Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Εκεί ίσως όμως υπάρχει άλλο θέμα μεταξύ πολεοδομίας και ιδιοκτήτη....

 

"Πώς κυρία Πολεοδομία μου έβαζες στο αυθαίρετό μου πρόστιμο, χωρίς να βλέπεις και όλα τα υπόλοιπα κτήρια μέσα στο ενιαίο οικόπεδο? Και γιατί εγώ με το 10% εξ' αδιαιρέτου πλήρωνα το 100% του προστίματος τόσα χρόνια?"

 

Δεν ξέρω... κοντή γιορτή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς στο θέμα των ευθυνών, αυτές υπάρχουν και μάλιστα αναφέρονται ευθέως στι ίδιο το κείμενο του νόμου, και όχι στις ερωταπαντήσεις που λένε ότι θέλουν.

 

έχω προσπαθήσει εδώ να αναφέρω τα στοιχεία εκείνα που το αποδεικνύουν, τοσο όσον αφορά το Ε9, όσο και για το ιδιοκτησιακό καθεστώς - ακρίβεια/αλήθεια της δήλωσης. Μπορεί μεν στο νόμο να μην αναφέρονται κυρώσεις για την ανακρίβεια των δηλώσεων, όμως από τη στιγμή που είμαστε ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ μπορεί κάλλιστα ένας θιγόμενος συνιδιοκτήτης να μας τραβάει στα αστικά δικαστήρια και να μας ζητάει ότι θέλει.

 

Στο θέμα τώρα του τύπάκου από τα Μουδανιά, σύμφωνα με και την εγκύκλιο 1/2012 (στο τέλος), αναφέρει ότι ο έλεγχος των δηλώσεων μπορεί να γίνει και πέραν του 5%, σε περιπτώσεις για τις οποίες υποβάλλονται καταγγελίες από οποιονδήποτε. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.......

Οποιοσδήποτε λοιπόν θιγόμενος (ή μη???), μπορεί να προβεί σε καταγγελία στην αρμόδια πολεοδομία.

Φυσικά για να μην πέσουμε σε περίπτωση κολλητού υπαλλήλου με το λαμόγιο που "έφτιαξε" τη δήλωση μπορούμε στην ΕΓΓΡΑΦΗ καταγγελία να κάνουμε κοινοποίηση στον αρμόδιο είσαγγελέα, ώστε να σφίξουν λίγο οι κ@@λοι. :evil:

 

δεν ειμαι ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΣ με κανεναν ιδιοκτητη.ευθυνομαι μονο για το αν εκανα ορθα τον υπολογισμο του προστιμου βασει του νομου.για οσα επισης ειδα μεσα στο γηπεδο =γιατι μπορει να υπαρχουν και στοιχεια που δεν φαινονται.δεν μας ενδιαφερει το ιδιοκτησιακο.

 

ο λογιστης που εκανε το Ε9 εχει ευθυνες?γιατι δεν τα δηλωσε σωστα?γιατι τα δηλωσε χωρις οικ. αδεια?? αυτος ειναι συνυπευθυνος?

 

ολοι οι ιδιοκτητες ξερουν αν εχτισαν σε δασος, σε κοινοχρηστο, σε δημοσιο καθ υπερβαση κτλ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ

Edited by stahlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[OFFTOPIC]

 

Αυτό με το Ε9 και τους λογιστές δεν το είχα σκεφτεί.... Δηλαδή όπως εμείς οι μηχανικοί έχουμε ΕΥΘΥΝΕΣ (με μεγάλα γράμματα), όποιες και αν είναι αυτές, αντίστοιχες ευθύνες έχουν πχ και οι λογιστές που κάνουν ηλεκτρονικά τη φορολογική μας δήλωση?

 

Μήπως πρέπει κι αυτοί να έχουν ΥΔ και εξουσιοδότηση και ένα κάρο χαρτιά από εμάς για να προβούν στη υποβολή?

 

Ουφ....

Link to comment
Share on other sites

Νομικά δεν γίνεται να τακτοποιήσεις.

Μία ΥΔ που να λέει ότι "σε ενημέρωσα ότι θα παρανομήσουμε και αποφασίσαμε να πορευθούμε χέρι χέρι" δεν καλύπτει κανέναν. (οι μισοί ιδιοκτήτες που ρύθμισαν με τον 3843 δεν ήξεραν ότι το 3ο δωμάτιο ήταν Η/Χ, τα ξεχάσατε αυτά τα ωραία στην αρχή (ευτυχώς) του 3843;)

Το ότι ήρθε το κράτος και επέβαλε πρόστιμα π.χ. με τον 3212/2003 σε κάθε έναν ξεχωριστά είναι γεγονός που δε μας νομιμοποιεί, αλλά μας κάνει να πιστεύουμε ότι κάποτε θα ρυθμιστεί για τον 4014.

