Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τη ροή αέρα σε ενεργειακό τζάκι


kiossesd

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

πρόσφατα εγκατέστησα στο σπίτι μου ένα ενργειακό τζάκι ισχύος 11 kW. Το πρόβλημά μου είναι η ροή του αέρα και εξηγώ:

 

Ο μάστορας εγκατέστησε ένα μοτέρ ροής αέρα 410m3/h.

Ο κατασκευαστής προτείνει για τη συγκεκριμένη εστία 350m3/h

 

άρα το εγκατεστημένο μοτέρ υπερκαλύπτει τις ανάγκες τις εστίας.

Παρόλα αυτά, όταν ανάβω το μοτέρ η ροή του αέρα σε απόσταση 30cm από την περσίδα εξασθενεί πλήρως. Ή για να το περιγράψω αλλιώς, είτε δουλεύει το μοτέρ, είτε όχι, η ροή του αέρα είναι σχεδόν ίδια.

 

Με αυτό το μοτέρ δε θα έπρεπε να είναι αισθητή η ροή αέρα σε μεγαλύτερη απόσταση? Μπορείτε να σκεφτείτε ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα?

 

 

Ευχαριστώ πολύ,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η έκφραση "το μοτέρ είναι 410m3/h" δεν λέει τίποτα. Τα 410m3/h είναι η μέγιστη παροχή. Η παροχή που θα επιτευθχεί εξαρτάται από την χαρακτηριστική του μοτέρ και του δικτύου και μπορεί να είναι από 0 ως 410m3/h.

Link to comment
Share on other sites

Η έκφραση "το μοτέρ είναι 410m3/h" δεν λέει τίποτα. Τα 410m3/h είναι η μέγιστη παροχή. Η παροχή που θα επιτευθχεί εξαρτάται από την χαρακτηριστική του μοτέρ και του δικτύου και μπορεί να είναι από 0 ως 410m3/h.

 

Φίλε Μίλτο,

 

πρώτα απ'όλα σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή δεν είμαι μηχανικός και δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "χαρακτηρηστική του μοτέρ και του δικτύου". Θα σου πω όμως ότι το μοτέρ έχει διάμετρο Φ125 και τροφοδοτείται με αέρα από ένα σωλήνα μήκους 3 μέτρων και διαμέτρου Φ250. Να τονίσω ότι ο σωλήνας δεν είναι "κολλημένος" αεροστεγώς με το μοτέρ. Επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο για να σε βοηθήσω.

moter1.jpg

Τέλος να πω ότι το μοτέρ δουλέυει πάντα στο maximum.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/824/moter1.jpg/

 

Ευχαριστώ και πάλι,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν μας πεις και τον κωδικο απο το μοτερ κατι μπορει γινεται . Οι ανεμιστηρες εχουν μια "χαρακτηριστικη καμπυλη-διαγραμμα" που λεει αναλογα με την στατικη πιεση του δικτυου ποσα κυβικα αερα μπορει να δωσει. Η στατικη του δικτυου υπολογιζεται συμφωνα με τη διαμετρο του του σωληνα, το μηκος, το υλικο, τις καμπυλες, τα στομια του δικτυου, τις αλλαγες διατομης, κτλ.

 

Το δικο σου δινει τα κυβικα που λες οταν ειναι στον αερα.. δηλαδη στατικη μηδεν. τωρα πανω στο δικτυο δε ξερουμε ποσα εχεις και με τι ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κοσμά,

 

το μοντέλο του μοτέρ είναι VENT-125L. Σε αυτό το pdf: http://www.soler-palau.lv/images/vent.pdf έχει κάποια τέτοια διαγραμματα που αναφέρεις, αλλά δε τα καταλαβαίνω, οπότε θα περιμένω τη βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε το δικτυο αλλα απο τις καμπυλες και με Φ250 δυσκολα νομιζω θα πεσεις κατω απο 300.. Τα 350 μπορει να ειναι οριακα.. Ο ανεμιστηρας που φυσαει? Τι υπαρχει μετα?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω παιδια, δε μπορω να βοηθησω δεν γραφω γ αυτον τον λογο. Τι θα πει προτεινει ο κατασκευαστης? Παρε το μηχανακι που προτεινει! Η ειναι καμια Βουλγαρικη μαρκα και δεν ''προτεινει''? Τι θα πει προτεινει? Το θεμα σου φιλε μου ειναι αν βγαζει αερα που να σε ικανοποιει αυτος ποσοτικα η ποσο θα ζεστανει?

Συγνωμη τωρα, αλλα εκανες τζακι (γ να ζεσταθεις υποθετω) και εδω ρωτας μονο για το μηχανακι. Να δεις τι σου χω για μετα λεει τ τραγουδακι..

Τετοιου τυπου μηχανακι (βαρελακι) ειχα σπιτι μου στ τζακι 2 χρονια, καλο ηταν, οχι οπως ηθελα ομως. Οχι οπως επρεπε. 400 κυβικα ηταν και τωρα εχω 200ων κ βγαζει τ ιδιο αερα.. Δε θελω να επεκταθω κ να κουρασω και ν πω πολλα και το τι εχω τραβηξει (που ειναι κ η δουλεια μου!) με αυτα κ με τον καθε ασχετο υπαλληλο τ καθε εμπορα!

Η εταιρια, τ εργοστασιο, η βιοτεχνια που φτιαχνει την εστια αυτη, δεν εχει καποιον τυπο να σου προτεινει?

Link to comment
Share on other sites

Αν μας πεις και τον κωδικο απο το μοτερ κατι μπορει γινεται . Οι ανεμιστηρες εχουν μια "χαρακτηριστικη καμπυλη-διαγραμμα" που λεει αναλογα με την στατικη πιεση του δικτυου ποσα κυβικα αερα μπορει να δωσει. Η στατικη του δικτυου υπολογιζεται συμφωνα με τη διαμετρο του του σωληνα, το μηκος, το υλικο, τις καμπυλες, τα στομια του δικτυου, τις αλλαγες διατομης, κτλ.

 

Κοσμά...

Λίγο με έχεις μπερδέψει με την στατική πίεση....

Στατική πίεση η πτώση πίεσης εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Greg, http://www.technografos.gr/articles/klimatismos/aeragogoi.pdf

 

Υπολογιζουμε τη στατικη πιεση στην εξοδο του ανεμιστηρα που πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο την πτωση!;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.