Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Ήρθε η ώρα και για το δικό μου εξ' αδιαιρέτου.Ισόγεια αποθήκη, άδεια 1965.Το 1975 βγάζει νέα άδεια για προσθήκη κατ επέκταση .Το 2000 πουλάει στον πελάτη μου το νέο τμήμα, την ισόγεια προσθήκη μαζί με το 50% εξ αδιαιρέτου του οικοπέδου. Ο πελάτης μου, το αγοράζει και κάνει διάφορες αλλαγές, που τώρα θέλει να τακτοποιήσει.

 

1. Χρειάζεται συναίνεση? Έχω μπερδευτεί με το εξής, οκ στο οικόπεδο είναι 50% συνιδιοκτήτης αλλά στο κτίσμα που βγήκε με διαφορετική άδεια(άδεια προσθήκης) και το αγόρασε αυτός, γιατί να θέλει συναίνεση. Από το ΤΕΕ μου είπαν οτι μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το συμβόλαιο, οτι δεν ξέρουν πως γίνεται να πουλάς ενα τμήμα ενός συνολικού κτιρίου, χωρίς να υπάρχει κανενός είδους σύσταση και να το ψάξω συμβολαιογραφικά το θέμα.. Επίσης η συναίνεση είναι δύσκολο να παρθεί για διάφορους λόγους.Από το ΤΕΕ παλι μου απάντησαν οτι το να πάρω τη συναίνεση δεν είναι δική μου δουλειά αλλά του πελάτη μου. Εγώ τη ζητάω και τον βάζω να υπογράψει ότι είναι ενήμερος οτι απαιτείται συναίνεση και σε περιπτωση που δεν την προσκομισει, σε οποιοδηποτε δικαστικη διαμαχη αυτός ειναι υπευθυνος διοτι ο μηχανικός δεν εξεταζει το ιδιοκτησιακο..(μου φανηκε οτι μπαζει λιγο αυτο που μου ειπαν, γιαυτο το μοιραζομαι μαζι σας)

 

2.Το τοπογραφικό θα δείχνει και τα 2 κτίρια μέσα και στο διάγραμμα κάλυψης θα φαίνεται και το αρχικό κτίριό μέσα, ως περίγραμμα με δηλωμένα τα τετραγωνικά της αρχικής άδειας. Αυτό είπαν από ΤΕΕ. Συμφωνείτε?

 

3.Τα ποσοστά υπέρβασης βγαίνουν από τη συνολική επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο (αρχικό + προσθήκη)?

 

4.Δεν δίνω βεβαίωση αν δεν δούμε τι γίνεται στο δίπλα κτίριο.Αν ο δίπλα τακτοποιήσει το δικό του τμήμα με άλλο μηχανικό, πως προκύπτει η βεβαίωση? Δίνω εγώ στο δικό μου πελάτη για το τμήμα του και ο συνάδερφος δίνει στο δικό του πελάτη για το αντίστοιχο τμήμα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....αν μας εγραφες τον τιτλο του συμβολαιου μεταβίβασης ...ισως να μπορουσαμε να βοηθησουμε...

Αγοραπωλησία ισόγειου κτίσματος είναι ο τίτλος και μέσα αναφέρει οτι πρόκειται για ενα αυτοτελές, διαιρεμένο και ανεξάρτητο ισόγειο κτίσμα Ε= εμβαδο που αναγράφεται στην άδεια της προσθήκης και οτι του αναλογούν 50%εξ αδιαιρέτου επι του αγροτεμαχίου

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για "γηπεδο"

 

δες αν εγινε και συσταση με το συμβολαιο

[γι αυτο ζηταω τον ακριβη τιτλο...]

"Αγοραπωλησία ισόγειου κτίσματος κατα τις διαταξεις του νομου 3741/29 περι της ιδιοκτησιας κατ'οροφους και των αρθρων 1002 και 1117 του αστικου κωδικα αντι δηλωθεντος τιμηματος δραχμων $$$$$$, αντικειμενικη αξια της ταδε δου δραχμες ####". Αυτος ειναι ο ακριβης τιτλος

Link to comment
Share on other sites

επομενως εχει διηρημενη οριζοντια ιδιοκτησια και εχει γινει κ α ι συσταση κατα την συνταξη του συμβολαιου.

Πες στην Πολεοδομια οτι συσταση μπορω να κανω και στην αρχη [προ πασης πωλησης] ειτε για ολα ειτε για μερικα οπως μπορω να το κανω και σε καθε πωληση ως προς το πωλουμενο

νομιμοτατα.

 

ο,τι παρανομια εγινε στο περιγραμμα της κατοψης της ΟΑ του πωληθεντος το τακτοποιει ο ιδιοκτητης του

 

για τυχον αυθαιρεσιες στον ακαλυπτο χωρο του γηπεδου

 

α] αν με το συμβολαιο ειχε γινει και καθορισμος χρησης,τοτε καθε ενας τακτοποιει την χρηση του

β] αν οχι , τοτε ομου μαζι απο κοινου....

[Η8]

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

επομενως εχει διηρημενη οριζοντια ιδιοκτησια και εχει γινει κ α ι συσταση κατα την συνταξη του συμβολαιου.

Πες στην Πολεοδομια οτι συσταση μπορω να κανω και στην αρχη [προ πασης πωλησης] ειτε για ολα ειτε για μερικα οπως μπορω να το κανω και σε καθε πωληση ως προς το πωλουμενο

νομιμοτατα.

 

ο,τι παρανομια εγινε στο περιγραμμα της κατοψης της ΟΑ του πωληθεντος το τακτοποιει ο ιδιοκτητης του

 

για τυχον αυθαιρεσιες στον ακαλυπτο χωρο του γηπεδου

 

α] αν με το συμβολαιο ειχε γινει και καθορισμος χρησης,τοτε καθε ενας τακτοποιει την χρηση του

β] αν οχι , τοτε ομου μαζι απο κοινου....

[Η8]

καλη συνεχεια

Σε ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη εβδομάδα (23/3 αν δε κάνω λάθος) επανήλθαν οι ανώμαλες.

λίγο που το συζήτησα με ένα φίλο δικηγόρο, το συμπέρασμα ήταν ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση μια τέτοια 'εμπλοκή'.

έχει κάποιος συνάδελφος την σχετική εμπειρία-πληροφόρηση πάνω στη διαδικασία, που να μας βοηθήσει?

Edited by logicone
Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη εβδομάδα (23/3 αν δε κάνω λάθος) επανήλθαν οι ανώμαλες.

Καλώς τα μας!!!!!!!!

Οι τυποι αντι να λυσουνε ενα προβλημα, ανοιγουνε 10!!!!!!!!

Εχω εξαγριωθει τόσο που δεν λέγεται!!!!

 

Περαν του αν μας συμφερει ή όχι, θέλω να μας πει ο Δημητρης εάν μπορείς να κάνει ανώμαλη δικαιοπραξία σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδι χωρίς την συγκατάθεση του συνιδιοκτήτη σου.

 

Αν η απάντηση είναι θετικη, τότε την κατσαμε την βάρκα....

 

Αλλα γελά καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος!

Διοτί οπως έλεγε ο φίλος μου ο Blackadder, "I have come up with a plan so cunning you could stick a tail on it and call it a weasel!"

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.