Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Έτσι ακριβώς! Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε!

 

Μάλλον όμως ΔΕΝ έχουμε (δουλειές), γι' αυτό τα λέμε!!! :sad:

Αν είχα διαιρετά (μόνο 1 "ήρθε" και ευτυχώς τώρα θα ξεκινήσει), δεν θα έψαχνα τα εξ' αδιαιρέτου καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα είμασταν καλυμένοι, αν το Ε9 τον δείχνει 100% ιδιοκτήτη και αν δήλωνε με ΥΔ πως είναι 100% ιδιοκτήτης και αν δεν γνωρίζαμε (αποδεδειγμένα) ότι δεν είναι 100% ιδιοκτήτης.

Αλλά πως θα καλυφθούμε από πιθανή μελλοντική υπαναχώρηση του ιδιοκτήτη όταν θα νιώσει πως δεν έχει κάνει τίποτα άλλο από το να πάρει ρεύμα ή να γλιτώσει το πρόστιμο;

Κάνοντας ένα συμφωνητικό.

Είναι έτσι όμως;

 

Και επειδή στην Ελλάδα το ρητό "Αέρα θέλει η πουτανιά" έχει μεγάλη πέραση, για αυτό και υπάρχουν συνάδελφοι (με ή χωρίς εισαγωγικά) που προχωράνε τέτοιες περιπτώσεις.

Μα τι άλλο να κάνει από την στιγμή που του έχεις ξεκαθαρίσει οτι δεν μεταβιβάζει ?Τι άλλο να θέλει?Είτε ρέυμα έιτε να γλυτώσει πρόστιμα.Γιατί να υπαναχωρησει λοιπόν?

 

Η υπόθεση με τα εξ' αδιαιρέτου είναι παρόμοια με τη φάση των συναδέλφων που τα κάνουν όλα με 300 ευρώ. Και αυτοί αν τους ρωτήσουμε θα μας πούνε ότι δεν έχουν δουλειές οπότε από το να μην κάνουν τίποτα αποφάσισαν να ρίξουν τις τιμές στα τάρταρα. Όσο αθέμιτο είναι λοιπόν να κάνεις προσφορά 300 ευρώ για τακτοποίηση, το ίδιο είναι και να προχωράς εξ' αδιαιρέτου με πλάγιο τρόπο. Τουλάχιστον οι πρώτοι είναι νόμιμοι (μετά και την κατάργηση του ελέγχου από το ΤΕΕ), οι δεύτεροι όμως? Έχω 4 περιπτώσεις εξ' αδιαιρέτου και τους έχω στην αναμονή από την αρχή του νόμου. Τους το έχω ξεκαθαρίσει όμως από νωρίς ότι αν δεν βγει οδηγία δεν αγγίζω τίποτα. Και έχουν πάει και έχουν ρωτήσει σε άλλους μηχανικούς γύρω μου και όλοι τους είπαν να το προχωρήσουν. Όταν με ξαναρώτησαν τους είπα "πηγαίνετε να τα τακτοποιήσετε σε αυτούς, να χάσετε και τα λεφτά σας και να βρεθείτε και μπλεγμένοι με δικαστήρια. Ψευδείς δηλώσεις δεν κάνω εκτός αν σας φαίνομαι τρελός και δεν θέλω να δουλέψω και να πληρωθώ". Και τώρα που τελειώνει και η προθεσμία των δηλώσεων τους πήρα όλους τηλ και τους είπα ότι αν θέλουν να πάνε αλλού για να μην τους πάρω στο λαιμό μου σε περίπτωση που δεν δοθεί άλλη παράταση. Κάπου εκεί κάθονται στα αυγά τους και λένε "θα περιμένουμε και όταν δοθεί οδηγία προχώρα το". Κανένας από τους 4 δεν έχει φύγει να πάει αλλού γιατί μπορεί μεν να βιάζονται να ξεμπερδέψουν με την τακτοποιήση και να αγχώνονταιμε τη λήξη της προθεσμίας αλλά δεν έχουν ούτε λεφτά για πέταμα σε περίπτωση που καταστούν άκυρες οι δηλώσεις, ούτε λεφτά για δικαστήρια αν τους μηνύσουν οι συνιδιοκτήτες.

