Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή Υπ. Γεωργίας


Recommended Posts

 Εγώ έστειλα επιστολή πριν 2-3 χρονια αλλά μάλλον δεν έγινε τίποτε. ...Άρα μια καινούρια παράσταση καθώς επίσης ΚΑΙ να μπορούν οι συνάδελφοι να ανοίγουν τις μετρήσεις, αφού αποδεδειγμένα τα σημάδια έξω χάθηκαν . Ή μάλλον καλλίτερα να το κάνει ο κεντρικός σύλλογος. Γιατί όχι!! 

 

Να δείς πως αισθάνθηκα εγώ οταν πήγα τοπογραφική Γιαννιτσών, και ήταν το παρτάλι ο συνάδελφος που μνημόνευσα και αντέγραφε ΜΠΡΟΣΤΑ μου τα ορόσημα και μένα μου λεει "κύριε κάντε αιτηση και e-paravolo".

 

Γι'αυτο κι εγώ οταν εκανα ενα τοπο για 4061 εξαγορά μου ζητησαν το dwg και το εστειλα κλειδωμένο...

 

Εγώ θα σημειώσω το εξής. Πας στη τοπογραφικη να παρεις τα ορόσημα. Τα πληρώνεις σα λαλακας. Ζητάς τα τριγωνομετρικα. Δε θα επρεπεναγνωριζουν απ'τους συναδέλφους ποια έχουν χαθεί, ώστε να μη σου δωσουν και τα 15 και τα χρυσπληρώσεις;

 

Αλητεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, τα έχω απο άλλη πηγή και πάνω σε έναν έλεγχο ρουτίνας είδα αυτο το θέμα.

Στην Τ.Υ. ακόμη πληρώνεις για ορόσημα, τριγωνομετρικα, βεβαίωση αποσπάσματος, αρχικούς τίτλους.

Για να πάρω κάτι επίσημα μιλάμε ότι πρέπει να κατέβω Θεσσαλονίκη, να κάνω αίτηση και να πάω μετά απο 2-3 μέρες να τα πάρω, αφου πληρώσω τα 2-3€ σε μια εφορία. Μιλάμε για τεράστιο χάσιμο χρόνου.

Τα μόνα καρνέ που με άφησαν να δω είναι του υπολογισμού εμβαδών όπου σε διανομές με περίεργα σχήματα βοηθάνε πάρα πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως θυμάμαι, σε οριοθέτηση στο αγρόκτημα Λιτής (?), κάπου απέναντι από την Τούμπα με τα πεύκα (αριστερά του δρόμου Θεσ/νίκη Δερβένη), βρέθηκε συναδ. που ήταν από ΤΕΙ και είχε καλύτερα στοιχεία από εμάς. Ήξερε έναν πολύ καλό προσανατολισμό κάποιου βάθρου Τ.Υ. που είναι στ' αριστερά του δρόμου (κοντά στο 118063 ΚΡΕΒΑΤΑ) και προσανατολιζόταν σε τριγ. ΓΥΣ που είναι ακριβώς απέναντι από την δεξιά πλευρά του δρόμου. Πιθανόν ήταν ο 118 052 "Σταυρός" αν θυμάμαι καλά γιατί πέρασαν κοντά  20 χρόνια).  Επειδή λοιπόν ο παππάς έπεσε δεν το εντοπίζαμαι καθόλου. Ε ! μετά και  με τις οδηγίες του αλλά και με πολύ περπάτημα το βρήκαμε. Είναι λάθος να δείχνεις υπεροψία για τέτοια θέματα. Ο καθένας μπορεί να έχει εύκολα δίκαιο αλλά και άδικο. Τόσο απλά. Εγώ για περίπου 25 συνεχόμενα χρόνια δούλευα, με τις ίδιες πάντα απολαβές σε όλα τα ιδιωτικά, με εργοδηγό τοπογράφο απ' τον Ευκλείδη. Το ατού του ήταν η οδοποιία.   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Γνώρισα κ εγώ στα εργοτάξια 55αρηδες εργοδηγούς που πιθανόν να μην τελείωσαν το δημοτικό και φέρναν εις πέρας έργα πολλών εκατομμυρίων με γνώσεις βασικής τοπογραφίας χωροβατη κλπ. Η ακαδημαϊκή ανωτερότητα καποιου είναι σεβαστή αλλά η ικανότητα η υπευθυνότητα και ο επαγγελματισμος είναι άλλα δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, με ένα κονδύλι λίγων εκατομμυρίων Ευρώ, όλες οι Τοπογραφικές Υπηρεσίες, οι ΥΔΟΜ μπορούν να ψηφιοποιήσουν το αρχείο τους και ο συμβεβλημένος Μηχανικός/Τεχνικός να έχει πρόσβαση (πληρώνονας π.χ ένα ποσό 30 Ε/ έτος ;;;). Φανταστείτε δε επιτάχυνση διαδικασιών... Και ας πούμε ότι θα υπάρχιυν π.χ. 10000 συμβαλλόμενοι, 10000*30 = 300000 Ευρώ/έος (μινιμουμ). Σε 6-7 χρόνια γίνεται απόσβεση, χώρια το κέρδος για την τσέπη (μετακινήσεις, χαρτούρα). Αλλά αυτά θα τα έκανε μία σοβαρή χώρα που σέβεται τους πολίτες, κι όχι αυτό το διακομματικό πράμα που κυβερνάει...Για την ιστορία, η χειρότερη Διανομή που είδα ήταν στην Πετρούσα Δράμας (κοντά στην Προσοτσάνη). Υπήρχε μία σχεδόν συστηματική διαφορά 32 μέτρα !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ΟΛΕΣ οι τοπογραφικές υπηρεσίες, έχουν το αρχείο τους ψηφιοποιημένο.

 

Χάρτες, πίνακες οροσήμων/τριγωνομετρικών, 100%

 

Πιθανολογώ και τα υπόλοιπα, αλλα δε γνωρίζω με σιγουρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για όλες, αλλά για τη Δραμα ναι ισχύει...Και τότε γιατί δεν το διαθέτουν στους ενδιαφερόμενους; (ρητορικό ερώτημα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για όλες Δημήτρη. Ηταν μέσω καποιοι προγράμματος, αν δεν απατώμαι. Οι παλαιότεροι και οι...ενδότεροι, ας μας διαφωτίσουν.

 

Το διαθέτουν σε αυτούς που θέλουν, αν με καταλαβαίνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πέφτω από τα σύννεφα Κάνε...Αποκλείεται...

 

Π.χ. ο γιος να είναι ιδιώτης Μηχανικός ο μπαμπάς υπάλληλος κάπου και να δίνει πελαεία και στοιχείο στον...υιό και να κράζει άλλους μηχανικούς;;; Δεν το πιστεύω...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πέφτω από τα σύννεφα Κάνε...Αποκλείεται... Π.χ. ο γιος να είναι ιδιώτης Μηχανικός ο μπαμπάς υπάλληλος κάπου και να δίνει πελαεία και στοιχείο στον...υιό και να κράζει άλλους μηχανικούς;;; Δεν το πιστεύω...

 

Aκριβως, δε συμβαίνουν αυτά, δεν υπάρχει περίπτωση  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.