Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή Υπ. Γεωργίας


Recommended Posts

Εάν μπορείς να χρησιμοποιήσεις δεδομένα από το προσωπικό σου αρχείο ώστε να έχει το πλέον ορθό αποτέλεσμα για τον πελάτη σου και ταυτόχρονα καλύπτεσαι από τις όποιες ανοχές σου επιβάλλουν οι μέθοδοι που θα χρησιμοποιούσες εάν δεν είχες αυτά τα δεδομένα, τότε γιατί να μην ενεργήσεις έτσι, έστω και χωρίς να επικαλεστείς τα δεδομένα αυτά ( που δεν σου διατέθηκαν )? 

Εγώ θεωρώ πως πάντα λειτουργούμε με τον καλύτερο και αρτιότερο επιστημονικά τρόπο, ακόμα και αν, χωρίς παρεξήγηση, χρειαστεί να μην αποκαλυφθούν όλα μας τα δεδομένα. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@dimamp : Χρησιμοποίησα αυτά που είπες σαν μεθοδολογία για τα τριγωνομετρικά στα σύνορα των αγροκτημάτων και λειτουργούν! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

 

@dimamp : Χρησιμοποίησα αυτά που είπες σαν μεθοδολογία για τα τριγωνομετρικά στα σύνορα των αγροκτημάτων και λειτουργούν! Σε ευχαριστώ πολύ!

 

 

Έλα Tentonov να σαι καλά. Φυσικά, η επιτυχία της μεθόδου εξαρτάται από την ακρίβεια των τριγωνομετροκών-στάσεων-πουγωνομετρικών που έχεις στη διάθεσή σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

εεεεε, πείτε μας κι εμάς!!!

 

 

Δες την συζήτηση και αυτό που είχα προτείνει...Μάλλον ο Tentonov αναφέρεται σε αυτό:

 

http://www.michanikos.gr/topic/25902-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/page-81

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@kane: Ό,τι σου έγραψε πιο πάνω ο dimamp. Το αφάρμοσα σε συνορεύουσες διανομές του νομού Σερρών και μου έκατσε στους 12 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

για δουλειές που έγιναν το 1932 έως και το 50-60 οι 12 πόντοι δεν είναι σφάλμα!. Μάλιστα αν σκεφτείς πως, αν σ' έναν πάσσαλο Φ15, βάλεις το κάτοπτρο σου απο την μία ή την άλλη πλευρά αυτού, τους έχασες τους 15 πόντους.

 

 

Έγραψα την μιάμιση αράδα για να ρωτήσω .....Για ποιες περιοχές του Ν Σερρών αναφέρεσαι ;;.  Νότια του ποταμού ή βόρεια??

Link to comment
Share on other sites

για δουλειές που έγιναν το 1932 έως και το 50-60 οι 12 πόντοι δεν είναι σφάλμα!. Μάλιστα αν σκεφτείς πως, αν σ' έναν πάσσαλο Φ15, βάλεις το κάτοπτρο σου απο την μία ή την άλλη πλευρά αυτού, τους έχασες τους 15 πόντους.

 

 

Έγραψα την μιάμιση αράδα για να ρωτήσω .....Για ποιες περιοχές του Ν Σερρών αναφέρεσαι ;;.  Νότια του ποταμού ή βόρεια??

 

 

Αλιστράτη μεριά...

Link to comment
Share on other sites

@kane: Ό,τι σου έγραψε πιο πάνω ο dimamp. Το αφάρμοσα σε συνορεύουσες διανομές του νομού Σερρών και μου έκατσε στους 12 πόντους.

 

θύμισε μου για ποιο λόγο το είχες κάνει αρχικα, επειδή χάθηκε στη μετάφραση;

 

Ηθελες να δουλεψεις ένα αγρόκτημα με τιμές άλλου;

Link to comment
Share on other sites

@nbr, και όχι μόνο, θέλω την άποψη σου/σας...

 

Σε ένα Χ αγρόκτημα η τοπογραφική ξεκίνησε απο 3-4-5 τριγονωμετρικά. Ίδρυσε ανα περιοχές αγροκτήματος κάποια ακόμη.

 

Ως γνωστόν, αυτοί οι τριγωνισμοί έχουν σφάλματα, έτσι δουλεύουμε μια περιοχή με τα "ντοπια" βάθρα. Τουλάχιστο τα παλαιότερα χρόνια, που υπήρχαν. Τότε όμως δεν υπήρχαν τα μοντέρνα τοταλ οπως σήμερα να παίρνουν αποστάσεις σ 5χλμ και πάει λέγοντας.

Ετσι εξαρτώσταν απ'τα λοκαλ βάθρα, γινόταν καμμια οδευση χλμ για να κλείσουν σε κάποιο μακρύτερα και πάει λέγοντας. Ετσι λοιπον απ'τα λοκαλ τριγωνα, ιδρύθηκε ενα δικτυο στάσεων, που δουλεύουμε σήμερα πχ το Χ αγκρόκτημα.

 

ΚΑΙ έρχομαι ερωτώ. Έρχεται ο φίλος nbr, φέρνει το RTK του, και χτυπάει τα βάθρα που έχουν απομείνει. Και ας δεχθούμε οτι ειναι διάσπαρτα και περιέχεται ένα και κανένα απ'τα λοκαλ βαθρακια. Και βγάζει ένα τόταλ σφαλμα 30-40 πόντους.

 

Ερχεται και οριοθετεί ενα κληροτεμάχιο (υποθέτουμε οτι εχουμε κανει ιδια επίλυση διανομής-πράγμα ζόρικα αν δεν υπάρχουν ορόσημα) με το σφάλμα του.

 

Ερχομαι οριοθετώ εγω το διπλανό με τα στοιχεία, που εχω απο παλια. Και ειτε επικαλυπτόμαστε είτε έχουμε κενό 40 εκ.

 

Ποιός έχει δίκιο ;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.