Μετάβαση στο περιεχόμενο

2ο πιστοποιητικό για το εξοικονομώ


Recommended Posts

1. αν σε κάποιον έχει προταθεί σόμπα pelet (παρέμβαση 3Δ) και ηλιακός (3Ε) , πειράζει αν ο προμηθευτής είναι ο ίδιος κόψει ένα παραστατικό ή πρέπει να κοπεί ένα παραστατικό για το λέβητα και τα εξαρτηματά του και ένα για τον ηλιακό και τα εξαρτηματά του?

2. στον λέβητα επιδοτείται μέσα στα λεφτά και η καμινάδα και πιθανό δίκτυο διανομής έτσι? δεν πειράζει δηλάδη αν το τιμολόγιο αναφέρει και αυτα? 

Link to comment
Share on other sites

1. Από το www.exoikonomisi.ypeka.gr στην επιλογή Το Πρόγραμμα » Νέα - Ανακοινώσεις >> "Οδηγίες σχετικά με την υλοποίηση των παρεμβάσεων - Καταβολή 

     χρηματοδότησης", αναγράφεται μεταξύ άλλων : "...Τα παραστατικά δαπανών θα πρέπει να προέρχονται μόνο από έναν προμηθευτή /ανάδοχο ανά κατηγορία

     δαπάνης, όπου αυτό είναι τεχνικά εφικτό."

 

2. Επιδοτούνται και μπορούν να αναγραφούν τα πάντα εκτός από θερμαντικά σώματα.

   

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας :

 

- Μπορεί ένας προμηθευτής/ανάδοχος να κόψει παραστατικά για περισσότερες της μιας κατηγορίες δαπάνης.

  Καλό είναι σ'αυτή τη περιπτωση να κόβει ξεχωριστό παραστατικό ανά κατηγορία για καλύτερο έλεγχο και για να αποφύγει χρονοβόρες περιπέτειες με υπαλλήλους τραπεζών που δεν

  "στροφάρουν" (μου έχει τύχει περίπτωση με ένα παραστατικό για δύο κατηγορίες, που καθυστέρησε η εκταμίευση μέχρι να καταλάβει ο ελεγκτής τι και πώς)   

 

 - Μπορούν να κοπούν για την ίδια κατηγορία δαπάνης παραστατικά από περισσότερους από έναν προμηθευτές/αναδόχους (π.χ. για υλικά -εργασία).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2) Κατα κόρον όλες οι επεμβάσεις στα κατακόρυφα στοιχεία γινονται με εφαρμογές εξωτερικής θερμομόνωση δλδ αυξηση του εμβαδού σε όλη τη περίμετρο. το υπολογίζεται ?

 

Ωραία ερώτηση... Δε νομίζω βέβαια να το υπολογίζει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ισως κάτι χάνω αλλα αυτή τη στιγμή είμαι πολύ μπερδεμένος και χρειάζομαι τη βοήθειά σας...Είναι η πρώτη εμπειρία σχετικά με το εχοικονομώ.

Εχω εκδώσει το 1ο ΠΕΑ για το εξοικονομώ. Τώρα έγιναν οι παρεμβάσεις και θέλω να εκδώσω το 2ο ΠΕΑ.

 

Ερώτηση: το κτίριο αναφοράς, στα δυο αυτα πιστοποιητικά, πρέπει να έχει την ίδια υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογεννούς ενέργειας???

Link to comment
Share on other sites

Οχι κατ ανάγκη.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι να βγει διαφορετικό. Π.χ. έναν κυκλοφορητή να αλλάξεις θα αλλάξει η ισχύς των βοηθ. συστημάτων και άρα η κατανάλωση του 2ου ΚΑ.

Δεν σε ενδιαφέρει όμως. Εσύ την σύγκριση του 30% την κάνεις με την κατανάλωση του 1ου ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.