Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Εμένα αίσθηση μου είναι ότι κάποια στιγμή θα βγει κάτι που θα δίνει διέξοδο στο αδιέξοδο της είσπραξης. (γιατί αυτό είναι το πρόβλημα τους).

Εμένα αίσθηση μου είναι ότι ο κάθε ένας θα δηλώσει το δικό του, θα αποτυπώσει όλο το γήπεδο με τη δική του ιδιοκτησία κάτι τέλος πάντων.

Για τις βεβαιώσεις δε θα λέει τίποτα, απλά εμείς δε θα δίνουμε.

 

Για να μην παρεξηγηθω, όπως είπα και κάποια άλλη στιγμή στο θρεντ, αν βγει κάτι το οποιο να με καλύπτει στο να δηλωσω εξ αδιαιρέτου μονο για τον πελατη μου, θα ειμαι ο 1ος που θα κανει τετοιες δηλωσεις.

 

Προς το παρόν, διαλέγω να ανταγωνίζομαι συναδέλφους που σε εξ αδιαιρέτου κάνουν το κάθε σπίτι με 600-800Ε, all included, all fixens.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ κάνεις τίποτα συναδελφε αν δεν εχεις συναίνεση!

Κι αν έχεις συναίνεση, επιβαρύνεσαι με τα πρόστιμα που αντιστοιχούν σε αυτον που δεν θέλει να υπαχθει στην διαδικασία.

Είμαστε μηχανικοί και πρέπει να γνωρίζουμε-σεβόμαστε μια πληθώρα νομολογίας, συχνα εκτός αντικειμένου μας.

 

Εν μέρη συμφωνούμε, αλλά το ότι ο γείτονας είναι "κάπως" δε θα καίει εμένα... ας βρει άκρη ο πελάτης μου με τον δικηγόρο του! Ωστόσο, γιατί να χάσω εγώ τον πελάτη που θέλει να τακτοποιήσει αυτό που ΔΗΛΩΝΕΙ ότι είναι "φερόμενος" ιδιοκτήτης και μου παρουσιάζει Ε9 ως 100% ιδιοκτήτης? Ήδη χάνω πελάτες (ιδίως στη Χαλκιδική) με τις τιμές που επέλεξα να δουλεύω ... και όχι να κοροϊδεύω τον κόσμο.

Όσο για τη συναίνεση και τις συνυπογραφές, στο σεμινάριο του ΤΕΕ-ΤΚΜ της Πέμπτης, μόνο που δεν γελούσαν όταν ρωτήθηκαν... τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ!

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ 100% ΟΡΘΟ !!!! Αλλά συνάδερφε.... πόσο ακόμη θα περιμένουν οι 5 πελάτες που έμειναν???

 

Εφόσον τους ξεκαθαρίζω (εγγράφως) ότι βεβαίωση ΔΕΝ παίρνουν, τότε αποφάσισα να τα προχωρήσω. Είπαμε, μπορεί να είμαστε λάθος, αλλά πόσο ακόμη θα περιμένουμε το ΤΕΕ-υπεκα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στα εξ αδιαρέτου δεν είναι θεμα συγκυριότητας σε χώρο, όπως κοινόχρηστος χώρος σε οικόπεδα με σύσταση, αλλά είναι θέμα κυριότητας και ιδιοκτησίας, όπως σε ένα διαμέρισμα όταν το έχουν 2 για υνα υπαχθεί το διαμέρισμα στη ρύθμιση δεν χρειάζεται συνέναιση.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ την "απόγνωση" σου φιλε μου.

Αλλά γιατί περιμένεις του ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ;

Να σου λύσει τι;

Αυτά που έχουν λυθεί προ πολλού;

Και αντε, καλα κανεις και τους λες πως βεβαίωση δεν παίρνει.

Και αντε, την βάζεις μόνος σου την δήλωση.

 

Αν βρεθεις με κανενα στραβό συνιδιοκτητη και τρέχει εσενα και τον πελατη σου στα δικαστηρια, τί θα πεις;

Πως "στο σεμινάριο του ΤΕΕ-ΤΚΜ της Πέμπτης, μόνο που δεν γελούσαν όταν ρωτήθηκαν...";;;

Διότι μη νομιζεις πως καλύπτεσαι απο όσα λέγοντα περι μή ευθύνης μηχανικών για το ιδιοκτησιακό!

Διοτι και το ιδιοκτησιακό το γνωρίζεις (ειδες συμβολαια, εκανες τοπογραφικό) και συναινεις στη "παρανομια" του πελάτη σου υποβάλλοντας εσύ την αίτηση!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Νομίζω ότι στα εξ αδιαρέτου δεν είναι θεμα συγκυριότητας σε χώρο, όπως κοινόχρηστος χώρος σε οικόπεδα με σύσταση, αλλά είναι θέμα κυριότητας και ιδιοκτησίας, όπως σε ένα διαμέρισμα όταν το έχουν 2 για υνα υπαχθεί το διαμέρισμα στη ρύθμιση δεν χρειάζεται συνέναιση.

