Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

φιλε sal...εχεις δικηο στα παραπανω που γραφεις και συμφωνω ανεπιφυλακτα....παντως προφανως δεν παρεμποδιζουν την συσταση καθετης οι νομικοι....οπως μου ειπες προτερα....Η καταργηση της καθετης; ηταν επιλογη του Λαλιωτη, το 1992- απλως οι....επιγονοι του εχουν την ιδια αποψη...ακομα

Αληθεια, αναρωτηθηκες ποτε τι εκανε το ΤΕΕ για το θεμα αυτο απο το 1992

Mάλλον αναφερεσαι σε ποστ που εκανα καμια βδομαδα πριν και ελεγα πως αν λυθει το θεμα των εξ αδιαιρετου, τοτε οι νομικοι θα χασουν μεγαλο κομματι απο την πιτα των υποθεσεων τους.

Βεβαια φιλε Δημητρη, δεν μιλουσα συντεχνιακά αλλα πολιτικά. Η 300 που οι περισσοτεροι ειναι μηχανικοι, δικηγοροι, γιατροι, εαν πανε κοντρα στη βουληση Λαλιωτη, τοτε θα αφαιρεσουν δουλεια απο τους συναδελφους (μηχανικους-δικηγορους). Αρα, θεωρω πως τους βολευει αυτη η κατασταση!

 

Το ΤΕΕ τι να κανει;;;

Δεν ειμαι τοσο παλιος για να θυμαμαι, αλλα ειμαι σιγουρος πως δεν εκανε τιποτα, οπως δεν κανει τωρα. Αλλωστε ο ρόλος και οι θεσεις του ειναι γνωστα σε ολους... Ας μην το αναλυσουμε τωρα...

 

Και για να γυρισουμε στα εξ αδιαιρετου, αφου επικυρωνεις τις αποψεις μου ως μηχανικο επι του θέματος και αφοι και οι δυο μας συμφωνουμε πως διαφωνουμε με ολους τους συναδελφους μου που θελουν να βρουν εξυπνες λύσεις, έχω το εξης ερωτημα:

Αν σου ερχοτανε πελάτης και ηθελε να στραφει κατα συνιδιοκτητη του που εκανε δηλωση διχως την συγκαταθεση του, για ποια πραγματα θα μπορουσατε να τον "τρεξετε"; Αδικαιολόγητο πλουτισμό ισως;

 

Θεωρω πως θα ηταν καλο να υπάρχουν και αυτα μπας και ξυπνησουν καποιοι...

Δεν χρειαζεται να περιμενουμε δεδικασμενο...

 

ΥΓ. Δημητρη, δυστυχως πολλοι συναδελφοι σου δεν εχουν ιδεα οτι στα εξ αδιαιρετου απαιτειται συγκαταθεση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sal , και εσυ και ο ssoyanis και αλλοι, σωστα προειδοποιειτε να μην μπλεχτει κανεις με τα εξ αδιαιρετου. Ο stahlex θεωρει οτι η ΥΔ θα τον απαλλαξει. Ξαναρωτω,ποιος ξερει ποιοί ειναι οι "υπολοιποι" συνδιοκτητες σε αγρο 20000 τμ. με εξ αδιαιρετου ποσοστα σε εστω 40 ατομα, πριν 10 και 15 χρονια, και με μερικα απο αυτα με προσυμφωνο και αλλα με οριστικο συμβόλαιο που εχουν πεθανει οι αγοραστες; Ποιος θα πληρωσει την τεραστια ερευνα να βρεθει το 100% των συνιδιοκτητων.

Εκτος και αν νομιζει κανεις οτι θα του φερει ο ενδιαφερομενος -που νομιζει οτι θα κανει την δουλεια του-μερικες ΥΔ και θα του πει οτι αυτοι ειναι ολοι και ολοι συμφωνουν....

