Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Καλησπέρα, μερικές σκέψεις.

 

Το πόσες αυθαιρεσίες δηλώνουμε, από τις πολλές που ενδεχομένως υπάρχουν, είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Καλό είναι να το έχουμε και σε υπεύθυνη δήλωση,

Το ιδιοκτησιακό μπορεί να είναι μετέωρο από πολεοδομικής άποψης, αλλά είναι κατοχυρωμένο από νομικής-συμβολαιογραφικής. Αυτόνομη ιδιοκτησία δε λέει ο νόμος?

Εμείς βεβαίωση μεταβίβασης δεν μπορούμε να δώσουμε, αυτό ειναι σαφές. Μπορούμε να εκτυπώσουμε όμως το έντυπο για τη σύνδεση με τα δίκτυα. Μέχρι εκεί.

Το κράτος κερδίζει χρόνο (30 χρόνια) μέχρι να αποφασίσει τι θα κάνει. Μην ξεχνάμε και την υποχρέωση των ΟΤΑ να ολοκληρώσουν το πολεοδομικό σχέδιο εντός 10ετίας.

Οι πελάτες βέβαια θα πρέπει να είναι ενήμεροι για όλα αυτά, και κυρίως οτι τα σπίτια τους αυτά μπορούν μόνο να τα ...κληροδοτήσουν και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναίνεση από τους υπόλοιπους απαιτείται;

Τοπογραφικό χωρίς συναίνεση όλου του αγροτεμαχίου (σε εκτός σχεδίου) πως θα γίνει;

Δεν είναι προβλήματα αυτά που μπορεί να ακυρώσουν μία προσπάθεια τακτοποίησης μόνο της μίας ιδιοκτησίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές σκέψεις.

 

Το πόσες αυθαιρεσίες δηλώνουμε, από τις πολλές που ενδεχομένως υπάρχουν, είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Καλό είναι να το έχουμε και σε υπεύθυνη δήλωση,

Το ιδιοκτησιακό μπορεί να είναι μετέωρο από πολεοδομικής άποψης, αλλά είναι κατοχυρωμένο από νομικής-συμβολαιογραφικής. Αυτόνομη ιδιοκτησία δε λέει ο νόμος?

Εμείς βεβαίωση μεταβίβασης δεν μπορούμε να δώσουμε, αυτό ειναι σαφές. Μπορούμε να εκτυπώσουμε όμως το έντυπο για τη σύνδεση με τα δίκτυα. Μέχρι εκεί.

Το κράτος κερδίζει χρόνο (30 χρόνια) μέχρι να αποφασίσει τι θα κάνει. Μην ξεχνάμε και την υποχρέωση των ΟΤΑ να ολοκληρώσουν το πολεοδομικό σχέδιο εντός 10ετίας.

Οι πελάτες βέβαια θα πρέπει να είναι ενήμεροι για όλα αυτά, και κυρίως οτι τα σπίτια τους αυτά μπορούν μόνο να τα ...κληροδοτήσουν και τίποτε άλλο.

Κατοχυρωμένο το ιδιοκτησιακό...αυτόνομη ιδιοκτησία σε εξ' αδιαιρέτου συνιδιόκτητα...τι αλλο θα ακούσουμε Θεε μου...

Αναλυτικά λοιπόν.

1. Δηλώνεις ποιο αγροτεμάχιο προς τακτοποίηση;

2. Στο τοπογραφικό που θα υποβάλλεις(ελπίζω όχι από το Γοογλε Ερθ) ποια διαιρετή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία δείχνεις;

3. Στο σύστημα του ΤΕΕ στο ανωτέρω δηλούμενο (βλ. 1) αγροτεμάχιο ποιόν δηλώνεις ως 100% ιδιοκτήτη (ψευδώς βεβαίως) για να "προχωρήσει" η τακτοποιησούλα;

4. Παίρνεις συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες για ότι πράττεις στην ιδιοκτησία τους;

5. Αφού κόπτεσαι ότι καλώς δηλώνεις στον 4014, γιατί δεν μπορεί ο πελάτης σου να έχει βεβαίωση μεταβίβασης;

6. Γνωρίζεις ότι μπορεί να μεταφορτώσει την βεβαίωση μεταβίβασης με τον κωδικό του ακινήτου, χωρίς την ανάγκη των δικών σου/μου κωδικών ο δύσμοιρος αυθαιρετούχος;

Σκέψου ή/και ρώτα αν οι απαντήσεις που δίνεις στα ανωτέρω ερωτήματα είναι σύννομες και αξίζουν τα 500€ ;) που θα πάρεις.

