ένα μηχανικό θα χάσει λεφτά η τροικούλα μας (γιατί εκεί θα πάει το 95%, το Πρασινο Ταμείο πήγε περίπατο αν δεν το ξέρετε). Αν πουν πως δηλώνεται 100% ιδιοκτησία το κάθε κτίριο, τότε μία προσφυγούλα θέλει και πέφτει ο νόμος. Το ίδιο ισχύει και για τα δασικά. Γι΄ αυτό δε βγάζουν ερμηνεία πως αν τακτοποιήσεις και μετα ο δασικός χάρτης σε βγάλει δασικό, τότε σου επιστρέφεται το πρόστιμο.... Και πού θα τα βρουν τα εκατομμύρια ευρόπουλα που θα χουν σταλεί δωράκι στην τρόικα για να τα επιστρέψουν. Μία ρύθμιση πως μέχρι να επιστραφούν, τότε το ακίνητο θα λογίζεται ως τακτοποιημένο με ό,τι συνεπάγεται, αν και δίκαια, πάλι θα κριθεί αντισυνταγματική.

(Συγνώμη γι το ολίγον off topic με τα δασικά, αλλά προβλέπω τις μισές δουλειές να τις χάνω ΚΑΙ λόγω αυτής της ασάφειας).

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε και κάτι να δούμε, αλλά να είναι σύννομο συνάδερφε!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ με βλέπω κι εγώ από Δευτέρα να περνάω τις ελάχιστες περιπτώσεις μου και βλέπουμε....

 

Όσο για την άδεια... εμένα ο πελάτης μου έχει ο.α. (μη ρωτάτε πώς!) σε εξ' αδιαιρέτου!

Α, και συντελεστές θα βάλω ΟΛΟΥ του οικοπέδου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...

Σε οικόπεδο ΟΛΟΚΛΗΡΟ λοιπόν που επιτρέπονται 200μ2 έχουν χτιστεί 6 μεζονετες απο 33,33μ2 νόμιμα η κάθε μια (6 Χ 33,33=199,98μ2). Ας πούμε ότι ένας από τους 6 ιδιοκτήτες έχει προσθέσει άλλα 50 μ2 σου λεω εγώ στο σπιτι του. Όταν πας εσύ να καταγράψεις την υπερβαση δόμησης λες

 

α) Η άδεια ελεγε 200μ2 σε όλο το οικόπεδο (γιατί είπαμε είναι εκτός σχεδίου, επιτρέπεται ΜΟΝΟ ένα κτίσμα και αυτά τα σπιτάκια, ΤΑ 6!!! θεωρούνται ΕΝΑ! ) και εδω ο πελάτης μου (στο ένα σπιτι μονο γιατί την μια μεζονέτα έχεις πελάτη, δεν ξερεις τι παιζει με τα άλλα...) χτίστηκαν 200+50 extra = 250 μ2 , άρα έχω υπέρβαση 25%

ή

β) Η άδεια έλεγε ότι το κάθε σπιτάκι είχε δικαίωμα να χτίσει 33,33μ2 και εδώ αυτός ο άνθρωπος έφτιαξε 33,33+50 extra = 83,33μ2 , άρα έχω υπέρβαση 150% ??

 

εδώ σε θέλω κάβουρα...

 

Γιατί

α)πρέπει μεν να παρεις τη δόμηση όλου του οκοπέδου γιατί είπαμε ΝΟΜΙΚΑ τα 6 σπιτια θεωρούνται ΕΝΑ κτίσμα αλλά και

β)πρέπει να συγκρίνεις λογικά την παρανομία του καθενός με αυτο που δικαιούταν να χτίσει ΜΟΝΟΣ του, και όχι με την δόμηση που έχουν όλοι συνολικά, για να ευνοηθεί αυτός και να πληρώσει μικρότερο πρόστιμο!

