Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hλιοθερμία


Kane

Recommended Posts

Συνάδελφοι τα φώτα σας ελέω ειδικότητας.

 

Στο πατρικό μου έχουμε τα κλασσικά καλοριφέρ, με καυστήρα/λέβητα για τη θέρμανση και ηλιακό (για ζεστό νερό το καλοκαίρι,κι όποτε έχει ηλιοφάνεια το χειμώνα).

Αρχικά να τονίσω, πως οταν μπήκαν τα καλοριφέρ, είχε υπολογίσει ο υδραυλικός (μιας και μηχανολόγο αποκλείεται να ρώτησε ο πατέρας μου το 1990) και τοποθετήσαμε μεγάλο λεβητα/καυστήρα με την προοπτική κατασκευής διόρωφου (κατι που δεν έγινε ποτέ).

 

Στο θέμα μας.Απο φίλο έχω ακούσει για συμπαραγωγή πλέον με καυστήρα πετρελαίου και ηλιοθερμία.

Τοποθέτησε απ'οτι μιλήσαμε καποια εξτρα πανελς,ένα πίνακα ηλιοθερμίας και διάφορα μπλιμπλίκια με μικρό μάλιστα κόστος.

Μου το εκθείασε το σύστημα,απο αποψη οικονομίας στο πετρέλαιο και σκέφτομαι να το κάνω κι εγώ.

Θα ήθελα απλά να μου πείτε την επαγγελματική σας άποψη για το τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του εξοπλισμού,τοποθέτηση, συμβουλή ίσως για να αλλάξω κατι του υπάρχοντος κτλ.

Σιγουρα αυτή τη φορά θα αναλάβει φίλος μηχανολόγος τη μελέτη, μιας και δεν ειναι να εμπιστεύεσαι "μαστόρια" εν'ετει 2011.

Θέλω να έχω βέβαια μια πισινή,μιας και ο φίλος είναι νέος στη δουλειά και μη βρεθούμε προ εκπλήξεων.

Οπότε όποιος έχει την όρεξη να συμβουλεύσει 2-3 πράγματα, καλοδεχούμενα!

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενα και μή βιοκλιματικα σχεδιασμένα κτίρια με την ηλιακή θερμική ενέργεια μπορούμε να κάνουμε μόνο υποβοήθηση της θέρμανσης και εφόσον η εγκατάσταση δουλεύει με νερό χαμηλής θερμοκρασίας (ενδοδαπέδια fan coil σώματα χαμηλών θερμοκρασιών). Απαιτούνται αποδοτικά πανελ (επιλεκτικοι ή κενού).

Στην περίπτωση σου είναι αμφίβολο άν θα αποσβέσεις ποτέ την χρηματική επένδυση ειδικά άν αναφερόμαστε σε περιοχή με μικρή ηλιοφάνεια.

Θέλει προσοχή για να μήν κάνεις μια τρύπα στο νερό... Το ότι μία εφαρμογή θέρμανσης εργάζεται αποδοτικά σε ΜΙΑ συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι θα το κάνει παντού και πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ο φίλος, καθώς δεν μπορούσε να τοποθετήσει ενδοδαπέδια, τοποθέτησε τα κλασσικά σώματα, έναν λεβητα/καυστήρα χαμηλών θερμοκρασιών, τον πίνακα ηλιοθερμίας και τα πάνελς.

Του κόστισε το όλο εγχείρημα αν θυμάμαι καλά γύρω στις 3500ε και απο τα λεγόμενα του είχε εξαιρετική μείωση στη κατανάλωση.

Πάντοτε μιλάμε για συμπαραγωγή και φυσικά βελτίωση της υφιστάμενης εγκατάστασης στα μέτρα του δυνατού/οικονομικού.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διόρθωση, για να μην έχεις παρανοήσεις στις κουβέντες που θα κάνεις :

 

Συμπαραγωγή ονομάζεται η σύγχρονη παραγωγή θερμότητας και ηλεκτρικού ρεύματος.

 

Αυτό που εννοείς ονομάζεται ηλιακή υποβοήθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.