Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α/Θ - ενδοδαπέδια


geros81

Recommended Posts

xpro, τι μας πειράζει να θερμάνουμε όλο το boiler ομοιόμορφα, πράγμα που συμβαίνει αν έχουμε συνδέσει μόνο την κάτω σερπαντίνα?

 

Γρηγόρη γιατί έκανες μια τρύπα στο νερό? Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν συνδέσεις την κάτω σερπαντίνα και έχεις το αισθητήριο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τότε για την συνδέεις κατευθείαν στην πάνω σερπαντίνα αφού έτσι και αλλιώς περίπου το ίδιο νερό που αναλογεί στην πάνω σερπαντίνα θα έχει έτοιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε 'πιασα. Απευθύνεσαι σε μένα ή τον xpro? Θα σου απαντήσω σε λίγο για την ισχύ (#17) για να μην γράφουμε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

xpro, τι μας πειράζει να θερμάνουμε όλο το boiler ομοιόμορφα, πράγμα που συμβαίνει αν έχουμε συνδέσει μόνο την κάτω σερπαντίνα?

Μίλτο δεν μας πειράζει. Αρκεί η κάτω σερπαντίνα να μπορεί παραλάβει το θερμικό φορτίο απο την ΑΘ και να το αποδόσει στο ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες παραπάνω ότι είναι επιθυμητή η διαστρωμάτωση κατά τη φάση θέρμανσης, για αυτό και ρώτησα.

 

... θα επιτύχεις - για εμένα επιθυμητή διαστωμάτωση - απο την κορυφή του boiler προς τα κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε 'πιασα. Απευθύνεσαι σε μένα ή τον xpro? Θα σου απαντήσω σε λίγο για την ισχύ (#17) για να μην γράφουμε όλοι μαζί.

 

 

Σε σένα λεβέντη μου...:D

Με το πάσο σου...Και αύριο μέρα ξημερώνει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν μου εξηγείς αυτό που γράφεις στο #22 :)

Είπα ότι θα απαντήσω σε λίγο για το #17 όχι για το #22.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ερώτημα μήπως και οι δύο σερπαντίνες χρειάζονται μεγαλύτερη ισχύ για να αποδώσουν γρηγορότερα;

....

Η ισχύς και των δύο ενναλακτών με θερμοκρασία προσαγωγής 55 είναι 24KW για το 300 το μπόιλερ

http://www.assosboilers.com/images/stories/pdf/vertical_boilers_technical_specifications_gr.pdf

 

Τα είπαμε τηλεφωνικά, αλλά τα γράφω και εδώ για να έχει μια συνέχεια η συζήτηση.

 

Αν και δεν γίνεται πλήρως ξεκάθαρο από το εγχειρήδιο, έχω την εντύπωση ότι η ισχύς των εναλλακτών δίνεται για θερμοκρασία εισόδου σε αυτούς 55C και θερμοκρασία boiler (45+10)/2 = 27.5C (κάτω εναλλάκτης 12,3kW πάνω εναλλάκτης 11,8kW)

 

Η ΑΘ όμως θα κλειθεί να ζεστάνει το νερό σε υψηλότερες θερμοκρασίες πχ 45-50C. Όταν το boiler πιάσει τέτοιες θερμοκρασίες, η ισχύς των εναλλακτών είναι αρκετά μειωμένη. Εκεί είναι που κερδίζουμε σε χρόνο.

 

Επειδή νομίζω ότι δεν αναφέρθηκε, να συμπληρώσω ότι η μεγαλύτερη επιφάνεια των σερπαντινών συντελεί στη λειτουργία με (λίγο-πολύ) καλύτερο COP αφού μειώνει τις θερμοκρασίες προσαγωγής - επιστροφής σε αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.