 

Το μπλέξιμο θα έρθει όταν κάποιος βρεθεί να τραβήξει μηχανικό και ιδιοκτήτη στα δικαστήρια.

Εκεί ανοίγουν τον κώδικα και επιβάλλουν ποινές.

Το πολύ πολύ να σε ρίξουν στα μαλακά.

 

Ο 4014 πραγματεύεται (και) τα ιδιοκτησιακά.

Τα ιδιοκτησιακά ορίζονται στο Σύνταγμα και στον μισό Αστικό Κώδικα.

Δεν ξεπερνιούνται με μία ΥΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τέλειωσε και το υπουργικό να ρωτήσω κάτι..... με τον Ελληνικό Αστικό Κώδικα ή τον Γερμανικό? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Το μπλέξιμο θα έρθει όταν κάποιος βρεθεί να τραβήξει μηχανικό και ιδιοκτήτη στα δικαστήρια.

Εκεί ανοίγουν τον κώδικα και επιβάλλουν ποινές.

Το πολύ πολύ να σε ρίξουν στα μαλακά.

 

Ο 4014 πραγματεύεται (και) τα ιδιοκτησιακά.

Τα ιδιοκτησιακά ορίζονται στο Σύνταγμα και στον μισό Αστικό Κώδικα.

Δεν ξεπερνιούνται με μία ΥΔ.

+1

 

Αυτό προσπαθώ να πώ.

Λογικά στα μαλακά θα πέσει ο μηχανικός, και στην τελική μπορεί να μην έχει και απολύτως καμία επίπτωση ισχυριζόμενος "πλάνη".

Απλώς δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να τρέχουμε ούτε σαν μάρτυρες σε δικαστήρια με αντιστάθμισμα μια αμοιβή που στις περισσότερες φορές είναι και "σκοτωμένη"

Link to comment
Share on other sites

ο λογιστης που εκανε το Ε9 εχει ευθυνες?γιατι δεν τα δηλωσε σωστα?γιατι τα δηλωσε χωρις οικ. αδεια?? αυτος ειναι συνυπευθυνος?

Διότι η δήλωση του λογιστη ΔΕΝ βασιζεται σε αυτοψια του και καταγραφη των περουσιακων σου στοιχειων!!!

Η δικη μας δηλωση βασιζεται σε δικη μας αυτοψια...

 

Εγω λεω να τους βαζουμε να υπογραφουν μια Υ/Δ που να λεει οτι:

- μας πηγανε στο οικοπεδο blindfolded,

- την ωρα της αυτοψιας μας βαλανε παρωπιδες για να μη βλεπουμε τα γυρω αυθαιρετα και

- το όποιο έγραφο, μας το φέρανε με λογοκρισία ΣΙ ΑΙ ΕΙ στάιλ, διαγράφοντας με μαυρο μαρκαδορο ΟΛΑ τα στοιχεια που θα μας εδειχναν οτι ειναι εξ αδιαιρετου! :lol:

 

Έτσι, σε οποια περιπτωση, θα αθωωθουμε πανηγυρικα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 10 περιπου μερες ειχα ξαναγραψει "με τα εξ αδιαιρετου δεν ασχολουμαστε" γιατι δεν υπαρχει νομοθετικο υποβαθρο στον 4014- οπως και πολλοι αλλοι επίσης το εχουν πει.

[ φιλε sal...εχεις δικηο στα παραπανω που γραφεις και συμφωνω ανεπιφυλακτα....παντως προφανως δεν παρεμποδιζουν την συσταση καθετης οι νομικοι....οπως μου ειπες προτερα....Η καταργηση της καθετης; ηταν επιλογη του Λαλιωτη, το 1992- απλως οι....επιγονοι του εχουν την ιδια αποψη...ακομα

Αληθεια, αναρωτηθηκες ποτε τι εκανε το ΤΕΕ για το θεμα αυτο απο το 1992 ....]

για τα εξ αδιαιρετου,

Το ξαναγραφω,κανεις πελατης δεν μπορει να σε εξαναγκασει να υπογραψεις κατι το απολυτα παρανομο. ουτε ειναι δικαιολογια "θα το κανει άλλος...."

Ε, λοιπον ας το κανει και ας υποστει τις συνεπειες αυτος... Και εαν εχει ρωτησει εδω και εχει διαβασει να μην το κανει,τοτε εσφαλε διπλα οταν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω τιποτα παρανομο στα εξ αδιαιρετου αν προσκομιστει Ε9 και δηλωση εξουσιοδοτησης να τα ενταξω στο νομο.

 

οτι δω και μου πει οτι ειναι δικο του θα υπολογισω το προστιμο-παραβολο-ενταξω στο συστημα και τελος

Link to comment
Share on other sites

οτι δω και μου πει οτι ειναι δικο του θα υπολογισω το προστιμο-παραβολο-ενταξω στο συστημα και τελος

 

Διευκρινιστική ερώτηση: Για τοπογραφικό και ΔΚ τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.