Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

φαεθων και ιασων,

 

βεβαια.....

όταν γραφει κοινο "χωλλ"

και εγω διαβαζω κοινο "διαδρομο" :mrgreen: :mrgreen:

 

αστα να πανε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα καταρχάς. Είμαι νέος συνάδελφος και θέλω τη βοήθειά σας.

 

Άδεια οικοδομής δύο όμοιων κατοικιών με υπόγειο σε εκτός σχεδίου ακίνητο. Έγινε σύσταση οριζοντίου, κατασκευάστηκε η πρώτη κατοικία με τις συνήθεις υπερβάσεις (το υπόγειο έγινε ισόγειο, το γκαράζ του ισογείου έγινε κύριος χώρος κ.λ.π.), ο ιδιοκτήτης όμως δεν προχώρησε σε ρύθμισή τους. Η δεύτερη δεν προβλέπεται να κατασκευαστεί μέχρι τη λήξη της αδείας για προφανείς οικονομικούς λόγους.

 

Το θέμα είναι, σε μελλοντική αναθεώρηση της αδείας (ΝΟΚ) για τη δεύτερη κατοικία επηρεάζουν οι αυθαιρεσίες της πρώτης κατοικίας?

 

Και σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης της πρώτης προχωρήσει εν τέλη σε τακτοποιήσεις θα υπάρχει κάποιο θέμα με την αναθεώρηση αδείας για τη δεύτερη κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ sagiasd για την απάντησή σου. Άρα με την αναθεώρηση αδείας της δεύτερης κατοικίας θα βγει συντελεστής δόμησης ανεπηρέαστος από τις αυθαιρεσίες της πρώτης κατοικίας ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το χώνεψα κι εγώ, όσο κι αν δεν ήθελα, ότι σε περίπτωση μη ύπαρξης σύστασης οριζόντιας ή κάθετης συνιδιοκτησίας, απαιτείται συναίνεση όλων για να προχωρήσει η τακτοποίηση. Σε περίπτωση που γίνει καταγγελία, όπως προτάθηκε πιο πάνω ως μέθοδος παράκαμψης της άρνησης συναίνεσης από συνιδιοκτήτη, και έρθει η πολεοδομία και βάλει τα εκ του νόμου εξωπραγματικά πρόστιμα, τότε εάν θελήσουν να το τακτοποιήσουν για να αποφύγουν τα υπέρογκα ποσά, πάλι χρειάζεται συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

Πατέρας θέλει να μεταβιβάσει οικόπεδο με αυθαίρετο κτίσμα στα δυο του παιδιά.

Το κτίσμα αποτελείται από ισόγειο με οικοδομική άδεια και από ά όροφο χωρίς οικοδομική άδεια.

Μπορώ να ακολουθήσω την εξής διαδικασία με την συγκεκριμένη σειρά?

 

α) να τακτοποιήσω με 4014/2011 όλο το κτίριο (ιδιοκτήτης ο πατέρας)

β) να κάνω σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας στο οικόπεδο στα δύο παιδιά με το κτίριο στη μία κάθετη

γ)να κάνω σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας στο κτίριο, για να πάρει το κάθε παιδί από έναν όροφο

 

Διευκρινίζω ότι μπορούν να χτιστούν άλλα 200τ.μ. στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.