Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΚΑΛΑ+ΤΖΑΚΙ


babis.corfu

Recommended Posts

Καλησπέρα . Έχω τριώροφο σπίτι 260 μ2 με εσωτερική σκάλα . Υπάρχει και τζάκι στο ισόγειο (απλό ) απέναντι από την σκάλα . Πιστεύεται ότι εάν απομονώσω τον κάθε όροφο χωριστά με πόρτες στην σκάλα θα έχω εξοικονόμηση θέρμανσης ? Το τζάκι πρέπει να είναι αναμμένο όταν έχω ανοιχτό το καλοριφέρ ? Χρειάζομαι περίπου 500 λίτρα τον μήνα πετρέλαιο (κάθε μέρα αναμμένο ) είναι πολλά ?

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις ομοιομορφη θερμανση (εχεις προβλημα ανομοιογενειας?) παντου, η σχεδον ομοιομορφη μια χαρα εισαι. Πολλα μετρα, δε ζεσταινονται τζαμπα, λογικο ειναι το πετρελαιο που καις. Προβλημα ποιο εχεις? Το τζακι γιατι τ αναφερεις?

Οτι λεω εγω εδω ειναι υποκειμενικα και βαση εμπειριας κ μονο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέλιο . Σε όλους τους ορόφους έχει θέρμανση εκτός από το σημείο της σκάλας .

Μου είπαν ότι η ζέστη πηγαίνει ψηλά και ότι είναι καλύτερα να απομονωθούν οι όροφοι

Επίσης μου είπαν ότι από το τζάκι όταν είναι σβηστό υπάρχει μεγάλη απόλυα θέρμανσης , ισχύει αυτό ? Όσο για το πετρέλαιο ευτυχώς έχω και καυστήρα ξύλου

Εσύ που έχεις ειδικότητα σε τζάκια μπορείς να μου πεις εάν μπορεί να μετατραπεί το απλό τζάκι σε ενεργειακό ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει απωλεια απωλεια αερα απο 30 κυβικα μετρα τ ωρα (κατι υγιεινοτατο κ απαραιτητο) εως 300! Πραγμα απαραδεκτο κ ενεργοβορο σ αυτην τ περιπτωση. Κλαπε δεν εχει? Κλειστο τελειως.. Παει αυτο , μην το συγχεεις με τ αλλα που ρωτας.

Αν η θερμανση σου ειναι ομοιομορφη στ χωρους κατω κ επανω τοτε αυτη ειναι σωστα μοιρασμενη. Αν οχι κακως σου ειπαν οτι πρεπει να απομονωθουν οι οροφοι, εγω δεν ξερω περισσοτερα.

Αν καις πολυ καυσιμο, σε σχεση με γειτονες ας πουμε, χρειαζεσαι ψαξιμο. Μελετη πχ ειδικου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.