Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Όταν έχεις δουλειές = μόνο αυθαίρετα, μετρημένα στα δάκτυλα των χεριών σου και τα περισσότερα είναι σε εξ' αδιαιρέτου, τι μπορείς να κάνεις? Να τα διώχνεις? Και λέω "διώχνεις" διότι ο πελάτης με το ζόρι θα περιμένει 1 μήνα. Ήδη από τότε που βγήκε ο νόμος, έχω χάσει τουλάχιστον 5 υποθέσεις (και για μένα είναι πολλές!) εξ' αδιαιρέτου, επειδή οι πελάτες δεν περίμεναν και πήγαν αλλού!

 

Ειλικρινά, όταν είσαι μεταξύ στο τίποτα και στα εξ' αδιαιρέτου και όταν κάποιοι (καλώς ή κακώς) τα προχωράνε (με τον Α ή Β τρόπο), τι επιλέγεις??? Το τίποτα ή το εξ' αδιαιρέτου?

 

 

...τροφή για σκέψη και γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνούμε.

 

Υπάρχουν όμως άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν και θέλουν να πληρώσουν ΧΘΕΣ!

Αν ήταν ένας τυχαίος πελάτης, δεν θα το συζητούσα.

Πιστεύω οτι εχει τυχει σε πολλους απο σας.

Σε φέρνουν σε πολύ δύσκολη θέση, όχι μόνο για τα χρήματα που θα πάρεις (που τα έχουμε όλοι ανάγκη), όσο για την μεταξύ σας σχέση.

Διάλεξα να το ρισκάρω και απλά θέλω την γνώμη σας για το ποιο είναι το πιο ορθό να γίνει.

Από την στιγμή που διαλέγεις να προχωρήσεις η πιο σωστή για μένα διαδικασία έχει αναφερθεί από τον συνάδελφο Ιάσωνα μερικές σελίδες πριν και περίπου αυτην ακολουθω και εγώ.

1. Τοπογραφικό για όλο το αγροτεμάχιο (με όλα τα κτίσματα μέσα)

2. Σχέδια για το "δικό" σου .

3. Ποσοστό ιδιοκτησίας 100%.(αναφέρεται στην αυθαίρετη κατασκευή)

4. Αναφορά στην τεχνική έκθεση για το ποσοστό εξ αδιαίρετου σύμφωνα με το συμβόλαιο

5. Σαφής ενημέρωση ιδιοκτήτη για την κίνηση και κυρίως για το οτι μπορεί να πάρει ρέυμα,γλυτώσει πρόστιμα αλλά δεν μπορέι να μεταβιβάσει αν δεν τακτοποιησουν όλοι

6. Φωτογραφία του κτίσματος

7. Ειδική σημείωση στο συμφωνητικό σου με τον ιδιοκτήτη.(ότι δεν ευθύνεται ο μηχανικός σε πιθανόν προβλήματα που αφορόυν το ιδιοκτησιακό και ότι αυτο δηλωνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη

8. Ειδική αναφορά στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη.(ότι είναι ιδιοκτήτης 100% της αυθαίρετης κατασκευής)

Είπαμε πολλές φορές δεν είναι ο 100% σωστός τρόπος αλλά είναι ο καταλληλότερος από την στιγμή που αποφασίζεις να προχωρήσεις .

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που διαλέγεις να προχωρήσεις η πιο σωστή για μένα διαδικασία έχει αναφερθεί από τον συνάδελφο Ιάσωνα μερικές σελίδες πριν και περίπου αυτην ακολουθω και εγώ.

1. Τοπογραφικό για όλο το αγροτεμάχιο (με όλα τα κτίσματα μέσα)

2. Σχέδια για το "δικό" σου .

3. Ποσοστό ιδιοκτησίας 100%.(αναφέρεται στην αυθαίρετη κατασκευή)

4. Αναφορά στην τεχνική έκθεση για το ποσοστό εξ αδιαίρετου σύμφωνα με το συμβόλαιο

5. Σαφής ενημέρωση ιδιοκτήτη για την κίνηση και κυρίως για το οτι μπορεί να πάρει ρέυμα,γλυτώσει πρόστιμα αλλά δεν μπορέι να μεταβιβάσει αν δεν τακτοποιησουν όλοι

6. Φωτογραφία του κτίσματος

7. Ειδική σημείωση στο συμφωνητικό σου με τον ιδιοκτήτη.(ότι δεν ευθύνεται ο μηχανικός σε πιθανόν προβλήματα που αφορόυν το ιδιοκτησιακό και ότι αυτο δηλωνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη

8. Ειδική αναφορά στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη.(ότι είναι ιδιοκτήτης 100% της αυθαίρετης κατασκευής)

Είπαμε πολλές φορές δεν είναι ο 100% σωστός τρόπος αλλά είναι ο καταλληλότερος από την στιγμή που αποφασίζεις να προχωρήσεις .

