Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση εκτός σχεδίου με κτίσμα προ 1955


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με μια πολύπλοκη περίπτωση προς τακτοποίηση αυθαιρέτου,

θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

Οικόπεδο εκτός σχεδίου – εντός ζώνης οικισμού προ του 1923.

Εμβαδόν οικοπέδου 4600 m.

 

Υπάρχει διώροφη οικοδομή προ του 1955 (Γερμανικό κτίριο κτισμένο επί κατοχής), το οποίο απέχει από το ένα όριο του οικοπέδου 1,00 – 1,20 m.

Επιφάνεια Ισογείου: 128,44 m2

Επιφάνεια Ορόφου: 128,44 m2

 

Το 1993 έγινε επέκταση του κτιρίου 10 m2 (διαμόρφωση εισόδου). Η προσθήκη αυτή απέχει 6,60 m από το ένα όριο του οικοπέδου. Επίσης έγινε και προσθήκη στεγασμένης βεράντας (Η/Χ) στην πρόσοψη του οικοπέδου, επιφανείας 43,00 m2 σε κάθε όροφο (Ισόγειο και Α΄ όροφος). Οι παραπάνω βεράντες απέχουν από το ένα όριο του οικοπέδου 2,60 m.

Στεγασμένη Βεράντα Ισογείου: 43,00 m2

Στεγασμένη Βεράντα Ορόφου: 43,00 m2

 

Ερωτήματα:

1. Για το κτίσμα προ του 1955 πρέπει να πληρωθεί κάποιο πρόστιμο;

 

2. Πώς θα γίνει η τεκμηρίωση για το υφιστάμενο προ του 1955 κτίσμα, με δεδομένου ότι:

• Το κτίριο μέχρι το 1993 δεν είχε ρεύμα.

• Στα συμβόλαια δεν αναγράφεται το κτίσμα.

• Αεροφωτογραφία προ του 1955 δεν υπάρχει.

 

Αρκεί βεβαίωση του Δήμου και Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη;

 

3. Για τις στεγασμένες βεράντες (Η/Χ) με κλειστή μόνο την μία μεγάλη πλευρά, πώς υπολογίζουμε το πρόστιμο, ως βοηθητικό χώρο ή ως κύριο χώρο;

 

Σημειωτέον ότι άδεια για το κτίριο δεν μπορεί να εκδοθεί γιατί το κτίριο πρέπει να απέχει από τα όρια του οικοπέδου 15 m, οπότε τα 14 x 7,60 = 106,40 m2 κάθε ορόφου είναι εκτός νομίμου περιγράμματος (δηλαδή το 83% του κτιρίου).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλό θα ήταν τα θέματα του 4014 να μπαίνουν στις αντίστοιχες θεματικές ενότητες στις οποίες θα βρεις πληροφορίες και για το θέμα των βεραντών και πως υπολογίζεται το πρόστιμο γι αυτές.

Οσον αφορά τα άλλα ερωτήματα σου, νομίζω πως με σαφήνεια ο νόμος ορίζει πως για τα κτήρια προ του 1955 τα οποία θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα δεν απαιτείται κάποια ενέργεια. (αρ.23 παρ.2)

Οσον αφορά την πιστοποίηση πως το κτήριο είναι προ του 55, ο Δήμος από μόνος του δεν εκδίδει τέτοιες βεβαιώσεις εάν δεν του προσκομίσεις κάποια δικαιολογητικά.

Τέτοια δικαιολογητικά από την στιγμή που αποκλείεις συμβόλαια και βεβαιώσεις ρευματοδότησης, είναι μόνο οι αεροφωτογραφίες, για τις οποίες θα σου πρότεινα να ξαναψάξεις λίγο καλύτερα. Εάν απευθύνθηκες μόνο στην Γ.Υ.Σ.,κάνε μια βόλτα και από τον Ο.Κ.Χ.Ε. όπου προσωπικά είχα βρει Α/Φ χρονολογίας 1953 και μάλιστα πολύ καλής κλίμακας για αντίστοιχη περίπτωση. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, σ' ευχαριστώ πολύ.

Κατατοπιστικότατος και γρήγορος.

Έφυγα αύριο για Ο.Κ.Χ.Ε.

 

Από την αγωνία μου πόσταρα σε λάθος θεματική ενότητα, απ' ότι φαίνεται.

Αν κάποιος από τους αντμιν κρίνει σκόπιμο,

θα μπορούσε να το μεταφέρει στην σωστή ενότητα,

ώστε να μην διπλοποστάρω;

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω πως το ακίνητο που με ενδιέφερε εμένα ήταν σε προάστειο της Αθήνας όπου από όσο έχω καταλάβει υπήρχαν περισσότερες και χαμηλότερες πτήσεις από αρκετά παλιά. Οπως και να έχει όμως, για να βεβαιώθείς εάν υπάρχουν ή όχι Α/Φ της χρονολογίας που θέλεις, πρέπει να πας επιτόπου στην υπηρεσία και να κάνεις εντοπισμό. Ο Ο.Κ.Χ.Ε. βρίσκεται Σουτσου & Τιμ.Βάσσου. στην πλατεία Μαβίλη. Καλη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με μια πολύπλοκη περίπτωση προς τακτοποίηση αυθαιρέτου,

θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση:

Οικόπεδο εκτός σχεδίου – εντός ζώνης οικισμού προ του 1923.

Εμβαδόν οικοπέδου 4600 m.

 

Υπάρχει διώροφη οικοδομή προ του 1955 (Γερμανικό κτίριο κτισμένο επί κατοχής), το οποίο απέχει από το ένα όριο του οικοπέδου 1,00 – 1,20 m.