και ο μηχανικος θα ισχυρισθει οτι δεν "φταιει"αυτος,αλλα τον παρεσυρε ο αλλος....ο οποιος θα ισχυρισθει -και πολυ ορθα- οτι αυτο του ζητησε ο μηχανικος αυτο του πηγε...

και γνωριζουμεπολυ καλα οτι δεν εχουν ολοι χτισει μεσα στον αγρο....επομενως γιατι να σου δοσει συναινεση και να ειναι συνυπευθυνος στα προστιμα για κατι που δεν τον ωφελει

Αλλα δεν ειναι εκει τοπροβλημα και δεν εχουν καταλαβει οσοι επιμενουν να αναμιχθουν οτι εξ αδιαιρετου σημαινει "παντου και πουθενα". Και οτι ολα τα κτισματα στα εξ αδιαιρετου ανηκουν σε ολους ,μεχρι να γινει συσταση [που απαγορευεται] και να γινει διανομη [και να πληρωθουν φοροι διανομης.....]

 

[μολις ηρθε το ποστ και απαντω εγω. Πως θα κανεις αποτυπωση ολων των κτισματων μεσα στον αγρο- πώς θα μπεις σε ξενα σπίτια...καιπως ξερεις τα ποσοστα του καθενος δηλ. αν εχουν ολοι απο 5% ή καποιος 8% ή 9% ...]

 

Αλλες 97 σελιδες να ξοδεψουμε δεν υπαρχει καταφατικη απαντηση στο ερωτημα για τα εξ αδιαιρετου -και μεχρι να νομοθετηθούν αυτα που πρεπει....

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?αν κανω τοπογραφικο και διαγραμμα καλυψης?

 

Εγώ στο τοπογραφικό βάζω του πελάτη μου σωστά τοποθετημένο και τα υπόλοιπα κτίσματα τα βάζω στο περίπου από το κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να φαινονται τα αυθαιρετα κτισματα στο κτηματολογιο, χωρις συμβολαιο συστασης οροφοκτησιας...άσε να μην ρωτησω και τι ειναι το "περιπου"....[εκτος αν δεν μιλας για το θεμα μας, " συνιδιοκτησια πολλων εξ αδιαιρετου" αλλά για κατι διαφορετικο]

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτω,ποιος ξερει ποιοί ειναι οι "υπολοιποι" συνδιοκτητες σε αγρο 20000 τμ. με εξ αδιαιρετου ποσοστα σε εστω 40 ατομα, πριν 10 και 15 χρονια, και με μερικα απο αυτα με προσυμφωνο και αλλα με οριστικο συμβόλαιο που εχουν πεθανει οι αγοραστες; Ποιος θα πληρωσει την τεραστια ερευνα να βρεθει το 100% των συνιδιοκτητων. Εκτος και αν νομιζει κανεις οτι θα του φερει ο ενδιαφερομενος -που νομιζει οτι θα κανει την δουλεια του-μερικες ΥΔ και θα του πει οτι αυτοι ειναι ολοι και ολοι συμφωνουν.... και ο μηχανικος θα ισχυρισθει οτι δεν "φταιει"αυτος,αλλα τον παρεσυρε ο αλλος....ο οποιος θα ισχυρισθει -και πολυ ορθα- οτι αυτο του ζητησε ο μηχανικος αυτο του πηγε...

Δεν καταλαβαίνω γιατι το φοβασαι τόσο πολυ αυτο...

Εχεις δικιο οτι τα πραγματα είναι πααααρα πολυ μπλεγμένα πολλες φορες.

Φυσικα, το να ζητήσεις Υ/Δ οι οποίες δεν σου διασφαλίζουν το άθροισμα του 100% της ιδιοκτησίας, είναι άτοπο και δίχως κανένα αποτέλεσμα.

Την Υ/Δ, θα πρέπει να την συντάξει ο μηχανικός όπως αυτός θεωρεί οτι πρέπει.

Προσωπικα, δεν δεχομαι οποιαδήποτε Υ/Δ επί του θέματος, η οποια δεν αναγράφει ρητά, αρ. συμβολαίου και ποσοστό συνιδιοκτησίας!

