Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Μάλλον iguana εννοείς το κλασικό τοπογραφικό που εμφανίζεται στον αγοραστή της έκτασης (ποσοστού), όπου έχει τα κομμένα "οικόπεδα" που ανήκουν στον καθένα. Στο συμβόλαιο όμως, το τοπογραφικό που υπάρχει και είναι το ΝΟΜΙΜΟ, δείχνει ένα ορθογώνιο των 4-5-6-10 στρεμμάτων!!!

 

Οπότε, δεν νομίζω να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το "τοπογραφικό" ως συνέναιση (δυστυχώς).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όμως σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει τοπογραφικό "εποχής" με χωρισμένα τα τεμάχια και τις υπογραφές του κάθε ιδιοκτήτη πάνω στο δικό του.Αυτό θα μπορούσε κάποιος φυσικά να το λάβει και ως συναίνεση από την στιγμή που υπογράφει ότι αυτό το κομμάτι αναγνωρίζεται ως δικό του και αντίστοιχα των άλλων.Νομίζω πως ένα τέτοιο χαρτί όταν υπάρχει αποτελεί ένα ακόμα ισχυρό στοιχείο για την δήλωση.

 

θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά λέει πιο πάνω ο a_d αυτά τα τοπογραφικά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Πρώτα πρώτα ο νόμος δεν επιτρέπει σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδα. Άρα τα όποια χαρτιά δείχνουν το γήπεδο τεμαχισμένο κλπ είναι άκυρα και παράνομα. Πολλοί ιδιοκτήτες βλέποντας αυτά τα τοπογραφικά νόμιζαν ότι αγόραζαν το συγκεκριμένο κομμάτι οικόπεδου ενώ στην πραγματικότητα αγόρασαν ποσοστό (μη ορισμένο χωρικά).

Αν ρε παιδιά είχαν ισχύ αυτά τα τοπογραφικά τότε δεν θα υπήρχε λόγος να γίνονται συμβόλαια για σύσταση οριζ. ή κάθετης ιδιοκτησίας. Θα κάνανε οι συνιδιοκτήτες ένα σκαρίφημα του οικοπέδου, θα το χώριζαν σε όσα τεμάχια θέλανε, θα υπέγραφαν ο καθένας στο κάθε κομμάτι και όλα καλά. Ούτε συμβολαιογράφοι, ούτε νόμοι, ούτε έξοδα, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε letom:

1. Δεν διαφωνεί κανείς ότι κανονικά είναι συγκύριοι σε εξ'' αδιαιρέτου.

2. Εχω δεί, όμως, κύριους τίτλους σε τεμάχια από ολόκληρο αγροτεμάχιο, τα οποία είναι συγκεκριμένα ( με όρια, πρόσωπο κ.λ.π.) και συνοδεύονται από τοπογραφικό ιδιωτικής διανομής. Φυσικά και δεν είναι άρτια και οικοδομήσιμα αλλά οι ιδιοκτήτες στα συγκεκριμένα τους τεμάχια, έκτισαν τα αυθαίρετα.

3. Θεωρώ λοιπόν ότι, ο κύριος τίτλος στο συγκεκριμένο τεμάχιο, μας κατοχυρώνει για την δήλωση αυθαιρέτου.

4. Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, έχω αναγράψει σε άλλο post για την χοντρή ''μπίζνα'' που γίνεται σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. Εχω αποπέμψει φίλους μου, να αγοράσουν υπό τέτοιο καθεστώς αλλά κάνουνε ότι θέλουνε.

Link to comment
Share on other sites

Αστέριε λογικά τότε στην περίπτωση αυτή, δεν χρειάζεσαι συναίνεση (αν και νομίζω πως πάλι θες), αλλά το τοπογραφικό που πρέπει να γίνει θα πρέπει να είναι σε ΟΛΗ την έκταση.

 

Αχχ... τι ψάχνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Αγροτεμάχια μπορούσαν να πωληθούν χωρίς αρτιότητα. Αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το έκαναν πάντα.

Το συγκεκριμένο όμως που συζητάμε είναι άλλη περίπτωση.

Έχουμε ένα συμβόλαιο που περιγράφει ένα εξ' αδιαιρέτου ποσοστό έστω και το εμβαδό αυτού. Χωρίς να το περιγράφει που είναι στο έδαφος, αφού αυτό είναι αδύνατο χωρίς διανομή καθέτου.

Επειδή έχω δει και εγώ σε συμβολαιογράφους ένα σχέδιο όπου είναι μοιρασμένη η αρχική έκταση σε τμήματα και επάνω στο κάθε τμήμα το όνομα του αγοραστή αλλά να μην γίνεται μνεία στο συμβόλαιο το συγεκριμένο τοπογραφικό, δηλαδή με την διανομή, ούτε κάποια προηγούμενη διανομή, επισημαίνω πως αυτό το σχέδιο είναι για χρήση του συμβολαιογράφου και του αρχικού ιδιοκτήτη.

Και προφανώς αυτό το σχέδιο δεν έχει σφραγίδα του συμβολαιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε αυτά τα τοπογραφικά "ιδιωτικής διανομής".

Δεν σας κατοχυρώνουν σε τίποτα!!!!

Αφήστε τους "συναδέλφους" να προχωρούν δηλώσεις 4014 με αυτά.... Θα το βρουν μπροστά τους....

Για δήλωση Ν.4014 χρειάζεται τοπογραφικό ΕΓΣΑ για ολόκληρο το εξ αδιαιρέτου "οικόπεδο".

Link to comment
Share on other sites

Σκέψη: Αφού όλοι είναι συγκύριοι στο οικόπεδο, τότε όλοι έχουν ευθύνες για τα αυθαίρετα που κτίστηκαν. Αρα εκ των πραγμάτων, δεν είναι "υποχρεωμένοι" να συναινέσουν ?

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως και (προσωπικά) πιστεύω ότι με το να δηλωθεί ένα αυθαίρετο, μόνο θετικό είναι για έναν συν-ιδιοκτήτη παρά αρνητικό. Τουλάχιστον δεν μου έρχεται τώρα κάτι αρνητικό. Ούτως ή άλλος, το αυθαίρετο χτίστηκε και υπάρχει. Άρα, τουλάχιστον έτσι είναι δηλωμένο!

 

Αλλά δεν υπάρχει ΛΟΓΙΚΗ σε όλον αυτόν τον χαμό, οπότε... άστα βράστα!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψη: Αφού όλοι είναι συγκύριοι στο οικόπεδο, τότε όλοι έχουν ευθύνες για τα αυθαίρετα που κτίστηκαν. Αρα εκ των πραγμάτων, δεν είναι "υποχρεωμένοι" να συναινέσουν ?

Ναι, όπως και (προσωπικά) πιστεύω ότι με το να δηλωθεί ένα αυθαίρετο, μόνο θετικό είναι για έναν συν-ιδιοκτήτη παρά αρνητικό. Τουλάχιστον δεν μου έρχεται τώρα κάτι αρνητικό. Ούτως ή άλλος, το αυθαίρετο χτίστηκε και υπάρχει. Άρα, τουλάχιστον έτσι είναι δηλωμένο!

 

Αλλά δεν υπάρχει ΛΟΓΙΚΗ σε όλον αυτόν τον χαμό, οπότε... άστα βράστα!

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.