Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτός που θέλει να το τακτοποιήσει να πάει να το καταγγείλει στην πολεοδομία, να τους γίνει έκθεση αυθαιρέτου να βγούν πρόστιμα που θα πρεπει να τα πληρώσουν και οι 2 και μετά να δούμε αν συνεχίζει να μη θέλει να τακτοποιήσει ο άλλος :smile:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω χασει επεισοδια, στα εξ'αδιαιρετου δεν αρκει να θελει ο ενας απο τους 2 (αν υποθεσουμε οτι ειναι 50-50 το ιδιοκτησιακο καθεστως) να το ρυθμισει???

Εγω ειχα μεινει στο οτι μπορει οποιοσδηποτε συνιδιοκτητης να το ρυθμισει (φυσικα δεν μιλαω για κοινοχρηστους/κοινοκτητους χωρους) και απλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα εχει δικαιωμα να διεκδικησει πληρωμη προστιμου απο τον συνιδιοκτητη που δεν συναινει στην ρυθμιση.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το ρυθμίσει "μόνος" του αλλά θέλει ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ από τον άλλον. Κι αν δεν τη δίνει ....πάπαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεει το αρθ.24, παρ.2 του 4014 οτι μπορει να το ρυθμισει και μονος του διχως την συναινεση των συνιδιοκτητων? (αρκει να μην αφορα κοινοχρηστο χωρο του ακινητου)

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ αδιαιρέτου "όλοι τα έχουν όλα" με βάσει το ποσοστό τους! Δεν υπάρχει "δικό μου" και "δικό σου"....

Link to comment
Share on other sites

οταν εχει συσταθει οριζοντια ιδιοκτησία αρκεί η δήλωση του ενος συνιδιοκτήτη, με συμπληρωση των στοιχειων του κυρίου ή κυρίων του υπολοπου ποσοστού

 

[Λεμπεση αριθ. 5 παρ. β και Η8]

 

εντιτ

 

προφανώς στα γνωστα " εξ αδιαιρετου" χωρις συσταση....

ισχύει ό,τι προανεφερε ο ιασονας

με την καλημερα μου...

 

και την συμπληρωση της γνωστής ρήσης, οτι δλδ εξ αδιαιρετου σημαινει "παντού και πουθενα"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και πού να δείς τι θα γίνει όταν λήξει η προθεσμία του νόμου 4014 οριστικά. Υπάρχουν πάμπολες περιπτώσεις συναδέλφων, που προκειμένου να πάρουν τα λεφτά της τακτοποίησης κάνουν δηλώσεις σε εξ' αδιαιρέτου χωριστά για τον κάθε συνιδιοκτήτη του ίδιου ακινήτου και μάλιστα δηλώνουν για τον κάθε συνιδιοκτήτη ποσοστό 100%!!! για να περάσει στο σύστημα. Θα το δούμε και στα κανάλια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.