Συμφωνώ. 'Ετσι περίπου προχωράω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το γεγονός ότι θα γράφει το συμφωνητικό και η ΥΔ τα παραπάνω συγκεκριμένα (7, 8-) αλλά ταυτόχρονα εμείς θα γράφουμε στην ΤΕ πως είναι συνιδιοκτήτης, άρα έχουμε γνώση του ιδιοκτησιακού, τι σημαίνει;

Πως είμαστε καλυμμένοι; Δεν νομίζω.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να λέω ότι είναι σύννομο, αλλά επίσης όπως είπα "για μερικούς τα εξ' αδιαιρέτου είναι οι μοναδικές τους δουλειές", με τον παραπάνω τρόπο καλυπτόμαστε όσο το δυνατό περισσότερο γίνεται, με έναν καθαρά εισπρακτικό νόμο, ο οποίος ΔΕΝ πρόκειται να μας εξηγήσει και να μας "βοηθήσει" στις εξ' αδιαιρέτου περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μίλησα για το σύννομο, το οποίο προφανώς με ενδιαφέρει, αλλά για το αν είμαστε καλυμμένοι..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι γενικά ισχύει πως είμαστε καλυμμένοι μόνο όταν είμαστε σύννομοι!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμασταν καλυμένοι, αν το Ε9 τον δείχνει 100% ιδιοκτήτη και αν δήλωνε με ΥΔ πως είναι 100% ιδιοκτήτης και αν δεν γνωρίζαμε (αποδεδειγμένα) ότι δεν είναι 100% ιδιοκτήτης.

Αλλά πως θα καλυφθούμε από πιθανή μελλοντική υπαναχώρηση του ιδιοκτήτη όταν θα νιώσει πως δεν έχει κάνει τίποτα άλλο από το να πάρει ρεύμα ή να γλιτώσει το πρόστιμο;

Κάνοντας ένα συμφωνητικό.

Είναι έτσι όμως;

 

Και επειδή στην Ελλάδα το ρητό "Αέρα θέλει η πουτανιά" έχει μεγάλη πέραση, για αυτό και υπάρχουν συνάδελφοι (με ή χωρίς εισαγωγικά) που προχωράνε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση με τα εξ' αδιαιρέτου είναι παρόμοια με τη φάση των συναδέλφων που τα κάνουν όλα με 300 ευρώ. Και αυτοί αν τους ρωτήσουμε θα μας πούνε ότι δεν έχουν δουλειές οπότε από το να μην κάνουν τίποτα αποφάσισαν να ρίξουν τις τιμές στα τάρταρα. Όσο αθέμιτο είναι λοιπόν να κάνεις προσφορά 300 ευρώ για τακτοποίηση, το ίδιο είναι και να προχωράς εξ' αδιαιρέτου με πλάγιο τρόπο. Τουλάχιστον οι πρώτοι είναι νόμιμοι (μετά και την κατάργηση του ελέγχου από το ΤΕΕ), οι δεύτεροι όμως? Έχω 4 περιπτώσεις εξ' αδιαιρέτου και τους έχω στην αναμονή από την αρχή του νόμου. Τους το έχω ξεκαθαρίσει όμως από νωρίς ότι αν δεν βγει οδηγία δεν αγγίζω τίποτα. Και έχουν πάει και έχουν ρωτήσει σε άλλους μηχανικούς γύρω μου και όλοι τους είπαν να το προχωρήσουν. Όταν με ξαναρώτησαν τους είπα "πηγαίνετε να τα τακτοποιήσετε σε αυτούς, να χάσετε και τα λεφτά σας και να βρεθείτε και μπλεγμένοι με δικαστήρια. Ψευδείς δηλώσεις δεν κάνω εκτός αν σας φαίνομαι τρελός και δεν θέλω να δουλέψω και να πληρωθώ". Και τώρα που τελειώνει και η προθεσμία των δηλώσεων τους πήρα όλους τηλ και τους είπα ότι αν θέλουν να πάνε αλλού για να μην τους πάρω στο λαιμό μου σε περίπτωση που δεν δοθεί άλλη παράταση. Κάπου εκεί κάθονται στα αυγά τους και λένε "θα περιμένουμε και όταν δοθεί οδηγία προχώρα το". Κανένας από τους 4 δεν έχει φύγει να πάει αλλού γιατί μπορεί μεν να βιάζονται να ξεμπερδέψουν με την τακτοποιήση και να αγχώνονταιμε τη λήξη της προθεσμίας αλλά δεν έχουν ούτε λεφτά για πέταμα σε περίπτωση που καταστούν άκυρες οι δηλώσεις, ούτε λεφτά για δικαστήρια αν τους μηνύσουν οι συνιδιοκτήτες.

 

Δηλαδή το γεγονός ότι θα γράφει το συμφωνητικό και η ΥΔ τα παραπάνω συγκεκριμένα (7, 8-) αλλά ταυτόχρονα εμείς θα γράφουμε στην ΤΕ πως είναι συνιδιοκτήτης, άρα έχουμε γνώση του ιδιοκτησιακού, τι σημαίνει;

Πως είμαστε καλυμμένοι; Δεν νομίζω.

Έλα ντε! Αν με 2-3 ΥΔ του ιδιοκτήτη ξεμπλέκαμε τόσο εύκολα από τις ευθύνες μας τότε δεν θα υπήρχε θέμα για τα εξ' αδιαιρέτου. Θα είχαν ήδη "τακτοποιηθεί" όλα.

 

Θέλω να πιστεύω ότι γενικά ισχύει πως είμαστε καλυμμένοι μόνο όταν είμαστε σύννομοι!

Έτσι ακριβώς! Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε!
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.