Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

@flaoulitsa

προφανως δεν εχεις οριζοντια συσταση ρε γμτ!!!

 

ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΧΙΛΙΟΣΤΑ?????

 

ρε παιδια ενα συμβολαιο δεν μπορειτε να διαβασετε!!???? στο τιτλο τι λεει???

 

χιλιοστα δινει??? αναφερει ρητα συσταση οριζοντιας??? κατανομη χιλιοστων??

 

Αιντε πάλι...Η Συμβολαιογράφος λέει ότι αυτο το χαρτί, το συμβόλαιο αγοραπωλησίας , έτσι όπως το έγραψε, είναι ταυτόχρονα και σύσταση (το ξέρω ότι δεν είναι, συμφωνώ μαζί σου, γιατί εμείς ξέρουμε ότι οι συστάσεις είναι πιο ξεκάθαρες με πίνακες, χιλιοστά κλπ) επειδή λέει μέσα (στο γράφω επί λέξη):

 

"ο ιδιοκτήτης τάδε , σύμφωνα με τις "περι οριζόντιας ιδιοκτησίας" διατάξεις του Νόμου 3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού κωδικα, μεταβιβάζει και παραδίδει κατά πλήρη κυριότητα, νομή και κατοχή στον αγοραστή ταδε το αυτοτελές και διαιρετό διώροφο διαμέρισμα-κατοικεία με τους εξής χώρους...." και περιγράφει τους χώρους μπλα μπλα μπλα...

 

Καταλαβαίνεις τι λαλακια εχουν κάνει σε όλη την Χαλκιδική στα εξ αδιαιρέτου για να καλύψουν τον πωπό τους? Ονομάζουν το εξοχικό----->αυτοτελές και διαιρετό διώροφο διαμέρισμα, κοτσάρουν μετα από δίπλα και το ΠΑΥΛΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ, συμπληρώνουν και την φραση "σύμφωνα με τις "περι οριζόντιας ιδιοκτησίας" διατάξεις" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΥΣΤΑΣΗ (σου λέω το χωρίζουν ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ πάνω στην αγοραπωλησία!!!) και πουλάνε κανονικά τα σπίτια ένα ένα σαν να είναι διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας!!!

 

Και για τα χιλιοστά που με ρωτας, σου είπα τι λέει (παλι επι λέξη):

"...και επομένως ο αγοραστής γίνεται από σήμερα και στο εξής, διαιρετά μεν αποκλειστικός κύριος, νομές και κάτοχος του πωλούμενου διώροφου διαμερίσματος (εδώ εγω καταλαβαίνω ότι του ανηκει το σπίτι, μόνος του, 100% δικό του, αφού λέει αποκειστικός κύριος.. ωραία?) και εξ αδιαιρέτου δε συγκύριος του όλου αγροτεμαχίου και των λοιπών κατά τον Νόμο κοινόχρηστων μερών, χώρων και εγκαταστάσεων της όλης οικοδομής (εννοει τα 6 σπιτια μαζι που θεωρούνται μια οικοδομή) κατα το ποσοστό των 10 εκατοστών (10/100) εξ αδιαιρέτου (εδώ λέει ο,τι στο υπόλοιπο οικόπεδο, στο χώμα, στα γυρω γύρω ΕΞΩ από το σπίτι του, είναι συνιδιοκτης 10% Το λέει ή δε το λέει?)

 

Έτσι έχει γίνει ΟΛΗ η Χαλκιδική! Με αυτά τα ασαφή συμβόλαιο για να καλύπτονται οι πωπούληδες όλων!! Με καταλαβαίνεις?! Μην ορίεσαι λοιπόν και λες ότι δεν ξέρουμε να διαβάζουμε συμβόλαιο... Όσο ασαφή τα γράφουν, αλλό τόσο ασαφώς μπορώ να τα λάβω και γω. Μπορώ να ισχυριστώ εγώ τωρα ότι το παραπάνω δεν τα χωρίζει οριζόντια και να τινάξω όλο τον οικισμό στον άερα και να βγάλω ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ μετά από 6 χρόνια, 6 αγοραπωλησίες?! Πως το βλέπεις?!

Edited by fraulitsa_f
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοιτα froulitsa

 

η που οντως δεν καταλαβαινεις 'η που κανεις οτι δεν καταλαβαινεις..

 

ΧΙΛΙΟΣΤΑ!!!! οχι εκατοστα! ΧΙΛΙΟΣΤΑΑΑΑ!!!

 

δεν εχεις συσταση τελος!!

 

 

edit

 

και πες στη συμβολαιογραφο να κατσει φρονημα (δεν ξερει που δεν ξερει να μη μιλαει)

Edited by fear1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα froulitsa

 

η που οντως δεν καταλαβαινεις 'η που κανεις οτι δεν καταλαβαινεις..

 

ΧΙΛΙΟΣΤΑ!!!! οχι εκατοστα! ΧΙΛΙΟΣΤΑΑΑΑ!!!

 

δεν εχεις συσταση τελος!!

 

 

edit

 

και πες στη συμβολαιογραφο να κατσει φρονημα (δεν ξερει που δεν ξερει να μη μιλαει)

 

Ρε συ συνάδελφε, αυτοί μπορεί να είναι λαλακες και να θέλουν να τα γράφουν σε εκατοστά! τι να κανω τώρα εγώ? εσύ που είσαι μηχανικός μετέφρασε ότι τα 10 εκατοστα είναι 100 χιλιοστα!!!! εκεί κόλλησες τώρα?!

