Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός μηχανικός ή Αρχιτέκτων μηχανικός ;;;


Achilles78

Recommended Posts

Didonis αθηνα ειμαι Ν.Π και οταν ειπα για καφε συνηθως τους φερνω εγω ;)

 

 

pappos οταν περνα εργοταξιο ο ιδιωτης συνηθως βλεπει τον εργοταξιακο μηχανικο πουναι ΠΜ συνηθως......με αυτον συζητα......φυσικα εννοειται οτι ενημερωνω παντα τον αρχιτεκτονα του εργου για οτι μουπε.....αλλα στον εγκεφαλο του ιδιωτη μενει οτι ολα τα κανει ο ΠΜ.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι γιατί έξω υπάρχει και μια μεγάλη διαφορά επιπέδου και σωστής ενημέρωσης όπως και σωστής νομοθεσίας για τους Αρχιτέκτονες (και όχι μόνο).

Μάλιστα για την ακρίβεια έξω τους Μηχανικούς δεν τους υπολογίζουν όπως τους Αρχιτέκτονες. Οι Αρχιτέκοτνες έχουν πολύ μεγαλύτερο κύρος.

Γιατί εδώ φίλε μου είναι Ελλαδιστάν !!!

Τι να πούμε τώρα...μιλάμε για γέλια και για κλάματα...

Το ΤΕΕ είναι η μικρογραφία του παλιού ΕΣΣΔ (και όχι μόνο αυτή η υπηρεσία).

Αμόρφωτα κομματόσκυλά που τελειώσαν νύχτα ή με την παράταξη και μπήκαν στο ΤΕΕ και κάνουν ότι θέλουν.

Από εκεί ξεκινάνε όλα.

Όταν δεν υπάρχει υποδομή επικρατεί το χάος. Βλέπε Ελλαδιστάν.

 

Σ αρεσει δεν σ αρεσει ο τίτλος που έχουμε στα χαρτιά αυτο γραφει και ειναι αντιποιήση τιτλου στην τελική να γραφουμε κατι αλλο.

 

Τα δικά σου χαρτιά τι γράφουν που σε απασχολούν τα δικά μας?

Δεν είναι θέμα τι γράφουν τα εληνικά χαρτία, γιατί έξω πολύ απλά δεν ισχύουν...πολύ απλά τα πράματα.

Απλά επειδή τον τίτλο τον επινόησαν αμόρφωτοι δεν σημαίνει ότι είναι σωστό και αποδεκτό.

Τουλάχιστον σε ΟΛΟ τον υπόλοιπο κόσμο δεν αναγνωρίζεσαι σαν Μηχανικός.

Γιατί πολύ απλά δεν είσαι Μηχανικός. Είσαι Αρχιτέκτων !!!

 

edit: Ακόμη και έξω οι του ΤΕΙ που εχουν τελειώσει τμήμα Μηχανικών αναγνωρίζονται κανονικότατα σαν Μηχανικοί !!!

Πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβεις ???

 

Δεν έχω τίποτα με τους Αρχιτέκτονες. Τους θεωρώ πολύ σημαντικούς και τους σέβομαι.

Με την νοοτροπία του Ελλαδιστάν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

pappos δες το νο 2 που γραφω ''Α.Μ.... αν ηταν στο εξωτερικο θα μας ειχαν ολους σουζα....αλλα εδω ειναι ελλαδα δυστυχως γιαυτους ευτυχως για εμας (ΠΜ)''

Link to comment
Share on other sites

pappos δες το νο 2 που γραφω ''Α.Μ.... αν ηταν στο εξωτερικο θα μας ειχαν ολους σουζα....αλλα εδω ειναι ελλαδα δυστυχως γιαυτους ευτυχως για εμας (ΠΜ)''
Καλά αυτό είναι μεγάλη αλήθεια και γεγονός.

Απλά έξω είναι Αρχιτέκτονες. Δεν υπάρχει Αρχιτέκτονας Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

εξω ειναι αρχιτεκτονες συμφωνω......

αλλα και εξω οι Α.Τ.Μ ειναι ειδικοτητα του Π.Μ ..πως ειμαι εγω δομοστατικος σε ειδικοτητα ετσι ειναι και τοπογραφος καποιος......απλα οταν εισαι η μοναδικη χωρα στην ευρωπη χωρις κτηματολογιο τοτε χρειαζεσαι την ειδικοτητα να την κανεις ΚΛΑΔΟ

Link to comment
Share on other sites

απλα οταν εισαι η μοναδικη χωρα στην ευρωπη χωρις κτηματολογιο τοτε χρειαζεσαι την ειδικοτητα να την κανεις ΚΛΑΔΟ

 

Καλά, άστο αυτό το θέμα γιατί αν απαντήσω το ban δεν θα το γλυτώσω εκτός και αν το κάνετε επίτηδες να φάω ban...

Link to comment
Share on other sites

Λυπούμαι, αλλά το θέμα υπάρχει επειδή κάποιος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο. Δεν είναι θέμα γενικής συζήτησης, επαγγελματικών δικαιωμάτων, ή περιοδικής επανάληψης των απόψεών μας προς εμπέδωση...

 

Αφού γίνει η σχετική καθαριότητα, το θέμα θα ανοίξει πάλι... Αντιρρήσεις, σκέψεις, ιδέες, με π.μ.

 

~~~~~~

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.