Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Περίπτωση όπου υπάρχουν εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου 4 κατοικίες , με άδεια , με σύσταση οριζοντίου , χωρίς αποκλειστική χρήση.

Ο δικός μου ο ένας εξ αυτών έχει υπέρβαση ενός ορόφου , κατασκευές στον ακάλυπτο , ένα επιπλέον οικίσκο για μηχανοστάσιο και υπέρβαση κάλυψης στο ισόγειο , όπως και ένα ακόμα κτίσμα σε απόσταση από το δικό του (αλλά στον υποτιθέμενο δικό του χώρο)

Δηλώνω στην οριζόντια ιδιοκτησία μου που είναι στο όλο αγροτεμάχιο (Καταγράφω όλες τις ιδιοκτησίες (κάλυψη) όπως αποτυπώνονται από τον τοπογράφο)

και τις υπερβάσεις όσον αφορά δόμηση , κάλυψη , ύψος.

Τα κτίσματα που είναι αυτόνομα αλλά μέσα στον υποτιθέμενο δικό του χώρο τα καταγράφω κι αυτά ως υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης σε συνέχεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας μου ?

Η συναίνεση των άλλων τι θα πρέπει να γράφει? Ότι συμφωνούν με τα δηλωθέντα και ότι συναινούν για τις κατασκευές που έχει κάνει ο δικός μου μέσα στον κοινόχρηστο -εξ αδιαιρέτου χώρο?

Τις αυθαιρεσίες των άλλων τις λαμβάνω υπ όψιν μου στο διάγραμμα κάλυψης?

Κάποιος που έχει ασχοληθεί μπορεί να με ξεμπλοκάρει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ό,τι εγινε "εντος" του περιγραμματος της οικοδομης- οπως φαινεται αυτο στην ΟΑ- αφορα εσενα.

τα υπολοιπα εγιναν στον "κοινοχρηστο" "ακαλυπτο" χωρο.

αρα πρεπει να συναινεσουν και οι λοιποι.

να ευχεσαι να εχουν κανει ολοι αυθαιρεσιες και να συναινεσουν.

ειναι αυτο που η Λεμπεση ονομαζει "στις οριζοντιες κατα πλατος ιδιοκτησιες".στην αναλυση για την Η8.

Link to comment
Share on other sites

Σε μη αρτιο εξ'αδιαιρέτου γήπεδο έχουμε 2 αυθαίρετες κατοικίες σε απόσταση η μία από την άλλη , εστω Α και Β.

 

Ο Α θέλει να δηλωθεί στον 4014 , ο Β δεν θέλει γιατί έτσι γουστάρει.

 

Να μου πει κάποιος εκ των υποστηρικτων της συναίνεσης , γιατί το δικαίωμα του Β να παραμείνει παράνομος υπερτερεί του Α που θέλει να ""νομιμοποιηθεί"" έστω για 30 χρόνια.

 

(Μια λύση θα ήταν ο Α να κάνει καταγγελία στον Β για να τον εξαναγκάσει να δηλωθεί κι αυτός.Βέβαια μετά θα διαφωνούσαν στον μηχανικό. )

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

 

Posted Today, 15:23

ό,τι εγινε "εντος" του περιγραμματος της οικοδομης- οπως φαινεται αυτο στην ΟΑ- αφορα εσενα.

τα υπολοιπα εγιναν στον "κοινοχρηστο" "ακαλυπτο" χωρο.

αρα πρεπει να συναινεσουν και οι λοιποι.

να ευχεσαι να εχουν κανει ολοι αυθαιρεσιες και να συναινεσουν.

ειναι αυτο που η Λεμπεση ονομαζει "στις οριζοντιες κατα πλατος ιδιοκτησιες".στην αναλυση για την Η8.\

 

 

Συμφωνω απολύτως και γι αυτο και χρειαζεται η συναινεση των συνιδιοκτητων
Edited by sissysal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.