Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Προσφορά για φωτοβολταικό σε στέγη 10kw


konv

Recommended Posts

- Panels solar fabrik (made in Germany) φωτοβολταικο πλαισιο ισχύος 190 Wp

- Κostal (made in Germany) μετατροπέας δικτύου με σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης της απόδοσης ανά ημέρα και συνολικά από τον inverter και απομακρυσμένα κατά παραγγελία.

- Ηλεκτρολογικός πίνακας με αντικεραυνικά προστασίας για DC και AC.

To συνολικό κόστος του έργου θα είναι € 34.000

 

 

 

Το πανέλο solar Fabrik όπως και ο kostal είναι καλά υλικά , αλλά η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη προς τα πάνω , με τόσα € βάζεις Kyocera & SMA και με λίγα παραπάνω (€) Sanyo

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου υπάρχει ένας ******** που υπόσχεται έσοδα 8400 το χρόνο.

 

Τέλος πάντων για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα για τον inverter μόλις με 3000 επιπλέον μπορείς να πάρεις 20ετή εγγύηση στον Kostal.

 

 

έχω δει και 9000 χιλιάρικα το χρόνο σε διαφήμιση τράπεζας...

 

3k τα θεωρώ πολλά, αλλά τέσπα όπως το βλέπει ο καθένας.

 

Καλά κάνεις και τον προειδοποίησες τον άνθρωπο ;)

 

Τώρα για το φίλο μας που ζητάει την γνώμη μας λέω να ζητήσεις άλλη μία προσφορά από κάποιον άλλον μηχανικό - εκγαταστάτη. Κάθε δουλειά έχει τα δικά της. Μία ιδέα την πήρες από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια καλημερα.

εχω εχοχικο κερατεα εκτος σχεδιου ηλεκτροδοτημενο με το νομο Τριτση

αλλοι μου λενε δεν μπορω να βαλω φωτοβολταικα και αλλοι μπορω.

γνωριζει καποιος να με βοηθησει ?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παλικαρια καλημερα.

εχω εχοχικο κερατεα εκτος σχεδιου ηλεκτροδοτημενο με το νομο Τριτση

αλλοι μου λενε δεν μπορω να βαλω φωτοβολταικα και αλλοι μπορω.

γνωριζει καποιος να με βοηθησει ?

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Μια και αναγκαστικά το έψαξα το θέμα για δική μου περίπτωση και για να απαντήσω και στον JTB εδώ (μια και δεν μπορώ να γράψω εκεί...), έχω στα χέρια μου την Εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ με Αρ. Πρωτ. Υ.Α.Π.Ε./Φ1/12626 από 27/5/2011 με θέμα:

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων σε αυθαίρετα κτίρια.

 

Την εγκύκλιο την προμηθεύτηκα από τη Δ/νση Διαχείρισης δικτύου της ΔΕΗ (Πατησίων 27 Αθήνα) μια και το τοπικό γραφείο της ΔΕΗ όπου προσπάθησε ο εγκαταστάτης μου να καταθέσει την αίτησή μου, δεν την είχε... αλλά ταυτόχρονα αρνιόταν να παραλάβει την αίτηση...

Η εν λόγω εγκύκλιος αφού αναφέρει κάποια λίγο πολύ γνωστά γενικά θέματα για το ποιος δικαιούται να κάνει εγκατάσταση Φ/Β, που, κλπ. αναφέρει σχετικά με το θέμα που μας ενδιαφέρει:

 

4. Επιπλέον, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1577/1985 "Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός" (ΦΕΚ Α' 210) κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο εφόσον εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 23 του ίδιου νόμου, όπως ισχύει.

Η υπαγωγή κτιρίου ή τμήματος κτιρίου στην ανωτέρω διάταξη πιστοποιείται με βεβαίωση που χορηγείται από την οικεία Πολεοδομική Αρχή.

 

Στην Πολεοδομία που απευθύνθηκα διαπιστώθηκε οτι έχει τηρηθεί η Α' και η Β' φάση εξαίρεσης από την κατεδάφιση σύμφωνα με το νόμο Τρίτση (Ν. 1337/83) και έχουμε ζητήσει τη σχετική βεβαίωση.

Να δούμε μεθαύριο αν θα την πάρουμε όπως θέλουμε (και απαιτεί η ΔΕΗ) δηλαδή να γράφει ρητά οτι το κτίσμα υφίσταται νόμιμα.

Περιττό βέβαια να πω οτι στην Πολεοδομία δεν γνώριζαν καν την ύπαρξη της συγκεκριμένης εγκυκλίου και αρχικά από το τηλέφωνο μας είχαν πει οτι δεν προβλέπεται η χορήγηση τέτοιας βεβαίωσης...

Ψάχνοντας μάθαμε από τη ΔΕΗ οτι η Πολεοδομία στην οποία υπάγεται η Παλλήνη, έχει ήδη χορηγήσει τέτοια βεβαίωση.

Edited by plus
Link to comment
Share on other sites

plus μήπως μπορείς να σκανάρεις ή έστω να φωτογραφίσεις ακόμα και με το κινητό σου την εγκύκλιο.

 

Μέχρι τώρα πάντως από νόμο Τριτση παίρνουν εξαίρεση από κατεδάφιση όχι ότι υφίστανται νόμιμα.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!

 

Δεν μπορώ παρά να σχολιάσω αρνητικά την μυστικοπάθεια του ΥΠΕΚΑ που δεν δίνει της εγκυκλίους στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.