Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

α) συνεχιζω με τη δικη μου αποτυπωση οποτε...τι? Η αδεια ειναι ακυρη? Είναι όλο αυθαίρετο?

 

Μάλλον είσαι στην περίπτωση της ε/α Θ8, που αναφέρει για ο.α. που εκδόθηκε με ψευδές τοπογραφικό, ώστε να αποκτήσει την αρτιότητα που χρειαζόταν.

 

Συγκεκριμένα, βάζεις ότι ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ, αλλά θεωρείς αυθαίρετη ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και επιβαρύνεται με τους ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ των κατηγοριών 5, 6, 7, 8 του φύλλου καταγραφής.

 

Συμπέρασμα... μεγάλη παράβαση (άδεια με ψευδή στοιχεία) = μεγάλο πρόστιμο!!!

 

ΥΓ: Το ποιος φταίει στην προκειμένη περίπτωση, το αφήνω στην κρίση σας, γιατί αν μιλήσω (ως νέος μηχανικός) θα μου πουν μερικοί ότι δεν ξέρω και μιλάω χωρίς την πολυετή εμπειρία τους... σε "ξεχειλώματα" οικοπέδων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον είσαι στην περίπτωση της ε/α Θ8, που αναφέρει για ο.α. που εκδόθηκε με ψευδές τοπογραφικό, ώστε να αποκτήσει την αρτιότητα που χρειαζόταν.

 

Συγκεκριμένα, βάζεις ότι ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ, αλλά θεωρείς αυθαίρετη ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ και επιβαρύνεται με τους ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ των κατηγοριών 5, 6, 7, 8 του φύλλου καταγραφής.

 

Συμπέρασμα... μεγάλη παράβαση (άδεια με ψευδή στοιχεία) = μεγάλο πρόστιμο!!!

 

Θα διαφωνήσω με τους μέγιστους συντελεστές. Συγκρίνεις τα αυθαίρετα μέτρα της αυτοτελούς ιδιοκτησίας με τα επιτρεπτά μεγέθη του αγροτεμαχίου! Δεν μπορείς να προσθέσεις τις αυθαιρεσίες όλων για να υπολογίσεις το ποσοστό υπέρβασης. Το διευκρίνησα στο ΤΕΕ Θεσσαλονίκης.

Παρόμοια περίπτωση είναι πχ διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Τι θα κάνεις εκει?? Θα μοιράσεις την επιτρεπόμενη δόμηση σε κάθε διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ΙΣΧΥΕΙ εννοείται, αλλά όχι σε αυτήν την περίπτωση, διότι ΕΔΩ έχουμε άδεια η οποία εκδόθηκε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ, βασισμένη σε ΨΕΥΔΗ στοιχεία (τοπογραφικό ξεχειλωμένο).

 

Κατά τ' άλλα, όπως είπα, εννοείται ότι έχεις δίκαιο σε αυτό που λες: "Συγκρίνεις τα αυθαίρετα μέτρα της αυτοτελούς ιδιοκτησίας με τα επιτρεπτά μεγέθη του αγροτεμαχίου!"

 

Επίσης, ΕΔΩ, δεν θα μπουν ΜΟΝΟ, τα αυθαίρετα μέτρα (10τμ), αλλά πρέπει να μπουν ΟΛΑ ΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

...duth

 

α] περιμενω εξηγηση γιατι ενω ειχαν παρεκκλιση για 750 τμ.εδειξαν [λειψά] 2000 τμ. [αν υπαρχει...]

Αυτο θα μας βοηθησει να δουμε πώς σκεφθηκαν τοτε...

 

β]εν τελει η ιρινι εχει ενα τεραστιο προβλημα και ζηταει βοηθεια

ή θα δηλωσει την ΟΑ ,αρα αυτοκαταγγελεται με δυσμενεστατες συνεπειες

ειτε δηλωνει μη υπαρξη ΟΑ και το παει ολο αυθαιρετο

 

νομιζω ετσι πρεπει να παει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρώτη φορά καταπιάνομαι με το θέα των εξ αδιαιρέτου δεδομένου ότι τώρα μου ήρθε η πρώτη περίπτωση

Σε γήπεδο ένας από τους 5,6,7,8 (ποιός ξέρει) συνιδιοκτήτες έχει κτίσει και θέλει να ρυθμίσει το ακίνητο.

Είτε εξασφαλίσω τη συναίνεση των συνιδιοκτητών είτε όχι, το Ε9 όλων δε θα αλλάξει πλέον;

Δεδομένου ότι μεταβλήθηκε η κατάσταση όχι μόνο για τον ένα άλλα για όλους.

Άρα για όλους δεν έχει αλλάξει η φορολογική τους κατάσταση;

(πριν είχαν αδόμητο οικόπεδο πλέον έχουν δομημένο)

Υ.Γ.