 

Έλα ντε! Αν με 2-3 ΥΔ του ιδιοκτήτη ξεμπλέκαμε τόσο εύκολα από τις ευθύνες μας τότε δεν θα υπήρχε θέμα για τα εξ' αδιαιρέτου. Θα είχαν ήδη "τακτοποιηθεί" όλα.

 

Έτσι ακριβώς! Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε!

Καλά κάνεις και πράτεις όπως πράτεις. Κάποιοι όμως για διάφορους λόγους αποφασίσαμε να πάρουμε το ρίσκο. Το αν θα δικαιωθούμε θα φανεί. Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα διότι δεν πιστεύω ότι θίγεται κανένας με το να προχωρήσει κάποιος και να πληρώσει πρόστιμο για το σπίτι του αλλά δεν θέλω να πάρω και κανένα στο λαιμό μου. Τα περί ευθύνης και αθέμιτου όμως έχω ξαναπεί ότι δεν βγάζουν πουθενά. Για μένα μπορεί να κάνει αθέμιτο ανταγωνισμο και αυτός που με αλχημείες βγάζει μικρότερο το πρόστιμο. Ευθύνη έχουμε ούτως η άλλως και δεν πιστεύω ότι υπάρχει ούτε μια περίπτωση που να μην μπορεί να ερμηνευθεί και να δηλωθεί με διαφορετικό τρόπο επομενως δεν υπάρχει ούτε μια περιπτωση για την οποία μπορουμε να είμαστε σίγουροι ότι ειμαστε σωστοί 100% . Όπως έχουμε ευθύνη με μια κακή δικιά μας ερμηνεια(εσκεμένη η όχι) ως αναφορά τον υπολογισμό προστίμου ετσι έχουμε ευθύνη και με μια κακή δικιά μας ερμηνεια στην υπόθεση των εξ αδιαιρετου. Και εδώ μπορείς να πεις ότι δεν είναι εσκεμμένη πατώντας σε πολλά σημεία του νόμου όπως θα έκανες δικαιολογώντας την δική σου ερμηνεία στον υπολογισμό ενός προστίμου.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και πράτεις όπως πράτεις. Κάποιοι όμως για διάφορους λόγους αποφασίσαμε να πάρουμε το ρίσκο. Το αν θα δικαιωθούμε θα φανεί.
Εννοείς αν την γλιτώσετε φθηνα θα φανεί. Θέμα δικαίωσης δεν τίθεται από τη στιγμή που δεν ακολουθείς νόμιμη οδό. Βέβαια δεν έχω καμία αμφιβολία ότι τελικά θα βρεθεί τρόπος επίσημα που θα τακτοποιήσει και τις αυθαιρεσίες των εξ' αδιαιρέτου αλλά και τις "αυθαιρεσίες" των μηχανικών. Θα ήθελα πάντως έστω για μια μέρα (την επόμενη να το έπαιρναν πίσω), να βγουν και να πουν ότι όσοι μηχανικοί προχώρησαν τα εξ' αδιαιρέτου μόνοι τους θα τιμωρηθούν με 10.000 ευρώ πρόστιμο (σε 36 δόσεις) για κάθε τέτοια δήλωση και αφαίρεση άδειας άσκησης επαγγέλματος για μερικούς μήνες. Εκείνο το 24ωρο θα συνειδητοποιούσαν πολλοί ότι κάποιες τακτοποιήσεις και κάποιες χιλιάδες ευρώ παραπάνω, δεν συγκρίνονται με τίποτα με το να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αν την γλιτώσετε φθηνα θα φανεί. Θέμα δικαίωσης δεν τίθεται από τη στιγμή που δεν ακολουθείς νόμιμη οδό. Βέβαια δεν έχω καμία αμφιβολία ότι τελικά θα βρεθεί τρόπος επίσημα που θα τακτοποιήσει και τις αυθαιρεσίες των εξ' αδιαιρέτου αλλά και τις "αυθαιρεσίες" των μηχανικών. Θα ήθελα πάντως έστω για μια μέρα (την επόμενη να το έπαιρναν πίσω), να βγουν και να πουν ότι όσοι μηχανικοί προχώρησαν τα εξ' αδιαιρέτου μόνοι τους θα τιμωρηθούν με 10.000 ευρώ πρόστιμο (σε 36 δόσεις) για κάθε τέτοια δήλωση και αφαίρεση άδειας άσκησης επαγγέλματος για μερικούς μήνες. Εκείνο το 24ωρο θα συνειδητοποιούσαν πολλοί ότι κάποιες τακτοποιήσεις και κάποιες χιλιάδες ευρώ παραπάνω, δεν συγκρίνονται με τίποτα με το να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ.

