Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά από τις τελευταίες απαντήσεις για έξω αδιαιρέτου ιδιοκτησίες. Θεωρώ οτί απ' τη στιγμή που κάποιος έχει ένα οποιοδήποτε ποσοστό σε ένα αυθαίρετο, υποχρεούται να το δηλώσει, έστω κι αν όλοι οι υπόλοιποι διαφωνούν. Δεν είναι δικαίωμα, είναι υποχρέωση.

Απλώς εάν οι υπόλοιποι δεν συμφωνούν να πληρώσουν, θα πρέπει να τα πληρώσει όλα μόνος του, για να μην ακυρωθεί η τακτοποίηση λόγω μη πληρωμής. Μετά μπορεί να διεκδικήσει τα χρήματα δικαστικά. Η ανάγκη συναίνεσης για κομμάτι κοινόχρηστο υφίσταται μόνον όταν ο δηλώνουν σκοπεύει να ιδιοποιηθεί το συγκεκριμένο τμήμα για λογαριασμό του, π.χ. ένα διαμέρισμα που επεκτάθηκε σε βάρος του κοινόχρηστου διαδρόμου. Όχι όμως και για ένα κοινόχρηστο πάρκινγκ στην pilotis. Εκεί όποιος θέλει το δηλώνει και εφόσον πληρωθεί το πρόστιμο από έπνεαν η περισσότερους ο χώρος τακτοποιείται αλλά παραμένει κοινόχρηστος.

Edited by neoklis
Link to comment
Share on other sites

Για να δηλωθούν αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους ακινήτων απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του 100% των συνιδιοκτητών.

Για να δηλωθούν αυθαιρεσίες σε εξ αδιαιρέτου ακίνητα (που δεν υπάρχει σύσταση κάθετης) απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του 100% των συνιδιοκτητών.

 

Διαφορετικά δεν μπορεί να γίνει δήλωση 4014.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει κάνει παρανομία, δεν χρειάζεται συναίνεση των συνενόχων για πάει να ομολογήσει. Είναι υποχρέωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, αυτού του είδους οι αυθαιρεσίες ή γκρεμίζονται νύχτα ή περιμένεις να στην ..."πέσουν" και να στα παίρνουν μια ζωή, αν τα 'χεις, αν δεν τα ΄χεις να σου πάρουν ό,τι άλλο έχεις, αν δεν έχεις τίποτα, να πας φυλακή.... Έτσι απλώς γιατί έκανες την αυθαιρεσία. Είναι θέμα χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καποιες περιπτώσεις εξ αδιαιρετου που έχω παγωμένες με πήραν τηλέφωνο, ώστε να αποδεσμευτουν απο εμένα διότι ένας μηχανικός στην περιοχη τις προχωράει χωρίς συναίνεση. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ το θέμα. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλες τέτοιες περιπτώσεις στο δήμο Θερμαϊκού.

Link to comment
Share on other sites

θα φταιω αν στειλω κανα υπομνημα στο υπεκα, για τις συγκεκριμενες περιπτωσεις, οτι προχωρουν χωρις συναινεση;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μισο λεπτο γιατι εμενα μου φαινονται πολυ πιο απλα τα πραγματα:

 

Λεει ο ν.4014 (στο αρθ.24, παρ.2) οτι: ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ, ΤΟΤΕ Η ΑΙΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΟ ΣΥΓΚΥΡΙΟ, ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ.

Αρα:

 

1) Εχω 50-50 ενα διαμερισμα και ο αλλος δεν θελει να το ρυθμισει? Κανενα προβλημα. Το ρυθμιζω μονος μου και απλα μενει ανοιχτο το θεμα αν μπορω να διεκδικησω χρηματα απο τον συνιδιοκτητη οσον αφορα στην εξοφληση του προστιμου.

(αν θυμαμαι καλα, μια σχετικη ερωτοαπαντηση, μιλαει για "ιδιοχρηστο χωρο" και οχι γενικα για οριζοντια ιδοικτησια)

 

2) Αν δεν υπαρχει συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων, τοτε οντως υπαρχει θεμα.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.