Επίσης αυτοί εκει πέρα θεωρούν ότι αυτό το κωλόχαρτο (για εμας) είναι κανονική σύσταση (για αυτούς) από τη στιγμή που γράφει μέσα κανονικά το πόσα τμ σπιτιου μεταπωλούνται. Και από τη στιγμή που εγώ έγω συμβόλαιο, νιώθω ότι καλύπτομαι και ας κυνηγήσουν αυτούς που το γράψανε και προσωρήσαν σε χρηματική συναλλαγή και πουλησαν. Αμα πια!

 

Δε μπορώ να στο εξηγήσω αλλιώς...Κουράστηκα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ συνάδελφε, αυτοί μπορεί να είναι λαλακες και να θέλουν να τα γράφουν σε εκατοστά! τι να κανω τώρα εγώ? εσύ που είσαι μηχανικός μετέφρασε ότι τα 10 εκατοστα είναι 100 χιλιοστα!!!! εκεί κόλλησες τώρα?!

Επίσης αυτοί εκει πέρα θεωρούν ότι αυτό το κωλόχαρτο (για εμας) είναι κανονική σύσταση (για αυτούς) από τη στιγμή που γράφει μέσα κανονικά το πόσα τμ σπιτιου μεταπωλούνται. Και από τη στιγμή που εγώ έγω συμβόλαιο, νιώθω ότι καλύπτομαι και ας κυνηγήσουν αυτούς που το γράψανε και προσωρήσαν σε χρηματική συναλλαγή και πουλησαν. Αμα πια!

 

Δε μπορώ να στο εξηγήσω αλλιώς...Κουράστηκα...

 

πλακα κανεις???

 

θες πραγματικα απαντηση???

 

για τι ακριβως νομιζεις οτι μιλας?? για κιλα πατατες??? κανε τα χιλιογραμμα???

 

μετα απο αυτο νομιζω οτι δεν εχω να πω κατι αλλο. αν θελει κανεις αλλος συνδελφος να ασχοληθει και να χασει την ωρα του ευχαριστως

 

το μονο που εχω να σου πω ειναι αν θες στα σοβαρα να ασχοληθεις και δεν κανεις πλακα να πας να τα χωσεις λιγο στη συμβολαιογραφο

 

και να πεις στους πελατες σου οτι στην ουσια δεν εχουν κατοχυρωμενη καμμια ιδιοκτησια!!

 

αυτα και καλα ξεμπερδεματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συνάδελφοι. Εχω δει σύσταση με εκατοστά αντί χιλιοστών. Τι θα πω εγώ, πως δεν είναι σύσταση; Αφού και πάλι ποσοστά λέει.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφος απο εδω ([email protected] aka hans laden ετσι γραφεται νομιζω)

 

εχει αναρτησει ολοκληρο θεμα για τη συσταση.

 

καντε search και τα λεμε

 

εγω προσωπικα πινακα χιλιοστων με εκατοστα πρωτη φορα ακουω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

@faethon11

μιλαμε για οριζοντια συσταση ετσι???? οχι καθετη!

Edited by fear1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ μου στα εκτος ειναι οτι ενταξει υπαρχει συσταση και αποκλειστικες χρησεις επι των ελευθερων τμηματων του αγροτεμαχιου.....οταν υπαρχει υ.δ υπογεια που ειναι κατω απο αποκλειστικη χρηση αλλης οικιας τι γινεται?

H σύσταση, αφορά ό,τι προσδιορίζει. Στην περίπτωση σου τα ανω του εδαφους.

Απο κει και μετα κι εφοσον δεν καθοριζεται αλλιως, τα όσα εντός υπεδάφους, είναι κοινόχρηστα και ανηκουν σε όλους. (φανταζεσαι να έβρισκες χρυσο εκει; )

 

επισης αν οι 2 απο τους 4 τακτοποιησουν τις αυθαιρεσιες στις αποκλειστικες τους χρησεις υπαρχει περιπτωση τα προστιμα στις αλλες να αναγκαστουν να τα πληρωσουν και αυτοι?

Αkius, αφου το λες: εχεις συσταση (κι εγω αυτό το "συσταση" που λες, το αντιλαμβανομαι ως συσταση οριζοντιας συνιδιοκτησιας). Ασε τις αποκλειστικες χρησεις.

Εσυ πας μονος σου.

 

Ρε συ φραουλιτσα ετσι πως μας τα λες, εχεις μια οριζοντιοκαθετη εξ αδιαιρετου συνιδιοκτησια!!!!

Καποιο λάκκο εχει η φαβα...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτό μιλάμε.

Ο πίνακας έχει τίτλο "ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ .............."

Με τα χιλιοστά απλά έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τις "περι οριζόντιας ιδιοκτησίας" διατάξεις του Νόμου 3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού κωδικα,

Με αυτά τα άρθρα κανουνε συστασεις καθετης (σιγουρα) και οριζοντιας (με ερωτηματικο) σε καθε ξεχωριστη οικία-οικοδομή.

Δεν χρειάζεται ξεχωριστή πράξη για την συσταση ειτε οριζοντιου, ειτε καθετου, αλλα καλο ειναι να γινεται.

 

Τωρα, ο πίνακας ποσοστων συνιδιοκτησιας, δεν ξερω κατα ποσο προσβλεπεται από κάποιο Νομο (νομιζω πως δεν προβλεπεται) ή αν είναι απλά παράγωγο της αναγκης κατανομής χιλιοστών, κάτι το οποίο δεν θελουν/δεν μπορουν να κανουν οι συμβολαιογράφοι.

Και ναι, αν και παράδοξο, πολλες φορες είναι και σε εκατοστά, σε δέκατα...hell, εχώ έχω ένα συμβόλαιο του 90 περίπου, που περιγράφει την ιδιοκτησία σε πέμπτα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.