Διαφορετικά, τί την παίρνω την ρημαδα την Υ/Δ αν δεν περιγράφει επαρκώς την οποια κατάσταση; Για τα μάτια του κόσμου;

 

και γνωριζουμεπολυ καλα οτι δεν εχουν ολοι χτισει μεσα στον αγρο....επομενως γιατι να σου δοσει συναινεση και να ειναι συνυπευθυνος στα προστιμα για κατι που δεν τον ωφελει.

Αυτό, δεν ειναι δικό μου πρόβλημα!!!!

Ειμαστε μηχανικοί και όχι διασώστες-διαχειριστές ξένων περιουσιών.

 

Αλλα δεν ειναι εκει τοπροβλημα και δεν εχουν καταλαβει οσοι επιμενουν να αναμιχθουν οτι εξ αδιαιρετου σημαινει "παντου και πουθενα". Και οτι ολα τα κτισματα στα εξ αδιαιρετου ανηκουν σε ολους ,μεχρι να γινει συσταση [που απαγορευεται] και να γινει διανομη [και να πληρωθουν φοροι διανομης.....]

Σωστά!

 

[μολις ηρθε το ποστ και απαντω εγω. Πως θα κανεις αποτυπωση ολων των κτισματων μεσα στον αγρο- πώς θα μπεις σε ξενα σπίτια...

Και με ποιό νομικό καθεστώς θα μου απαγορεύσει να μπω;;;

Σοβαρα τώρα, εσυ τα ξέρεις καλύτερα, θεωρείς πως δεν υπάρχουν τρόποι να τον αναγκάσεις να μπεις; Και άσε το σπίτι... Ειναι σπίτι (αν και είναι κοινόκτητο!) Το γήπεδο;;;; Ποιος και με ποια δικαιολογια θα μου απαγορεύσει να αποτυπώσω ΟΛΑ τα κτίσματα εντος του εξ αδιαιρέτου γηπέδου;;;;

 

Αλλες 97 σελιδες να ξοδεψουμε δεν υπαρχει καταφατικη απαντηση στο ερωτημα για τα εξ αδιαιρετου -και μεχρι να νομοθετηθούν αυτα που πρεπει....

Όχι 97... 10097 σελίδες να γράψουμε, τον χρόνο μας χάνουμε!!!

Ιδού η απόδειξη:

Εγώ στο τοπογραφικό βάζω του πελάτη μου σωστά τοποθετημένο και τα υπόλοιπα κτίσματα τα βάζω στο περίπου από το κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?αν κανω τοπογραφικο και διαγραμμα καλυψης?

 

Εννοώ, το τοπογραφικό που κάνεις είναι σε όλο ή μόνο στο δικό σου? Εφόσον όλα τα εξ' αδιαιρέτου είναι και άρτια - οικοδομήσιμα, θα πρέπει να γίνει και ΔΚ. Αυτό πώς το κάνεις?

 

Εγώ στο τοπογραφικό βάζω του πελάτη μου σωστά τοποθετημένο και τα υπόλοιπα κτίσματα τα βάζω στο περίπου από το κτηματολόγιο.

 

Όταν λες στο περίπου από το κτηματολόγιο? ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. και κάνεις το περίγραμμα από την φωτό?

Και αυτό το υπογράφεις? Κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο... φάουλ όμως?

 

Ομοίως και εδώ τροφή για σκέψη.... Με το ΔΚ τι θα κάνεις? Θα υπολογίσεις και τα άλλα στο περίπου?