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση από τους υπόλοιπους απαιτείται;

Τοπογραφικό χωρίς συναίνεση όλου του αγροτεμαχίου (σε εκτός σχεδίου) πως θα γίνει;

Δεν είναι προβλήματα αυτά που μπορεί να ακυρώσουν μία προσπάθεια τακτοποίησης μόνο της μίας ιδιοκτησίας;

φυσικά και απαιτείται με βάση τον νόμο συνάδελφε και βεβαίως είναι προβλήματα...Αλλά όπως βλέπεις η νύχτα είναι πολύ βαθιά...

Link to comment
Share on other sites

Νικόλαος Λογγινίδης, αν και συμφωνώ μαζί σου θα σου θέσω μια πραγματική περίπτωση.

Ο νόμος ζητάει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία να κατατεθούν. Μέσα σε αυτά δεν ζητάει το συμβόλαιο.

Έρχεται λοιπόν ο ιδιοκτήτης, μου λέει πως είναι ιδιοκτήτης της περιφραγμένης έκτασης και μου δίνει το Ε9 όπου λέει πως έχει 100% κυριότητα επί της συγκεκριμένης έκτασης. Είτε δεν έχει συμβόλαιο είτε δεν θέλει να μου το δώσει.

Υπάρχει κάποιο κόλλημα από μέρους μου;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιοκτησιακό μπορεί να είναι μετέωρο από πολεοδομικής άποψης, αλλά είναι κατοχυρωμένο από νομικής-συμβολαιογραφικής. Αυτόνομη ιδιοκτησία δε λέει ο νόμος?

Αν ήταν κατοχυρωμένο από νομικής-συμβολαιογραφικής πλευράς, δεν θα υπήρχε καν θέμα για το "τι γίνεται με τα εξ΄αδιαιρέτου?". Το πρόβλημα υπάρχει επειδή ακριβώς δεν υπάρχει καμία κατοχύρωση ούτε νομικά ούτε συμβολαιογραφικά. Και ο νόμος δεν λέει για αυτόνομη ιδιοκτησία αλλά για "αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία που να έχει συσταθεί συμβολαιογραφικά". Ε, στα εξ' αδιαιρέτου τέτοια ιδιοκτησία δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικόλαε, το θέμα έχει φτάσει τις 870 αναρτήσεις, όλοι σκέψεις κάνουν, και ψάχνονται.

Τώρα, έχουμε και λέμε. Στο 1 εως 5 έχεις δίκιο. Προκύπτουν θέματα που όλοι ξέρουμε. Εγώ λέω, οτι κατα πάσα πιθανότητα, αν ποτε βγει εγκύκλιος για την περίπτωση των εξ αδιαιρέτου, θα αναγνωρίζεται ντεφάκτο η άτυπη (κατα την πολεοδομία) αλλά καθ' όλα υπαρκτή (συμβολαιογραφικά κατοχυρωμένη) "μοιρασιά" ενός εκάστου αγροτεμαχίου.

Αυτο για τα 500 γιουρο, και τις νύχτες άφησε τα σε παρακαλώ.

 

Αυτό που έγραψες στο 6 το εξηγείς?

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

 

6. Γνωρίζεις ότι μπορεί να μεταφορτώσει την βεβαίωση μεταβίβασης με τον κωδικό του ακινήτου, χωρίς την ανάγκη των δικών σου/μου κωδικών ο δύσμοιρος αυθαιρετούχος;

 

 

Έλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.