 

Εισαι αρκετα αυστηρος/η απεναντι στους συναδελφους. Αν ενημερωσεις τον ιδιοκτητη και υπογραψει ΥΔ οτι ελαβε γνωση εισαι καλυμενος. Στο κατω-κατω το πνευμα του νομου ο νομος λεει να δηλωθουν οι αυθαιρεσιες και τιποτα παραπερα

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

Εισαι αρκετα αυστηρος/η απεναντι στους συναδελφους. Αν ενημερωσεις τον ιδιοκτητη και υπογραψει ΥΔ οτι ελαβε γνωση εισαι καλυμενος. Στο κατω-κατω το πνευμα του νομου ο νομος λεει να δηλωθουν οι αυθαιρεσιες και τιποτα παραπερα

Πως τεκμαίρεται αυτο;;

Εμεις δεν υποβάλλουμε την δήλωση;;;

Εμείς δεν συμφωνουμε στους -και καλα- "όρους χρήσης" αυτου του συστήματος υποβολής δηλώσεων;

Ε, τοτε, πως βγαζουμε την ουρά μας απ'έξω;

 

Τα περί ευθύνης και αθέμιτου όμως έχω ξαναπεί ότι δεν βγάζουν πουθενά. Για μένα μπορεί να κάνει αθέμιτο ανταγωνισμο και αυτός που με αλχημείες βγάζει μικρότερο το πρόστιμο.

Μπα;

Δηλ "εγω" αν σου "φαω" πελάτη επειδη παρανομω πειραζοντας τα προστιμα ασκώ αθεμιτο ανταγωνισμό, ενω "εσυ" που "μου" τρως τις δουλειες ερμηνεύοντας κατα το δοκούν ενα νόμο, αγνοώντας τους προσχύαντες, είσαι Ok;;;

Γιατί;; Και οι 2 περιπτωσεις από ανέχεια συμβαίνουν! Όχι από χόμπι!

 

ΑΠΟΡΩ ρε συνάδελφοι...

Εδω και 3 μηνες, εγω και 2-3 ακομη συνάδελφοι, σας αραδιασαμε πληροφορίες νομικης φυσης επι του θεματος και δεν μας ακουσατε...

Ειπα, "δεν μας εμπιστευονται... Δεν ειμαστε νομικοι...ΟΚ..."

Τωρα εχει βγει κοτζαμ νομικος και σας λεει τα ιδια και παρ'όλ'αυτά, ψάχνετε τρόπο να κοροϊδέψετε το σύστημα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

Σας έχω νεότερα από το μέτωπο των εξ' αδιαιρέτου στην περιοχή της Χαλκιδικής:

1. 700€ όλα μέσα

2. Αν δεν έχεις έγγραφα απόδειξης της παλαιότητας, με 500€ επιπλέον εμφανίζονται τιμολόγια από μάντρες υλικών της περιοχής

3. Με κάτι επιπλέον(συγχωρήστε με, δεν έμαθα αντίτιμο γιατί αναγούλιασα και έφυγα) έχουμε και στρόγγυλη για "εξουσιοδοτήσεις" συνιδιοκτητών

Αυτά παρέχει γνωστό μεσιτικό γραφείο της περί των Ν.Μουδανιών περιοχής

Γνωστός "συνάδελφος" της ίδιας περιοχής έχει καταχωρήσει περί τις 400 αιτήσεις για εξ'αδιαιρέτου με αμοιβή 1.000€ έκαστο. Λέω να του στείλουμε καμμια αγωγούλα και έναν τυπικό έλεγχο από το ΣΔΟΕ.

