Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Μα αν είναι έτσι (δέχονται να πληρώσουν κλπ) γιατί λες ότι δεν υπάρχει συναίνεση; Με μπέρδεψες.... ή μπερδεύτηκα μόνος μου...

Άλλο δέχονται και άλλο οφείλουν. Η συναίνεση είναι μόνο για πρώην κοινόχρηστο και νυν ιδιοποιηθέν τμήμα που θα το πληρώσει μόνο ένας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί ένας ιδιοκτήτης από μόνος του να δηλώσει αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο ακινήτου, χωρίς την έγγραφη συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Δεν έχει καμία σημασία το αν προτίθεται να πληρώσει από μόνος του το συνολικό πρόστιμο που αναλογεί σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο δέχονται και άλλο οφείλουν. Η συναίνεση είναι μόνο για πρώην κοινόχρηστο και νυν ιδιοποιηθέν τμήμα που θα το πληρώσει μόνο ένας.

Πως όμως θα διασφαλιστεί ότι ο ένας που πάει και δηλώνει κάτι σε κοινόχρηστο χώρο το κάνει για να το νομιμοποιήσει και να συνεχίσει να το χρησιμοποιεί ως κοινόχρηστο μαζί με τους άλλους συνιδιοκτήτες και δεν το κάνει για να το οικιοποιηθεί? Γι' αυτό απαιτεί συναίνεση ο νόμος. Αν αυτό που θα δηλωθεί πρόκειται όντως να συνεχίσει να είναι κοινόχρηστο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνουν έναν κόπο οι συνιδιοκτήτες και να δώσουν μια έγγραφη συναίνεση.
Link to comment
Share on other sites

Πως όμως θα διασφαλιστεί ότι ο ένας που πάει και δηλώνει κάτι σε κοινόχρηστο χώρο το κάνει για να το νομιμοποιήσει και να συνεχίσει να το χρησιμοποιεί ως κοινόχρηστο μαζί με τους άλλους συνιδιοκτήτες και δεν το κάνει για να το οικιοποιηθεί? Γι' αυτό απαιτεί συναίνεση ο νόμος. ....

Στην υποθετική περίπτωση του κοινόχρηστου πάρκινγκ είναι αδύνατον οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες να τον αφήσουν να το ιδιοποιηθεί. Θα φάει ξύλο αν επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Απ' την άλλη αν εγώ είμαι ένας από τους συνιδιοκτήτες, δεν μπορώ να ρισκάρω να πληρώνω μελλοντικά πρόστιμα, επειδή κανείς δεν ενδιαφέρεται, ούτε θέλει να δώσει συναίνεση. Θα το δηλώσω μόνος μου, στην ανάγκη θα πληρώσω και όλο το πρόστιμο, αλλά δεν μπορώ να αποκλεισω κανέναν από τη χρήση του. Αν θέλω μπορώ να διεκδικήσω δικαστικά τα λεφτά που θα πληρώσω.

Edited by neoklis
Link to comment
Share on other sites

Στο είπαν πολλοί. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΟΝ 4014!!!!

Αν επιμένει πες του να κάνει καταγγελία στην αρμόδια πολεοδομία, να κάνουν έκθεση αυθαιρέτου, να επιβάλλουν πρόστιμο, να θορυβηθούν οι υπόλοιποι και να συμφωνήσουν όλοι να δηλωθεί. Προλαβαίνει....

Link to comment
Share on other sites

...ακομα δεν καταλαβα αν ειπε ο νεοκλής

"τι ειδους αυθαιρεσια εχει γινει σε αυτη την πυλωτη" και ποιό προβλημα υπαρχει...

 

Αν παλι προκειται για αυθαιρετη κατασκευη στον "κοινοχρηστο" ακαλυπτο χωρο της οικοδομης,

πχ. καποιο στεγαστρο για σταθμευση αυτοκινητων των συνιδιοκτητών,.

 

αυτο ναι, ειναι αυθαιρετο

Αυτό τακτοποιειται απο ολους, αν συμφωνούν...

αν δεν συμφωνουν και γινει καταγγελια ή γίνει ελεγχος, θα οφειλεται προστιμο και ανεγερσης και διατηρησης και ΙΚΑ...

 

Τωρα, αν ενας απο ολους εχει "αγωνία και λαχταρα" να το τακτοποιησει...ο ιασονας εδωσε την λυση

 

Ας παει αυριο να κανει καταγγελια...μπάς και αναγκασθούν να "ομονοήσουν"...

 

Κατα τα λοιπά ....καθε διαμερισμα...πωλειται ελευθερα και με το νομο...

ανεξαρτητα της αυθαιρεσιας στον ακάλυπτο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο είπαν πολλοί. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΟΝ 4014!!!

Το αν το είπαν πολλοί δεν παίζει κανένα ρόλο. Ούτε εάν το θεωρείς εσύ αυτονόητο. Συζήτηση κάνουμε. Ευχαρίστως ν' ακούσω επιχειρήματα.

...ακομα δεν καταλαβα αν ειπε ο νεοκλής

"τι ειδους αυθαιρεσια εχει γινει σε αυτη την πυλωτη" και ποιό προβλημα υπαρχει...

Νομίζω το είπα. Κλείσιμο της pilotis και δημιουργία κλειστού χώρου στάθμευσης.

Edited by neoklis
Link to comment
Share on other sites

αν ειχε την αποκλειστικη χρηση αυτου του "τμηματος" της πυλωτής απο συμβολαιο ή τον κανονισμο

 

τακτοποιει μονος του

 

Αλλως ...δεν μπορει...

 

και εχουν δικαιωμα να τον καταγγειλουν οι "αλλοι" αρμοδιως...

και να τον αποβαλλουν ....δικαστικως.

Link to comment
Share on other sites

και εχουν δικαιωμα να τον καταγγειλουν οι "αλλοι" αρμοδιως...

και να τον αποβαλλουν ....δικαστικως.

Ενδιαφέρον θα είχε αυτό!!! ... Να τον καταγγείλουν οι άλλοι οι οποίοι και αυτοί είναι "υπεύθυνοι" της αυθαιρεσίας... Είναι λίγο οξύμωρο.

Link to comment
Share on other sites

duth,

 

αυτο το νημα εχει τοσο γινει σαν μπλεγμενο κουβαρι ....

που δεν βρισκεις ακρη...με τιποτε..

 

[διαβασε ολη την απαντηση μου...]

 

Ναι, να τον καταγγειλουν οι υπόλοιποι, , στην περιπτωση που ενας συνιδιοκτητης, χωρις δικαιωμα "κατελαβε" τμημα της κοινοχρηστης πυλωτης

και το εκλεισε και με πόρτα.

 

[αν ειναι ετσι τα πραγματικα περιστατικά...γιατι μετα απο 15 #, ακομα δεν μας ειπε αν η πυλωτη ηταν "κοινοχρηστη" ή αν ειχαν καθορισει "αποκλειστικες χρησεις"]

 

τελος, που θα ελεγε και ο διδονις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.