Συγνωμη, αλλά αυτό είναι ό,τι πιό λάθος έχει ειπωθεί ως τώρα...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ κατάλαβα τι εννοείς.... εγώ το βλέπω σαν να είναι ένα κτήριο με 10 αυθαιρεσίες που ο πελάτης πληρώνει πρόστιμο για 1 από αυτές. Δεν θέλει να το μεταβιβάσει και δεν τον ενδιαφέρει να τακτοποιήσει τα πάντα, αλλά θέλει να τακτοποιήσει μόνο τη 1 ώστε να μην πληρώνει. Στην εξουσιοδότηση που μου κάνει, αναφέρει ότι θα υποδείξει στον μηχανικό τις αυθαίρετες κατασκευές που θέλει να υπαχθούν στο νόμο. Επίσης μέσα από το συμφωνητικό, "κατοχυρώνομαι" όσο μπορώ.

 

Μπορεί και να κάνω (πάλι) λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλά αυτό είναι ό,τι πιό λάθος έχει ειπωθεί ως τώρα...

 

Νομίζω, είπα, βάση όσων έχω διαβάσει για τις περιπτώσεις όπου υπάρχει σύσταση. Εκεί το κτίσμα αφορα θέμα κυριότητας και ο κοινόχρηστος χώρος αφορά θέμα συγκυριότητας. Εδώ που όλο είναι μία ιδιοκητσία τότε ίσως να μην χρειάζεται συνέναιση. Κοινόχρηστοι και κοινόκτητοι χώροι δεν υπάρχουν μιας και όλα είναι μία ιδιοκτησία.

Δεν λέω ό,τι είναι σωστό ή πρέπει ο οποιοσδήποτε να προχωρήσει τετοιες περιτπωσεις. Υπάρχουν πολλά ζητήματα τόσο διαδικαστικά της υπαγωής στη ρυθμιση όσο και ουσιαστικά και καλύτερα να περιμένουμε. Επίσης με ποια λογική σε ενιαία ιδιοκτησία θα ρυθμίσεις μόνο λίγες αυθαιρεσίες, μήπως με τη δικαιολογια ό,τι τα υπόλοιπα δεν είναι εμφανή;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια... τα λοιπά κτήρια παραείναι εμφανή! :smile:

Απλά "πατάω" στο ότι ο "φερόμενος" ως ιδιοκτήτης δεν θέλει να το μεταβιβάσει, ότι μου δηλώνει με ΥΔ ότι θα μου υποδείξει τις αυθαιρεσίες που θέλει να εντάξει και ότι γνωρίζει πως στο υπόλοιπο οικόπεδο που είναι εξ' αδιαιρέτου, ενδεχομένως να υπάρχουν λοιπές αυθαίρετες κατασκευές.

 

Θυμίστε μου κάτι... λέει κάπου ο νόμος ή οι (επίσημες τρομάρα μας) Ε/Α ότι ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να δείξει όλες τις αυθαιρεσίες?

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν ρωτάω ποιό είναι το ηθικά σωστό! Ρωτάω αν μας το απαιτεί ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως στο ότι κάνεις αυτοψία και δεν καλύπτεσαι από περιγραφή του πελάτη σου.

Ξεκινάμε από εκεί λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να καλυφθώ προς τον πελάτη μου... και όταν κάνεις υποβάλεις τη δήλωση αυθαιρέτου τικάρεις ότι και ο πελάτης συμφωνεί!!!

 

Ναι ωραία... και η πολεοδομία που επιβάλει πρόστιμα διατήρησης σε εξ' αδιαιρέτου, ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ και τα δίπλα???

Το θέμα είναι να μπορούν να συμψηφιστούν τα πρόστιμα (πώς θα γίνει άραγε?) και να μπορεί να συνδεθεί με τα δίκτυα (αυτό γίνεται νομίζω).

 

Γ@μώ το μπ0υρδελ0 κρ@τ0ς μ@ς....

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι ωραία... και η πολεοδομία που επιβάλει πρόστιμα διατήρησης σε εξ' αδιαιρέτου, ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ και τα δίπλα???

 

 

Σωστή άποψη κι αυτή.

Πως περιμένουμε να βελτιώσουν την κατάσταση όταν προσπαθούν να τη σώσουν αυτοί που τη χαλάσανε (κάποιοι μηχανικοί και πολεοδομίες) φυσικά με εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.