Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά ξανα-συνειδητοποιώ ότι τελικά είμαι πολύ νέος μηχανικός!!! Απλά άθλιο, τραγικό και ότι άλλο θέλετε προσθέτετε.

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Ειμαστε ετσι οπως μας αξιζει να ειμαστε και μας κυβερνουν αυτοι που μας αξιζουν....

 

ποσο αληθεια ειναι ολα αυτα...ειναι δυνατον να γινονται τετοια καραγκιοζιλικια;

 

δηλαδη φαγαμε 5-6-7-8 χρονια στα πολυτεχνεια για 5-10-20 μ@κ@κες;;;

 

ποσο ποιο κατω ρε ΕΛΛΑΔΑ;;

 

ποσο ποιο κατω;;

Link to comment
Share on other sites

Στην Χαλκιδικη εχουν στησει απο αλλες περιοχες μηχανικοι τροχοσπιτα ,μενουν μονιμα εκει, γυρναμε απο οικισμο σε οικισμο μετρανε περιπου μονοι τους το σπιτι και βγαζουν το προστιμο περιπου...Αφηνουν καρτα με το ποσο του προστιμου και αν ειναι τυχεροι και πετυχουν τον πελατη αρχιζουν μουχαμπετι ''ελα μωρε εξ' αδιαιρετου και βλακειες εμεις θα το δηλωσουμε και αυτα θα διορθωθουν ,ειναι η ευκαιρια σου θα τελειωσει η προθεσμια και μην ανησυχεις για αμοιβη 500 ολα μεσα''

Oχι, θα κατσουν να γραφουν στο μηχανικος... :lol:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και τα υπολοιπα κτισματα εντος του αγροκτηματος δεν τα δειχνεις? Μονο του πελατη σου δειχνεις?

Τα δείχνω όλα ενοείται.

 

Καλα, δε νομιζω να σε ειπε κανεις ψευτη ή απατεώνα!!!

Ο Νομος δεν ειναι προσωπικη γνωμη.

Να σε ρωτησω, ποιο συντελεστη ΥΔ παίρνεις;;;

 

Τι εννοείς ? Το 99% δεν έχει άδεια κανένας άρα δεν συμπληρώνεις συντελεστή!Μόνο για το ύψος αν έχει υπέρβαση.

Μάλλον είσαι τυχερός και μπορείς να κάνεις ΔΚ χωρίς να έχεις προβλήματα με τους ιδιοκτήτες και τις κατοικίες τους. Γιατί σε περίπτωση περιφραγμένου οικοπέδου πώς θα μπούμε? Επίσης, πώς θα μετρήσουμε (έστω και χοντρικά) όλα τα άλλα κτήρια για το ΔΚ... και αν κάποιο είναι δυώροφο?

 

Όσο για τον πελάτη σου, του λες ότι θα πρέπει να σου πληρώσει αποτύπωση για ΟΛΑ ? Ή δε θα πάρεις για όλα αποτύπωση?

Όσο για το "ψέμματα" υπονοούσα ότι πού "συνάδερφοί" μας στην Χαλκιδική προχωράνε τα εξ' αδιαιρέτου ΧΩΡΙΣ ενημέρωση πελάτη, ότι αυτό που κάνει είναι άκυρο!

 

Μπορεί να συμφωνώ ότι θα βγει μελλοντικά κάτι, γιατί αλλιώς δε θα πάρουν φράγκο, αλλά δεν τα προχωράω από τώρα!!!!

 

Επίσης... θα πάρουν φράγκα... γιατί κάποιοι τα προχωράνε, οπότε το υπουργείο δεν "βλέπει" πρόβλημα. Το πρόβλημα θα είναι του μηχανικού που θα τον κυνηγάει ο γείτονας!!!

Τα υπόλοιπα κτίρια τα αποτυπώνει ο τοπογράφος. Υπάρχει τρόπος να γίνει και αποτύπωση χωρίς να πηδάς μάντρες , με gps κτλ. Γιαυτό και παίρνω αποτύπωση ενοείται μόνο για τους πελάτες μου για το κτίσμα που με αφορά. Τα υπόλοιπα απλά φαίνονται στο τοπογραφικό.Για ποιο λόγο να με κυνηγάει ο γείτονας.Αποτυπώνω κάτι το οποίο μπορέι να δει ο οποιοςδήποτε .Δεν γράφω ούτε τα στοιχεία , ούτε ονόματα στα κτίσματα που δεν αφορούν πελάτη μου. Θεωρείται ότι τον καρφώνω?Απο που και ως που?Δεν ξέρει ο Δήμος,η πολεοδομία,η Δεη κτλ ότι υπάρχει κτίσμα εκέι , εμένα περιμένουν για να το μάθουν από το τοπογραφικό μου??

