Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

α π ι σ τ ε υ τ ο!!!!!!!!!!!

 

καλησπερα σε ολους

και πολλες ευχαριστιες στην ιρινι για την αφορμη που μας εδωσε για εξαιρετη συζητηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως saltapidas...το 70% των υποθεσεων που μου τυχαινουν ειναι ετσι περιεργες & πολυπλοκες. Αν τις αφηνα ολες, θα επρεπε να αλλαξω επαγγελμα για να επιβιωσω...!

 

Μου λενε οτι ειμαι σχολαστικη που ψαχνω τοσο πολυ τα πραγματα και τα ξεψειριζω, αλλα τι να κανουμε...θελω να ξερω πως & απο που προκυπτουν τα δεδομενα. Απο τη μια γιατι ετσι ψαχνω, διαβαζω και μαθαινω καινουρια πραγματα και απο την αλλη ελεγχω τα πεπραγμενα σε κατι που προκειται να αναλαβω και να συνεχισω εγω.

 

Θα κανω αλλη μια προσεγγιση μηηηπως και εχουν παραλειψει οι ιδιοκτητες να μου πουν ή δωσουν κατι αλλο απο εγγραφα ή σχεδια...και απο κει και περα βλεπουμε...

Απλα επειδη δεν εχω ακομα τοσο μεγαλη εμπειρια και γνωση οοολης της νομοθεσιας, και καμια φορα δεν παει ο νους μου στο που αλλου να ψαξω, ζηταω γνωμες και κατευθυνσεις απο συναδελφους εδω μεσα.

 

Εν προκειμένω λοιπον, δυο ειναι τα θεματα που πρεπει να ξεκαθαρισω :

α) το εμβαδο του αγροτεμαχιου και

β) το αν η ο.α. εχει βγει τελικα για ισογειο ή διωροφο

και αναλογως συνεχιζω...

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Σε εξ'αδιαιρέτου εκτός σχεδίου αυθαίρετη κατοικία που κατέχουν 4 συνιδιοκτήτες με τα ανάλογα ποσοστά τους.

Πως δηλώνεται η κατοικία οταν για τους δυο είναι πρωτη κατοικία και για τους άλλους δυο άλλη κατοικία και γίνεται μία δήλωση?

 

Η παρ. 2 του άρθρου 24 του ν. 4014/11 ορίζει: Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.

 

αλλα ετσι όπως διατυπώνεται δεν βοηθάει και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

irini δυστυχως κι επειδη ειμαι κι εγω ψειρας, προτιμω να αφησω δουλειες παρα να βρω τον μπελαμου ή/και να πάω να ξεμπλεξω τις αηδιες που κανανε παλαιοτερα.

Η απόφαση ειναι δικη σου.

 

Γιαννη, καλη ερωτηση...

Δεν μας λες την σχεση συγγενειας των ιδιοκτητων.

Αλλο αν μιλαμε για γονεα με τα παιδια του και άλλο αν μιλαμε για αδέρφια-ξαδερφια.

Στην πρωτη περιπτωση πας με το "αλλη κατοικια".

Στην δευτερη, εγω θα εκανα φυλλο καταγραφης για τον καθενα, ισομοιραζοντας την παρανιμια και εφαρμοζοντας τους καταλληλους συντελεστες για τον καθε ιδιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

Διαφωνώ με το συνάδερφο saltapida για την αντιμετώπιση της 'δεύτερης' περίπτωσης

 

Πιστεύω ότι με βάση αυτή τη διάταξη του νόμου -που παρόλο που είναι λίγο μπαρούφα, δεν παύει να διατηρεί μία σχετική σαφήνεια σε αυτό που αναφέρει και αυτό να ισχύει-

μπορείς να δηλώσεις επ ονόματι ενός ως κύρια κατοικία.

Φυσικά στην ηλεκτρ δήλωση θα μπουν όλοι οι ιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους.

Στη χαρτούρα που θα μαζέψεις όμως θα έχεις ΥΔ αυτού που θα διαλέξεις που θα δηλώνει ως κύρια και μοναδική.

Οι υπόλοιποι θα δώσουν ΥΔ συναίνεσης.

Link to comment
Share on other sites

1. Χρειάζεσαι επίσης εξουσιοδότηση από όλους (είναι όλοι συνιδιοκτήτες).

2. Αναφορά στην τεχνική σου έκθεση ή στα σχόλια της δήλωσης του γιατί χρησιμοποίησες αυτούς τους συντελεστές.

3. Συμφωνητικό με όλους.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, καλη ερωτηση...

Δεν μας λες την σχεση συγγενειας των ιδιοκτητων.

 

 

η σχέση συγγένειας ειναι 1. η γιαγια που ειναι πρωτη κατοικια

2. η κορη της που είναι άλλη κατοικία

3. η άλλη κόρη της που ειναι αλλη κατοικια

4. η εγγονή απο τον γιο της γιαγιάς(ο οποίος έχει πεθάνει ) που ειναι πρωτη κατοικια..

 

ωραια πραγματα ωραια πραγματα.

κανονικα με το Ε9 θα πρεπει να ζηταμε και γενεαλογικο δέντρο της οικογένειας.

θεωρω οτι μονο για την εγγονη ισχύει η πρωτη κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Αν και λογικά θα το έχεις λάβει υπόψη σου, η κύρια κατοικία πρέπει να είναι ταυτόχρονα και μοναδική!

Link to comment
Share on other sites

Και για την γιαγιά εκτός αν οι κόρες της είναι ανήλικα τέκνα ή αν η ίδια έχει και άλλα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ερώτημα που έκανα παραπάνω είχα στείλει και στην διευθυνση mail που δίνουν στο υπουργείο για διευκρινήσεις σχετικα με τα αυθαίρετα.

Η απάντηση που έλαβα ήταν απλα η επισύναψη της παρ.2 του αρθρου 24 του Ν4014.

Για αυτούς εκει φένεται ξεκάθαρο, αλλα ακόμη και μεταξύ μας εμεις φενεται να αντιμετωπίζουμε την λύση διαφορετικα χωρις να είμαστε σίγουροι για την ορθοτερη.

 

1.Συναδελφος παραπάνω μας λεει οτι όλο το ακίνητο ως πρώτη κατοικία (έτσι το ερμηνευω και εγώ διαβάζοντας τη παρ.2 παρόλο που φένεται κάπως λοξο)

2. άλλος συνάδελφος μας λέει με διαφορετικα φύλλα καταγραφής ανα ποσοστο ιδιοκτήτη. (έτσι σκοπευω να το περάσω γιατι μου φενεται πιο δίκαιο)

 

αυτος ο 4014 θα αφήσει ιστορία πάντως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.