Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη τοπογραφικού για την τακτοποίηση βάσει ν.4014/11


Recommended Posts

Αν τοτε που έγινε το τοπογραφικό περάστηκε στο σύστημα των αμοιβών τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο.

Αν όχι πρέπει να περαστεί στο σύστημα και να ξαναυπογραφεί με τωρινή ημ/νια.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε σε περίπτωση εντός, είτε εκτός σχεδίου, συντασσοντας ένα τοπογραφικό για 4014 (ειτε προυπάρχει της Ο.Α. είτε οχι) πρεπει να γίνεται με προδιαγραφές ΝΟΚ; Με προδιαγραφές τοπογραφικού Ο.Α.;

 

Οι απόψεις διίστανται και δεν εχω καταλήξει καπου προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όχι, δεν έχω δει να αναφέρεται αυτό πουθενά, άλλωστε ο ΝΟΚ είναι μεταγεννέστερος του Ν-4014 και δεν υπάρχει τροπ/ση πάνω σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν τοτε που έγινε το τοπογραφικό περάστηκε στο σύστημα των αμοιβών τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο.

Αν όχι πρέπει να περαστεί στο σύστημα και να ξαναυπογραφεί με τωρινή ημ/νια.

 

Τελικά τα τοπογραφικά έχουν καταντήσει σαν τα ψάρια, αν δεν είναι φρέσκα της ημέρας,.......... τότε..δεν! :shock:

Νομίζω ότι η διαδικασία που υποβάλλει το ΤΕΕ τους πολίτες για τα υπάρχοντα τοπογραφικά που έχουν στην κατοχή τους, είναι εντελώς παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Παράνομη φίλε μου γιατί να είναι;

Φαντάσου πως έρχεται κάποιος στο γραφείο σου, του ετοιμάζεις μια μελέτη σύμφωνα με τους κανονισμούς και του την δίνεις.

Αυτός την καταθέτει στην πολεοδομία μετά από 1 χρόνο και έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Υπάρχει περίπτωση να του την δεχθούν; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Συν στο ότι το τοπογραφικό είναι αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης, που σημαίνει πως πραγματικά πρέπει να είναι φρέσκο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και να προσθέσω ότι πάρα πολλά τοπογραφικά που συντάχθηκαν παλιότερα (τότε που ήταν εύκολες οι παρανομίες) δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που μετράει κανείς σήμερα. Μου έχει τύχει πολλές φορές οπότε δεν βρίσκω παράλογο το ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

'Εχετε δίκιο για τα παλιά τοπογραφικά αλλά υπάρχουν και τα σχετικώς νέα. 'Ενα τοπογραφικό που συντάχθηκε πχ το 2008-9 με εξάρτηση στο ΕΓΣΑ γιατί να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί σήμερα? Αν υπάρχουν ή όχι νέα κτίσματα, αυτά θα μπορούν να εμφανιστούν στο διάγραμμα κάλυψης.

'Οσο αφορά την φρεσκάδα αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης αυτό δεν ισχύει, εκτός και αν ο συντάξας το τοπογραφικό κατασκηνώσει εντός του οικοπέδου για να την διαφυλάξει, γιατί από την επομένη της αποτύπωσης ξαναγράφεται η ιστορία.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό πάνω υπάρχει χρονολογική αναφορά.Η πληροφορία που δίνει λοιπόν το διάγραμμα αυτό αναφέρεται σε αυτήν την ημερομηνία.Μπορεί να κάνει χρήση λοιπόν αυτού του διαγράμματος όποια χρονική στιγμή επιθυμεί ο κάτοχός του αλλά η πληροφορία θα είναι πάντα της ημερομηνίας που θα αναγράφει επάνω.Αν λοιπόν καλύπτει τον παραλαβών η χρονική απόσταση γιατί να υπάρχει θέμα.Τον καλύπτει όμως?

Link to comment
Share on other sites

Η εξάρτηση των κορυφών των ορίων της όποιας εδαφικής έκτασης δεν αλλάζει, παραμένει η ίδια στον αιώνα τον άπαντα εφ' όσον δεν υπάρξουν αυξομειώσεις του εμβαδού και η αλλαγή σχήματος της περιμέτρου της ιδ/σίας λόγω διαφόρων μεταβιβάσεων ή διεκδικήσεων. Αν είχε 3 κτίσματα μέσα που αυτά έγιναν 4, ή 2, αυτό θα φανεί στο διάγ/μμα κάλυψης, αυτό λέω.

Δεν υπάρχει από ότι ξέρω η απαίτηση του φρέσκο-εξαρτημένου αλλά μόνο του σωστά εξαρτημένου τοπ/κού, γιατί απλά δεν μπορεί να προσδιοριστεί πότε μπαγιατεύει αφού η εξάρτηση του ακινήτου παραμένει σταθερή και αμετακίνητη.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ τοπογραφικό διάγραμμα δεν είναι μόνο η εξάρτηση των κορυφών της εδαφικής έκτασης.Είναι και η αποτύπωση των υφισταμένων εντός της έκτασης .Αυτή την αποτύπωση είναι που θέλουν να επικαιροποιήσουν με το φρέσκο τοπογραφικό Επειδή λοιπόν δεν συνοδεύεται πάντα από το διάγραμμα κάλυψης γίνεται απαιτητό σε διάφορες περιπτώσεις να υπάρχει φρέσκια έκδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.