Επιφάνεια Ισογείου: 128,44 m2

Επιφάνεια Ορόφου: 128,44 m2

 

Το 1993 έγινε επέκταση του κτιρίου 10 m2 (διαμόρφωση εισόδου). Η προσθήκη αυτή απέχει 6,60 m από το ένα όριο του οικοπέδου. Επίσης έγινε και προσθήκη στεγασμένης βεράντας (Η/Χ) στην πρόσοψη του οικοπέδου, επιφανείας 43,00 m2 σε κάθε όροφο (Ισόγειο και Α΄ όροφος). Οι παραπάνω βεράντες απέχουν από το ένα όριο του οικοπέδου 2,60 m.

Στεγασμένη Βεράντα Ισογείου: 43,00 m2

Στεγασμένη Βεράντα Ορόφου: 43,00 m2

 

Ερωτήματα:

1. Για το κτίσμα προ του 1955 πρέπει να πληρωθεί κάποιο πρόστιμο;

 

2. Πώς θα γίνει η τεκμηρίωση για το υφιστάμενο προ του 1955 κτίσμα, με δεδομένου ότι:

• Το κτίριο μέχρι το 1993 δεν είχε ρεύμα.

• Στα συμβόλαια δεν αναγράφεται το κτίσμα.

• Αεροφωτογραφία προ του 1955 δεν υπάρχει.

 

Αρκεί βεβαίωση του Δήμου και Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη;

 

3. Για τις στεγασμένες βεράντες (Η/Χ) με κλειστή μόνο την μία μεγάλη πλευρά, πώς υπολογίζουμε το πρόστιμο, ως βοηθητικό χώρο ή ως κύριο χώρο;

 

Σημειωτέον ότι άδεια για το κτίριο δεν μπορεί να εκδοθεί γιατί το κτίριο πρέπει να απέχει από τα όρια του οικοπέδου 15 m, οπότε τα 14 x 7,60 = 106,40 m2 κάθε ορόφου είναι εκτός νομίμου περιγράμματος (δηλαδή το 83% του κτιρίου).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Στα προ '55 δεν κανεις τιποτα, απαιτειται τοπογραφικο αυτοψια της πολεοδομιας και βεβαιωση υφισταμενου περιγραμματος. Σε μια τοσο εμφανη περιπτωση δεν απαιτουνται προσθετα στοιχεια πχ αεροφωτογραφιες κτλ.

 

Μιλα με πολεοδομια αν σου νομιμοποιουν το υφισταμενο περιγραμμα και αν οι επιπλεον παραβασεις δεν νομιμοποιουνται κανε τακτοποιηση με τον νομο των αυθαιρετων

 

Μηπως μπερδευτηκες με 1993 αντ 1983? :)

Link to comment
Share on other sites

Σε μια τοσο εμφανη περιπτωση δεν απαιτουνται προσθετα στοιχεια πχ αεροφωτογραφιες κτλ.

 

Συνάδελφε, τι εννοείς με αυτό? Σε αντίστοιχη περίπτωση η πολεοδομία ήταν κατηγορηματική πως απαιτούνται στοιχεία που να πιστοποιούν την ύπαρξη του κτηρίου πριν το 55. Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό που εννοείς "εμφανές".

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο DIMITRIS80. Εξάλλου και η Πολεοδομία για να πιστοποιήσει το νόμιμο περίγραμμα προ του '55, σε περίπτωση έκδοσης οικ. αδείας, απαιτεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του κτίσματος μέσω Α/Φ ή άλλων δημόσιων εγγράφων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, τι εννοείς με αυτό? Σε αντίστοιχη περίπτωση η πολεοδομία ήταν κατηγορηματική πως απαιτούνται στοιχεία που να πιστοποιούν την ύπαρξη του κτηρίου πριν το 55. Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό που εννοείς "εμφανές".

 

το εμφανες ειναι οτι αν η πολεοδομια κανει αυτοψια με 2 υπαλληλους και κρινει οτι ειναι προ 55, τελος δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο.οπως και αν εσυ φερεις το θεό και πει οτι εναι προ του 55 αν η πολεοδομια πει οχι, παλι τελος.ουτε αεροφωτο ουτε τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας.. Έχω μια περίπτωση προ 55 για να μεταβιβάσει θέλει βεβαίωση μηχανικού. Ο ιδιοκτήτης μου έφερε τη βεβαίωση από την πολεοδομία που λέει το εξής : ότι από τα δικαιολογητικά που προσκομίστηκαν στην υπηρεσία προκύπτει ότι τα κτίσματα της κατοικίας χ μ2, αποθήκης Υ μ2 και στοά Ζ μ2 ιδιοκτησίας .... που βρίσκονται ..........., σε κοινοτική οδό, είναι κτισμένα πριν το 1955 και ως εκ τούτου θεωρείται ότι είναι νομίμως υφιστάμενα.

σ'αυτην την περίπτωση τη βεβαίωση πρέπει να δώσω?????

 

 

Ευχαριστώ..

 

Δεν αναρτούμε την ίδια ερώτηση σε διαφορετικά θέματα.Αν το κάνουμε όλοι αυτό τι θα γίνει?

Ευχαριστώ, Manolis gon.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Έχω μια ερώτηση : Σ'ένα οικόπεδο 3700μ2 έχω κτίσμα προ 55(έχω τη βεβαίωση νομιμότητας) κ έχουν γίνει προσθήκες σ'αυτο τώρα με τα αυθαίρετα όταν πάω να δηλώσω τα υπόλοιπα στην οικοδομική άδεια μπορώ να βάλω ότι υπάρχει άδεια ή όχι ?? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.