Να χαιρόμαστε τον κλάδο μας, την κατάντεια μας και την χώρα που φτιάξαμε. Προσωπικά ντρέπομαι που έφαγα 7 χρόνια στο Πολυτεχνείο. Μεσίτης καρ@@@@ς έπρεπε να γίνω, να έχω 5-10 μηχανικάκια να κάνω μπίζνες.

Στα 40 της χώρας μην με καλέσετε. Θα έχω φύγει.

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

Άραγε εάν γινόταν αναφορά στο όνομα του μεσιτικού αυτού γραφείου, θα θεωρούνταν διαφήμιση (απαγορεύεται από το φόρουμ) ή δυσφήμιση (=ίσως έχεις πρόβλημα εσύ που το αναφέρεις).

 

Όταν λες "στρογγυλή", τι εννοείς? πχ από ΚΕΠ ?

 

Επίσης, άραγε αγωγή - καταγγελία γίνεται ανώνυμα ή πρέπει να είναι επώνυμη?

Link to comment
Share on other sites

Άραγε εάν γινόταν αναφορά στο όνομα του μεσιτικού αυτού γραφείου, θα θεωρούνταν διαφήμιση (απαγορεύεται από το φόρουμ) ή δυσφήμιση (=ίσως έχεις πρόβλημα εσύ που το αναφέρεις).

 

Όταν λες "στρογγυλή", τι εννοείς? πχ από ΚΕΠ ?

 

Επίσης, άραγε αγωγή - καταγγελία γίνεται ανώνυμα ή πρέπει να είναι επώνυμη?

Καταγγελία στο ΤΕΕ(γέλια στο ακροατήριο) και αγωγή γίνονται επώνυμα

Το όνομα του μεσιτικού δεν μπορώ να το αναφέρω για ευνόητους λόγους. Στο κάτω κάτω τα μηχανάκια που υπογράφουν του/της κυρίου/ας έχουν την ευθύνη....

Το ΣΔΟΕ βέβαια είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία...

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο θέμα των ευθυνών, αυτές υπάρχουν και μάλιστα αναφέρονται ευθέως στι ίδιο το κείμενο του νόμου, και όχι στις ερωταπαντήσεις που λένε ότι θέλουν.

 

έχω προσπαθήσει εδώ να αναφέρω τα στοιχεία εκείνα που το αποδεικνύουν, τοσο όσον αφορά το Ε9, όσο και για το ιδιοκτησιακό καθεστώς - ακρίβεια/αλήθεια της δήλωσης. Μπορεί μεν στο νόμο να μην αναφέρονται κυρώσεις για την ανακρίβεια των δηλώσεων, όμως από τη στιγμή που είμαστε ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ μπορεί κάλλιστα ένας θιγόμενος συνιδιοκτήτης να μας τραβάει στα αστικά δικαστήρια και να μας ζητάει ότι θέλει.

 

Στο θέμα τώρα του τύπάκου από τα Μουδανιά, σύμφωνα με και την εγκύκλιο 1/2012 (στο τέλος), αναφέρει ότι ο έλεγχος των δηλώσεων μπορεί να γίνει και πέραν του 5%, σε περιπτώσεις για τις οποίες υποβάλλονται καταγγελίες από οποιονδήποτε. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.......

Οποιοσδήποτε λοιπόν θιγόμενος (ή μη???), μπορεί να προβεί σε καταγγελία στην αρμόδια πολεοδομία.

Φυσικά για να μην πέσουμε σε περίπτωση κολλητού υπαλλήλου με το λαμόγιο που "έφτιαξε" τη δήλωση μπορούμε στην ΕΓΓΡΑΦΗ καταγγελία να κάνουμε κοινοποίηση στον αρμόδιο είσαγγελέα, ώστε να σφίξουν λίγο οι κ@@λοι. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρώτο ξεσκόνισμα ίσως γίνει όταν θα πρέπει να πάει η περαίωση και τα σχέδια στην πολεοδομία για να ανασταλεί το τυχόν πρόστιμο από παλαιότερους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.