Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός μηχανικός ή Αρχιτέκτων μηχανικός ;;;


Achilles78

Recommended Posts

Βέβαια υπάρχει και η Ιταλία.

...

Στην Ιταλία ο τίτλος Αρχιτέκτονας επαρκεί και καλύπτει όλο το φάσμα του αντικείμενου, για όσους το γνωρίζουν και δεν το φαντάζονται απλά..

Οπότε δεν χρειάζεται καν να έχει το πρόσθετο Μηχανικός.

 

Γενικά από όσο ξέρω στην Ιταλία όλοι οι απόφοιτοι Πανεπιστημιακών σπουδών έχουν έναν επί τιμής τίτλο dottore.

 

Για 3 ειδικότητες όμως σπουδών υπάρχει ιδιαίτερη μνεία και δεν χρειάζεται το dottore.

 

Τον Δικηγόρο, τον Μηχανικό, τον Αρχιτέκτονα.

 

Καλούνται άμεσα Avacato, Ingienere, Architteto.

Θεωρούνται δε τιμητικές ως προσφωνήσεις έχουν δεν μια προϊστορία μερικών αιώνων από την Αναγέννηση.

Παράδειγμα τον πρόεδρο και μεγαλοιδιοκτήτη επί χρόνια της FIAT τον Ανιέλι, επειδή είχε σπουδάσει Νομική σχολή τον αποκαλούσαν σχεδόν πάντα ως L’ avocato Anieli και όχι σκέτο ούτε με το Προεδραρα της Φίατ.

Φυσικά ο ίδιος ο Ανιέλη ποτέ δεν εξάσκησε το επάγγελμα του δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

... Αυτό δε βλέπω να αναφέρεται πουθενά....

Συνάδελφε ακόμα υπάρχουν επαγγελματίες του κλάδου που είναι πεπεισμένοι ότι είμαστε ζωγράφοι και γλύπτες.

 

Οπότε και ένα μικρό κοριτσάκι που ζωγραφίζει αρχιτέκτονας είναι.

Τι αγχώνεσαι…

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ακόμα υπάρχουν επαγγελματίες του κλάδου που είναι πεπεισμένοι ότι είμαστε ζωγράφοι και γλύπτες.

 

Οπότε και ένα μικρό κοριτσάκι που ζωγραφίζει αρχιτέκτονας είναι.

Τι αγχώνεσαι…

 

Μπα δεν αγχώνομαι καθόλου...τη δουλειά μου την κάνω και ως σκέτος αρχιτέκτονας...και τα βασικά για στατικά τα γνωρίζω και όπου με παίρνει υπογράφω και στατικά σύμφωνα με τα ε.δ. που μου έδωσε η πολιτεία...το ότι δε γνωρίζω να κάνω πολύπλοκες μελέτες το ξέρω...οπότε σε πάρα πολύ απλά έργα και ότι με παίρνει μόνο ( και με τη βοήθεια Π.Μ. έστω και άτυπα)...

 

Απλώς για να είναι 100% σωστοί και οι συνάδελφοι Π.Μ. πρέπει να λένε πως όπως εμείς δε γνωρίζουμε στατικά παρά μόνο το 10% για να συννενοούμαστε μαζί τους, έτσι και αυτοί δε γνωρίζουν σύνθεση και σχεδίαση ενός κτιρίου, παρά μόνο στο 10% για να συννενοούνται μαζί μας...αυτό δεν ακούγεται ποτέ...

 

Οπότε συνεχίζουμε να υπογράφουμε στατικά έως εκεί που η πολιτεία μας επέτρεψε και αυτοί να υπογράφουν τα πάντα όπως η πολιτεία τους επέτρεψε...

Link to comment
Share on other sites

 

Απλώς για να είναι 100% σωστοί και οι συνάδελφοι Π.Μ. πρέπει να λένε πως όπως εμείς δε γνωρίζουμε στατικά παρά μόνο το 10% για να συννενοούμαστε μαζί τους, έτσι και αυτοί δε γνωρίζουν σύνθεση και σχεδίαση ενός κτιρίου, παρά μόνο στο 10% για να συννενοούνται μαζί μας...αυτό δεν ακούγεται ποτέ...

.

 

ενταξει επεσε μικρο το ποσοστο δωσε κατι παραπανω.....στην τελικη ακομα και σχεδιαστες απλοι μεγαλυτερο ειναι το ποσοστο που μπορουν να μιλανε με αρχιτεκτονες....

 

στην τελικη μονο και μονο που το 90% των εργοταξιακων μηχανικων ειναι ΠΜ ολο και κατι παραπανω μπορουμε να πουμε μαζι σας....10% οριακα στην τουρκικη βουλη θα μπουμε....

 

στην τελικη εγω μπορω να σου πω οτι συνθετα στατικα ενα 35% των ΠΜ ξερει.....εχω ακουσει και το κορυφαιο ''στατικα 5οροφης τα βγαζω σε 2 μερες !!!! '' εσυ ποσους Α.Μ μπορεις να πεις οτι θα καναν μια συνθετη με πολλα διαφορετικα υλικα κατασκευη με λεπτομερειες κατασκευης και οχι απο βιβλια με τα 100 καλυτερα σπιτια της αμερικης?

