Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική συνδεση


 

Recommended Posts

Χαίρεται,

 

Ανεβάζω την όψη μίας σύνδεσης που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε πλαίσιο μονώροφου βιομηχανικού κτιρίου, για την σύνδεση στύλου με δοκό. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

post-1308-13188727974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

K εγώ αυτής της άποψης είμαι. Όμως δεν την βλέπω να χρησιμοποιείται συχνά -για να μην πω καθόλου. Κ έχει πολλά πλεονεκτήματα...

Link to comment
Share on other sites

Όμως δεν την βλέπω να χρησιμοποιείται συχνά -για να μην πω καθόλου.
Και ποιος σου είπε ότι στην Ελλάδα ξέρουν από σιδηρές ???

Χώρες όπως Αγγλία, Γαλλία, Αμερική, Γερμανία από το 1900 κάνουν έρευνες και είχαν ήδη κανονισμούς.

Εμείς το 1900 κοιτούσαμε πως θα ταϊσουμε το γαϊδούρι για να πάμε την άλλη μέρα στο χωράφι.

Χαοτική διαφορά πνευματικού και βιοτικού επιπέδου.

 

Τη θεωρεις πακτωση???

 

Τι κόλλημα είναι αυτό με την πάκτωση βρε terry ???

Δεν φαίνεται τι σύνδεση είναι ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλεπω τιποτα..

Θα υπολογισω δυσκαμψια και θα δω τι ειναι..

Αλλα δεν βλεπω το λογο μορφωσης τετοια συνδεσης δοκου-στυλου...

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαινομενικά είναι απλή καθώς δεν χρειάζεται καθόλου νευρώσεις, η σύνδεση αυτή έχει κάποιες κατασκευαστικές δυσκολίες:

 

Επειδή δεν μπορείς να βιδώσεις πολύ κοντά στα πέλματα μπορεί να χρειαστεί μεγαλύτερο πάχος ελάσματος.

Δεν ξέρω αν όλοι οι κατασκευαστές μπορούν να κόψουν σωστά τις μεγάλες διατομές σε γωνίες που απομακρύνονται πολύ από τις 90°.

Δεν ξέρω αν μπορούν να κολλήσουν όλοι σωστά σε ένωση 45°.

Είναι ποιο δύσκολη η επί τόπου σύνδεση, τουλάχιστον για κάποιον που δεν έχει σχετική εμπειρία.

Κάποια θεματάκια με επικαλύψεις/πλαγιοκαλύψεις/λούκια θέλουν διαφορετική αντιμετώπιση.

 

Αυτά δεν κάνουν φυσικά μία σύνδεση καλή ή κακή. Αν εξυπηρετεί σε έναν γενικότερο σχεδιασμό, είναι καλή. Αν όχι, είναι κακή.

Link to comment
Share on other sites

Με μετωπική πλάκα πάχους 3 εκατοστών, τι άλλο μπορεί να είναι??

 

Η συγκεκριμένη σύνδεση χωρίς ενισχύσεις κλπ, είναι πλήρης αντοχής για αρνητική ροπή, και περίπου στο 70% για θετικές ροπές. Δεν είναι κ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορείς να βιδώσεις πολύ κοντά στα πέλματα μπορεί να χρειαστεί μεγαλύτερο πάχος ελάσματος.

Δεν ξέρω αν όλοι οι κατασκευαστές μπορούν να κόψουν σωστά τις μεγάλες διατομές σε γωνίες που απομακρύνονται πολύ από τις 90°.

Δεν ξέρω αν μπορούν να κολλήσουν όλοι σωστά σε ένωση 45°.

Είναι ποιο δύσκολη η επί τόπου σύνδεση, τουλάχιστον για κάποιον που δεν έχει σχετική εμπειρία.

Κάποια θεματάκια με επικαλύψεις/πλαγιοκαλύψεις/λούκια θέλουν διαφορετική αντιμετώπιση.

 

Άστοχα όλα παραπάνω για την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.