Sorry εάν έχει απαντηθεί το θέμα αλλά μέσα σε 115 σελίδες παίζει να χάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM......και γω θεωρησα οτι εφοσον υπαρχει χαρτι που τοποθετει το αγροτεμαχιο αυτουσιο το ετος 1956, θα μπορουσε να παει σε αλλη κατα παρεκλιση αρτιοτητα. Στο τοπογραφικο της αδειας ομως αναφερει συγκεκριμενα οτι ισχυουν οι οροι δομησης των εκτος οικισμου, κατα παρεκκλιση 2000τ.μ., αρθρο 167 παρ.2α του Π.Δ. 24-5-85. Και επειδη απο κληροτεμαχια και ανταλλαξιμα δε γνωριζω πολλα, συν το οτι η ο.α. βγηκε το 1991...θεωρησα οτι υπηρχε καποιο αλλο "κολλημα" στο να δειχθει αλλη περιπτωση κατα παρεκκλισης αρτιοτητας.

 

Με βαση τα επιτρεπομενα μεγεθη του αγροτεμαχιου (εστω οτ δεχομαστε την κατα παρεκκλιση αρτιοτητα των 2000 τ.μ. με την οποια βγηκε η ο.α.), τα παραπανω 10 αυθαιρετα τ.μ., θα μπορουσαν να ειναι και νομιμα γιατι είχε περιθωριο δομησης, οποτε υπερβασεις των επιτρεπομενων δεν υπαρχουν. Υπαρχει υπερβαση της ο.α.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεώρησα ότι το α) που λες για κάποιον λόγο δεν ισχύει, γι' αυτό είπα τι πρέπει να γίνει (εάν δεν ισχύει το α).

 

Για το β) που λες.... δεν ξέρω εάν μπορεί και δικαιούται να θεωρήσει ότι δεν υπάρχει ο.α. Αφού υπάρχει ο.α., η Θ8 είναι ξεκάθαρη.

Το ότι θα πάει ΟΛΟ αυθαίρετο είναι δεδομένο, απλά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η περίπτωση της ε/α Θ8.

 

Προσωπικά εγώ έτσι θα το έβαζα, διότι αύριο-μεθαύριο θα γίνονται πράξεις με τα δικά μου σχέδια και σφραγίδα και σε πιθανό έλεγχο είτε από πολεοδομία, είτε από άλλον μηχανικό που θα πάει να δώσει βεβαίωση, θα φανεί το φάουλ και τότε μπορεί να θεωρηθεί άκυρη δήλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

α] λαμβανουμε σαν δεδομενο οτι γηπεδο μικροτερο των 2000 τμ. το εδειξαν 2000 + και εβγαλε ΟΑ κατα παρεκκλιση

β] η ΟΑ ηταν νομιμη λογω των 2000+ τμ.

γ] αποδειχνεται οτι τα 2000 τμ. ηταν λιγωτερα.

δ] με λιγωτερα απο 2000 τμ. δ ε ν θα εβγαζε ΟΑ ποτέ.

ε] αρα ολη η ΟΑ ειναι ακυρη

που σφαλλω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο το λογικο συνειρμο τον εκανα κι εγω αρχικα.

Αλλα υπάρχει και το Θ8 που αναφερθηκε πιο πανω (και μουειχε διαφυγει), που λέει συγκεκριμενα οτι για περιπτωση που χορηγηθηκε ο.α. σε εμφανιζομενο αρτιο & οικοδομησιμο γηπεδο, το οποιο στην πραγματικοτητα ΔΕΝ ειναι αρτιο και οικοδομησιμο (δηλαδη δηλωθηκαν αναληθη στοιχεια), τοτε θεωρουμε οτι υπαρχει ο.α., ΑΛΛΑ θεωρουμε ολο το κτισμα αυθαιρετο.

 

Το Δ2 με προβληματιζει λιγο, που λεει οτι σε περιπτωση που εκδοθηκε ο.α. με ψευδη ή αναληθη στοιχεια, μπορει να υπαχθει στον 4014, και "ο ιδιοκτητης φερει το βαρος των συνεπειων του ποινικου νομου σε περιπτωση ψευδους δηλωσεως" . Οι συνεπειες που αναφερει ειναι το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Irini αυτό με τις "συνέπειες του ποινικου νομου σε περιπτωση ψευδους δηλωσεως" το αναφέρει και η Θ8! Και προφανώς δεν εννοεί το πρόστιμο γιατί αυτό είναι μόνο για τις αυθαιρεσίες. Η ποινή για ψευδή δήλωση είναι σίγουρα άλλη και μόνο κάποιος νομικός (Dimitris GM help!) θα ξέρει να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.