 

 

ας ειμαστε προσγειωμενοι.......ακριβο προιον με προδιαγραφες λιγοι πληρωνουν στην ελλαδα και αυτο μας αφορα ολους.......αν καποιος νομιζει οτι με σχεδια πολεοδομιας φτιαχνεις σπιτι ειναι γελασμενος....

 

 

και στο λεω προσωπικα...μετα απο 8 χρονια αν ημουν Α.Μ σαν τιτλο τον ηθελα θα πουλαγα με υπεραξια 40% και αν ημουν γενικα ΕΜΠ παλι με 25%...

 

στην τελικη ειναι σχεση αγαπη μισους.....πολλοι π.μ παντρευτηκαν Α.Μ

κομμα εξουσιας ειμαστε αλλα με δημοκρατικες αντιληψεις και με διαθεση συνεργασιας με τα μικρα αλλα συμπαθητικα κομματα

Link to comment
Share on other sites

Marylin μερσί για την διόρθωση, τον Ανιέλη όμως τον πετυχα ε...

 

Διάνα τον πέτυχες τον " Avvocato Gianni Agnelli "

 

 

'Οσον αφορά τώρα το θέμα και την ερώτηση του Αχιλλέα, εφόσον επέλεξες να παρακολουθείς μαθήματα γραμμικού και ελεύθερου σχεδίου, αν είσαι ικανοποιημένος με την επιλογή σου και σου αρέσει το σχέδιο, θα πρότεινα να επιλέξεις αρχιτεκτονική στην Ελλάδα, εφόσον έχεις σκοπό να εργαστείς εκεί.

Σχετικά με τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό τώρα, θέλει λίγο ψάξιμό, γιατί το δοατάπ μπορεί να μην τα δεχτεί. Θα συνιστούσα όταν με το καλό τελειώσεις τη σχολή που επιλέξεις, να δεις πρώτα στα ελληνικά πανεπιστήμια τα μεταπτυχιακά κι αν δεν σε ικανοποιούν, κανε μια έρευνα για πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νιώθω δέος με πολλούς αρχιτέκτονες που η ζωή τους τα έφερε ωραία να κάνουν αυτό που ξέρουν και θέλουν. Το μόνο που έχω δει δυστυχώς και στην Ελλάδα και έξω είναι οτι αυτή η κλίκα είναι τραγικά μικρή και στεγανή. Ειδικά στην Αγγλία εαν μιλάμε για 100 είναι ζήτημα. Στην Ελλάδα παίζουν 5-6 μεγάλα γραφεία και οι υπόλοιποι απλά προσπαθούν να επιβιώσουν.

 

Σίγουρα όμως ενα μεγάλο Αρχιτεκτονικό γραφείο θέλει και καλούς ΠΜ. Βέβαια μερικές φορές απο κεκτημένη ταχύτητα σταματάνε να σκέφτονται το κόστος με αποτέλεσμα να πέφτει ο πέλεκυς του πελάτη στον ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ για τις σχετικές και μη απαντήσεις σας. Λοιπόν το σχέδιο μου αρέσει, αλλά καταλαβαίνω ότι το βλέπω περισσότερο σαν χόμπι και δεν μπορω να φανταστω τον εαυτό μου , παρόλο την γαϊδουρινή υπομονή που κατέχω, να σχεδιάζει επαγγελματικά. Βέβαια είναι νωρίς για σοβαρές αποφάσεις , αλλά δεν θέλω να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε κάτι που δεν θα με βοηθήσει στην τελική και δεν θέλω να είμαι από αυτούς που δίνουν εξετάσεις και ύστερα περνούν ένα καλοκαίρι δράμα για να αποφασίσουν. Επίσης δεν ανέφερα την προοπτική δουλειάς στην ελλάδα καθώς δεν πιστεύω στην άμεση ανάπτυξή της! Σκέφτομαι μεταπτυχιακό και επαγγελματική αποκατάσταση - πρώτα ο θεός- στην αγγλία καθώς έχω συγγενείς εκεί......Κάτι τελευταίο που από 'τι διάβασα δεν μου απαντήθηκε.... Ο αρχιτέκτονας περιορίζεται στην κατασκευή διωρόφων λόγω μειωμένης γνώσης περί στατικής, σωστα;

 

ΥΓ Δεν θα γίνω πιλότος

Link to comment
Share on other sites

Το Μηχανικός έχει ερμηνευτικά προβλήματα :):):). Μπορεί να σε περάσει και για συνεργείο αυτοκίνητων αν δεν επεξηγήσεις συγκεκριμένα.

 

Πράγματι, όποιος "άγνωστος" με ρωτάει με τι ασχολείσαι και του απαντάω μηχανικός, η επόμενη ερώτηση είναι αυτοκινήτων?:P

 

Πάντως νομίζω ότι το μόνο που κατάλαβε ο Αχχιλέας είναι η μονομαχία γιγάντων στο Ελ-Πάσο... Αλήθεια ποιος κερδίζει??

Τέλος φίλε μου διάλεξε αυτό που εσύ γουστάρεις και κάντο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος είτε αρχιτέκτονας είτε πολιτικός μηχανικός που αν είχε την ευκαιριαα να αλλάξει επάγγελμα ή όλοι είστε ευχαριστημένοι με την δουλειά σας;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.