 

 

ΥΓ: Οι ερωτήσεις μου είναι τροφή για σκέψη, δεν κατακρίνω κανέναν!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το 1972 ο Λεωνίδας Μπιτσάκος, καθηγητής του Πολυτεχνείου, δέχθηκε από δευτεροετείς φοιτητές παράπονα για τη δυσκολία των μαθημάτων. Η απάντησή του ήταν η εξής:

<< Κοιτάξτε, όλες οι σπουδές σας είναι δύσκολες και από το επόμενο έτος (σ.σ. 3ο) δυσκολότερες. Αλλά αποστολή του ιδρύματος είναι να σας κάνει Μηχανικούς. Αλλοιώς θα περιμέναμε να παρέλθουν τα απαιτούμενα πέντε έτη μετά την είσοδό σας, θα διάγαμε και εμείς και εσείς βίον ευτυχή άνευ κόπων... και τελικώς θα σας εφοδιάζαμε με ένα τυπολόγιο και θα σας εξαπολύαμε κατά της κοινωνίας.>>

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλα τα εξ' αδιαιρέτου είναι και άρτια - οικοδομήσιμα

 

Δεν νομίζω ότι το παραπάνω μπορεί να υπάρξει ώς έννοια. Το ακίνητο είναι πάντα ΕΝΑ και όχι πολλά και αυτό και μόνο αυτό, χαρακτηρίζεται ώς άρτιο και οικοδομήσιμο ή μη. Ακόμη και σε περίπτωση καθέτων ιδιοκτησιών, πάλι το ακίνητο είναι το όλο. Τα εξ΄αδιαιρέτου "τμήματα" αυτού είναι ουσιαστικά μόνο ποσοστά στα χαρτιά. Σύμφωνα με το υφισταμενο νομικό σύστημα μόνο 3 είναι οι τρόποι να γίνει διαχωρισμός - εφαρμογή ιδιοκτησιών στο έδαφος.

 

1. Κατάτμηση. (Εδώ υπάρχει δημιουργία νέων οικοπέδων).

2. Σύσταση καθέτου (Μόνο εντός σχεδίου από το 1992 και μετά)

3. Σύσταση οριζοντίου με κοινόχρηστο χώρο (ίσως και αποκλειστικής χρήσης).

 

Τώρα για το άλλο με το κτηματολόγιο δύστυχώς έχει γίνει της μόδας. Πως αλλιώς μπορούν να υπάρχουν αυτές οι αμοιβές των 300€.

Εδώ που τα λέμε πάντως σε σχέση με αυτό που πρότεινε ο Σηφουνάκης με τα κινητά, παρέχει μεγαλύτερη ακρίβεια :confused: .

 

Σήμερα για παράδειγμα μου έδειχνε ένας απίθανος "συνάδελφος" τρόπο για μετατροπή παλαιού τοπογραφικού σε εξαρτημένο.

Την εξάρτηση την έκανε με........................................................................................................................ fish finder (garmin) από αυτά που έχουμε στις βάρκες για να βρίσκουμε τους ψαρότοπους :shock:

 

Ονειρω ζω ε?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ, το τοπογραφικό που κάνεις είναι σε όλο ή μόνο στο δικό σου? Εφόσον όλα τα εξ' αδιαιρέτου είναι και άρτια - οικοδομήσιμα, θα πρέπει να γίνει και ΔΚ. Αυτό πώς το κάνεις?

 

 

 

Όταν λες στο περίπου από το κτηματολόγιο? ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. και κάνεις το περίγραμμα από την φωτό?

Και αυτό το υπογράφεις? Κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο... φάουλ όμως?

 

Ομοίως και εδώ τροφή για σκέψη.... Με το ΔΚ τι θα κάνεις? Θα υπολογίσεις και τα άλλα στο περίπου?

 

 

ΥΓ: Οι ερωτήσεις μου είναι τροφή για σκέψη, δεν κατακρίνω κανέναν!!! :smile:

Το αγροτεμάχιο με τα "οικόπεδα που αντιστοιχούν στον καθένα" τα μετράω κανονικά. Τα κτίσματα που θα τοποθετήσω μέσα στα "υπόλοιπα οικόπεδα" μπορεί να έχει μία μικρή απόκλιση εάν δεν μπορώ να μπω σε κάποια μέσα. Και πάνω στο τοπογραφικό γράφω ποιο έχει ενταχθεί στη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.