 

Διότι αν πάρει

το α)---> ο παραβατης έχει μειωμένο ποσοστό υπέρβασης και γλιτώνει λεφτά, αλλά χρησιμοποιώντας την δομηση ΟΛΟΝΩΝ

 

αν πάρεις το β)-->είναι μεν το δίκαιο και το λογικό αλλα ΔΕΝ το προβλέπει ο νόμος γιατι αυτός ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι αυτόνομος εκει μέσα!! Είναι εξ αδιαιρέτου και έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Η μήπως είναι αυτόνομος? Η οριζόντια σύσταση του επιβάλει να συγκρινει την υπερβασή του με τα 33,33μ2 ή με τα 200μ2??!

 

Εκεί έχω κολλήσει...

 

 

Κι αν έχεις υπόλοιπο κάλυψης σε ποιον πάει, ο καθένας το επωφελείται ή αναλογικά με το ποσοστό του;

 

Τελικά σε σύσταση οριζοντίου και καθέτου ανάγουμαι τα επιτρεπόμενα της περιοχής στο ποσοστό του ιδιοκτήτη; Και αν ναι, τότε το υπόλοιπο σε κάθε πολεοδομικό μέγεθος ανάγεται κι αυτό στον ιδιοκτήτη;

 

ΠΧ. Εχω υπόλοιπο καλυψη 20 μέτρα σε οικόπεδο με επιτρεπόμενη 200 τμ και είναι 3 ιδιοκτήτες με κτίσματα με 33,3% ο καθένας, δηλαδή αντιστοιχεί κάλυψη 66,6 τμ στον καθένα.

 

Έχουμε υπέρβαση της άδειας στην κάλυψης του ενός κατά 46,6 τμ, Επομένως σε σχέση με τα επιτρεπόμενα έχει υπέρβαση κάλυψης

 

 

α) 46,6 - 20 (υπόλοιπο κάλυψης) = 26,6 τμ υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό 26,6 / 200=17,73 % <20 και άρα συντελεστής 1,2;

 

β) 46,6 - 6,66 (20 υπόλοιπο κάλυψης /3 ιδιοκτήτες) = 40 τμ υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό 40/ 66,6 =60,06% > 20 % και άρα συντελεστής 1,4;

 

 

γ) 46,6 - 20 (υπόλοιπο κάλυψης) = 26,6 τμ υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό 26,6 / 66,6 = 39,93% > 20% και άρα συντελεστής 1,4;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εσάς τι σας φαίνεται πιο λογικό να γίνει?Να το αφήσουν έτσι ώστε να πρέπει να δηλώσουν όλοι μαζί σε ένα μηχανικό με κοινό πρόστιμο κτλ πράγμα που σημαίνει ότι το 95% των εξαδιερέτου(τα οποία αποτελούν και το μεγαλύτερο μέρος των αυθαιρέτων στην χώρα) δεν πρόκειται να προχωρήσει..Η να βρουν τρόπο ώστε να δηλώνει ο καθένας μόνος. Δεν είναι θέμα να φάνε τα μεγάλα κεφάλια. Όλοι έχουμε τέτοιες περιπτώσεις και νομίζω πως όλους μας συμφέρει να βρεθέι φόρμουλα ώστε να δηλώνονται ξεχωριστά.Γίνονται πιο απλά τα πράγματα για όλους

Εγώ προσωπικά θα περιμένω μέχρι και Δευτέρα - Τρίτη, αν δεν έχει βγει κάποια ενημέρωση θα τα δηλώνω ένα ένα βάζοντας 100% ιδιοκτήτη εννοωντας του αυθαίρετου κτιρίου , ενω στο τοπογραφικό θα τα δείχνω όλα σημειώνοντας ποιος ειναι ο πελάτης μου .Ας βρουν ακρη αυτοι μετα. Δεν γίνεται να χάσω πελάτες και χρήματα που τα χρειάζομαι για να επιβιώσω επειδη αυτοί τον παίζουν.

 

κ εγω συμφωνω, βαρεθηκα να περιμενω να βγει μια εγκυκλιος απο αυτους τους αχρηστους του ΥΠΕΚΑ, απλως εχω ενημερωσει τους πελατες μου πως εχει ακριβως η κατασταση με τα εξ αδιαιρετου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.