Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ηλία όπως επίσης περιμένουμε και την εφαρμογή της παλαιότητας στα "500άρια" (λοιπές παραβάσεις) όπως ΑΥΤΟΙ λένε στις Ε/Α που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ (γ@μώ την ανοργανωσιά μου!!!) είναι για βοήθειά μας....

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ... που λέει κι η γιαγιά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και να φανταστείς πως παλιά έκαναν συμβόλαια με χρησικτησία σύμφωνα με ένορκη βεβαίωση δύο μαρτύρων.....

 

και τωρα γινονται..

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον το τόπικ οποιος θέλει να παραθέσει περισοτερα στοιχεία σχετικά με την φωτοερμηνεια απο στερεοζευγη..

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρχει δημόσιο έγγραφο, που από λάθος δηλώθηκε το 2005 ότι το ακίνητο κατασκευάστηκε το 1978 αλλά η άδεια είναι του 1980, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πιστοποιήσει ότι κατασκευάστηκε πρίν το 1983;

Link to comment
Share on other sites

Αφου μάλλον θα χρειαστεί να δείξεις ταυτόχρονα και τα 2 , τότε θα αλληλοαναιρούνται!

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαια τα οποία γίναν πχ το 2004 και μέσα αναφέρουν ότι η αυθαιρεσία έχει πραγματοποιηθεί π.χ. προ του 1980, λαμβάνονται υπόψην?? ή πρέπει να βρούμε συμβόλαια αντίστοιχης χρονολογίας? :shock:

Link to comment
Share on other sites

KiriakosCE

 

Εχω κι εγω μια παρομοια περιπτωση και δεν ξερω τι να κανω.

Συμβολαιο του 1998 λεει οτι ο οικοπεδουχος με αδεια που πηρε απο την πολεοδομια εκτισε 130μ2 και επισυναπτει αποτυπωση (του 1998) με 130μ2.

ΩΣΤΟΣΟ, η αδεια ηταν για 100μ2...

(αφηνει να εννοηθει δηλαδη οτι πριν απο το 1998 και συγκεκριμενα το 1969 ειχαν γινει 130μ2 αντι για 100 που ηταν η αδεια)

 

Δεν νομιζω ομως οτι μια απλη αναφορα σε ενα συμβολαιο επιβεβαιωνει την χρονολογια αυθαιρεσιας.

Στην δικη μου περιπτωση, για παραδειγμα, το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαι προ 2004 (αφου εχω σχεδιο σε συμβολαιο το 1998)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

και εγώ τα ίδια... τακτοποίησα με τον 3843 μια πιλοτή κλεισμένη από το '75 (έχω φωτογραφία που η ιδιοκτήτρια ποζάρει μπροστά στην κλεισμένη πιλοτή σε ηλικία 7 ετών) χωρίς να έχει περαιώσει ακόμα την διαδικασία ο πελάτης.

Τώρα θέλει να μπει στον 4014 γιατί τον συμφέρει λόγο παλαιότητας αλλά δεν ξέρω πως θα αποδείξουμε ότι έχει κλείσει από τότε. Ένορκες καταθέσεις και υπεύθυνες δηλώσεις μπορούμε να βρούμε αλλά από ότι φαίνεται...τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.