Στην Χαλκιδικη εχουν στησει απο αλλες περιοχες μηχανικοι τροχοσπιτα ,μενουν μονιμα εκει, γυρναμε απο οικισμο σε οικισμο μετρανε περιπου μονοι τους το σπιτι και βγαζουν το προστιμο περιπου...Αφηνουν καρτα με το ποσο του προστιμου και αν ειναι τυχεροι και πετυχουν τον πελατη αρχιζουν μουχαμπετι ''ελα μωρε εξ' αδιαιρετου και βλακειες εμεις θα το δηλωσουμε και αυτα θα διορθωθουν ,ειναι η ευκαιρια σου θα τελειωσει η προθεσμια και μην ανησυχεις για αμοιβη 500 ολα μεσα''

 

Υ.Γ. Ειμαστε ετσι οπως μας αξιζει να ειμαστε και μας κυβερνουν αυτοι που μας αξιζουν....

Το έχω δει και εγώ αυτό και είναι τραγωδία.Δυστυχώς αυτοί είναι που δημιούργησαν κατάσταση ''Ταρίφας" πεντακοσάρικου στην περιοχή και αν πεις άλλη τιμή εσύ , αυτήν που θεωρέις λογική σε κοιτάνε σαν εξωγηίνο.

 

Και για να μην παρεγηγούμαστε , δεν προτρέπω σε κανέναν να κάνει ότι εγώ.Αλλωστε και εγώ έχω γράψει ποια είναι η σωστή διαδικάσια ασχέτως αν ειναι εφικτή ή οχι.Από εκει και πέρα ο καθένας ζυγίζει την κατάσταση και αποφασίζει. Τουλάχιστον με συναδέλφους που συζητάω είναι πολλοί που άρχισαν να ακολουθούν αυτό το μοντέλο , δεν μου ήρθε ξαφνικα εμένα επιφοίτηση, το συζήτησα και με άλους και πήρα την απόφαση μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην Χαλκιδικη εχουν στησει απο αλλες περιοχες μηχανικοι τροχοσπιτα ,μενουν μονιμα εκει, γυρναμε απο οικισμο σε οικισμο μετρανε περιπου μονοι τους το σπιτι και βγαζουν το προστιμο περιπου...Αφηνουν καρτα με το ποσο του προστιμου και αν ειναι τυχεροι και πετυχουν τον πελατη αρχιζουν μουχαμπετι ''ελα μωρε εξ' αδιαιρετου και βλακειες εμεις θα το δηλωσουμε και αυτα θα διορθωθουν ,ειναι η ευκαιρια σου θα τελειωσει η προθεσμια και μην ανησυχεις για αμοιβη 500 ολα μεσα'

 

Καλή φάση, κι εγώ κάθομαι και σπάζω το κεφάλι μου πως θα τα δηλώσω, ενώ αυτοί οι μάγκες μας παίρνουν τη δουλειά...Για κάτσε να πάω να μάθω κόστος για μεταχειρισμένο τροχόσπιτο...

 

 

Oχι, θα κατσουν να γραφουν στο μηχανικος... :lol:

 

Αχαχαχα καλό, δουλεύουνε ρε τα παιδιά, όχι σαν μερικούς που τεμπελιάζουν κουτσομπολεύοντας στα φόρουμς μπροστά σε μια οθόνη!

Edited by Jonous
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ? Το 99% δεν έχει άδεια κανένας άρα δεν συμπληρώνεις συντελεστή!Μόνο για το ύψος αν έχει υπέρβαση.

E, τοτε, χαιρω πολύ!

Μπορεις απλα να πάρεις την συναίνεση και να τελειώνεις δηλώνοντας μόνο ό,τι σε αφορα.

Για το άλλο 1% τι κανεις; Τι συντελεστη ΥΔ βαζεις;;; Με βάση ποια δομηση;

Link to comment
Share on other sites

E, τοτε, χαιρω πολύ!

Μπορεις απλα να πάρεις την συναίνεση και να τελειώνεις δηλώνοντας μόνο ό,τι σε αφορα.

Ναι αλλά έχει κανένα νόημα να γίνει αυτό? Πάλι δεν θα μπορεί να μεταβιβαστεί/πωληθεί το τακτοποιημένο αυθαίρετο όσο βρίσκεται σε εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία με άλλα μη τακτοποιημένα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις απλα να πάρεις την συναίνεση και να τελειώνεις δηλώνοντας μόνο ό,τι σε αφορα.

Σε μερικές περιπτώσεις ΟΥΤΟΠΙΚΟ !!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι δεν καταλαβαινω καλα??στην Η8 δεν εξηγει οτι σε γηπεδο με περισσοτερους ιδιοκτητες λεει ''.........και ως εκ τουτου ειναι δυνατη η υποβολη ενιαιας αιτησης..........δεν υπαρχει υποχρεωση υποβολης ξεχωριστων δηλωσεων και παραβολων.'' εγω δεν βλεπω να λεει πουθενα οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κανω δηλωση ξεχωριστα ενος συνιδιοκτητη...???

(μπορει να κανω και λαθος συγχωρεστε με εχουμε τρελαθει με τα νομικα.....!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.