Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Πάντως για να μην παρεξηγηθώ... Δεν επικροτώ το να μην εμφανίζουμε όλες τις αυθαιρεσίες... αφού κάνουμε και σχέδια στη β' φάση!!! Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Έχασα πελάτη επειδή του είπα ότι το πατάρι του ΠΡΕΠΕΙ να το δείξω!!! ...Μάλλον βρέθηκε συνάδερφος που δεν το "βλέπει"! :mrgreen:

 

Απλά στα εξ' αδιαιρέτου ΠΩΣ σκ@τ@ αλλιώς να το προχωρήσουμε? Και το ίδιο το ΤΕΕ (ανεπισήμως βέβαια - σε σεμινάριο) να μας λέει ότι μπορούμε να τα προχωρήσουμε....

Να θέλει ο άλλος να δηλώσει το αυθαίρετό του και να μην μπορεί !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κουμπί είναι στο τοπογραφικό. θα δείξεις μόνο την έκταση που λέει ο πελάτης ή όλο το γήπεδο;

Αν δείξεις όλο το γήπεδο, και ο πελάτης έχει συνιδιοκτησία δεν είναι συνιδιοκτήτης και στα υπόλοιπα;

Αυτό που μπορεί να λύσει το θέμα είναι αν ο ζητούμενος καθορισμός των συνιδιοκτητών αφορά το κτίσμα όπου εκεί πλέον είναι φερόμενος ιδιοκτήτης και το δηλώνει ως μοναδικός κύριος ασχέτως του ιδιοκτησιακού.

Ναι μεν έχει εξ αδιαιρέτου αλλά αυτός δηλώνει πως στο συγκεκριμένο έχει 100% ιδιοκτησία.

Ετσι δεν ξεμπλοκάρουμε;

 

υ.γ. Το θέμα της βεβαίωσης νομιμότητας είναι άλλο θέμα για το οποίο πρέπει να λάβει γνώση ο ιδιοκτήτης.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα... "βεβαίωση νομιμότητας" ??? Εννοείς τη βεβαίωση για μεταβίβαση, έτσι? Ε, αυτήν την ξεχνάμε ΣΙΓΟΥΡΑ!!!

 

Το τοπογραφικό είναι για ΟΛΟ το αγροτεμάχιο και δείχνει ΟΛΕΣ τις κατασκευές.... έτσι μας είπαν και από το ΤΕΕ-ΤΚΜ. Και στην τεχνική έκθεση αναφέρεις συγκεκριμένα ποσοστό εξ' αδιαιρέτου. Ίσως το κλικ είναι στο "φερόμενος ως ιδιοκτήτης".

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στους ιδιοκτήτες βαζουν μόνο αυτόν με 100% αλλά στην τεχνική έκθεση γράφεις πως έχει ποσοστό εξαδιαιρέτου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ... άστα βράστα!!!

 

Μας είπαν: Βάζουμε χωρίς συνυπογραφές κτλ το 100% του πελάτη μας ώστε να προχωράει η δήλωση, κάνουμε τοπογραφικό στο όλο με όλα όπου με κάποιο τρόπο δείχνουμε ποιο είναι του πελάτη μας, υπολογίζουμε τα τμ του πελάτη μας αλλά στους συντελεστές υπολογίζουμε και των υπολοίπων αυθαιρέτων (άρα συνήθως προκύπτει να παίρνουμε τους μεγαλύτερους συντελεστές υπέρβασης) και στην τεχνική έκθεση αναφέρουμε ότι πρόκειται για εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησία με ποσοστό x% .

 

Το πόσο στέκουν - αληθεύουν τα παραπάνω, είναι αντικείμενο του καθενός συναδέρφου που αποφασίζει να προχωρήσει περίπτωση εξ' αδιαιρέτου και σε καμία των περιπτώσεων δεν μας καλύπτουν νομικά! Εξάλλου... είναι προφορικός λόγος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι να μην γυρίσουν την δήλωση και μετά ο ιδιοκτήτης στραφεί εναντίων μου.

Πάντως το σκοτίζουμε πάρα πολύ και κάθε μέρα φεύγουν πελάτες και πάνε σε άλλους που δεν το σκοτίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Απ' την πολύ ανάλυση το έχασα κάπου... τι εννοείς "να γυρίσουν τη δήλωση" ? Ποιος να τη γυρίσει και ποια δήλωση?

Γι' αυτό κι εγώ, αφού οχυρωθώ όσο μπορώ πίσω από τις ΥΔ και το συμφωνητικό, θα αρχίσω να προχωράω τα εξ' αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βρω ξανά αυτό που έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει στον Ν4014 και που λέει πότε θεωρείται πως η δήλωση υπαγωγής στον νόμο δεν έχει γίνει.

Αλλά δεν το βρίσκω.

Μήπως δεν το έχω διαβάσει στον νόμο αλλά κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου λέει ότι σε περίπτωση ψευδών στοιχείων, θεωρείται άκυρη, όπως επίσης και σε περίπτωση που δεν πληρώνονται οι δόσεις. Αυτό εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.