Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Πρέπει να κάνεις εξαρχής ΝΕΟ τοπογραφικό. Αναμένουμε διευκρινήσεις όμως στο αν θα απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις και τροποποίηση (αυτό λέει ξεκάθαρα πάντως η συγκεκριμένη παράγραφος).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα, αφου εχει συντεταγμενες αλλου συστηματος, γιατι να μην κανει μετατροπη στο ΕΓΣΑ?

 

Αλλο να μην εχει καθολου συντεταγμενες και να κανει εξαρτημενο με ΕΓΣΑ και αλλο να εχει εξαρτηση απο αλλο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας δεσμεύεται με την υπογραφή του, είτε μετράει για ένα τοπογραφικό, είτε δεν μετράει και απλώς αντιγράφει ενα παλαιότερο, είτε μετατρέπει συντενταγμένες με την εκάστοστε ακρίβεια. Μην τα απλοποιείτε όλα.

Link to comment
Share on other sites

<p>Δε θυμάμαι να έχω συναντήσει ποτέ, τοπογραφικό άδειας σε ΕΓΣΑ87. Ανεξαρτήτως χρονολογίας.

 

Στις εκτός σχεδίου οικοδομικές άδειες το ζητάνε από κάποιο σημείο και μετά.... δεν ξέρω από πόσο παλιά αλλά το ζητάνε.... και το έχω δει και μου έχει ζητηθεί....

 

Ούτως ή άλλως ζητάνε ΕΓΣΑ87 και στο Δασαρχείο για τα εκτός σχεδίου....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αφού υπάρχει τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ λόγω Δασαρχείου, ποιος ο λόγος στην πολεοδομία να πάει άλλο:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει λόγω δασαρχείου τότε μπορείς να δώσεις αυτό. Βέβαια ακόμα κι εσύ ο ίδιος να το έχεις κάνει, θα πρέπει να το επικαιροποιήσεις-τροποποιήσεις καταλλήλως γιατί  τα τοπογραφικά για πράξη χαρακτηρισμού έχουν ιδιομορφίες (προσθήκες και ελλείψεις) που τα καθιστούν μη άμεσα χρησιμοποιήσιμα σε πολεοδομία. Αν είναι συνταχθέν-υπογεγραμμένο από άλλον, αναλαμβάνεις την ευθύνη να το "αντιγράψεις" (αφού το ελέγξεις εννοείται) και να το σφραγίσεις. Και στις 2 περιπτώσεις όμως τίθεται θέμα με το τι θα κάνεις με την εντολή πληρωμής που θα πρέπει να βγει (μάλλον) και την πληρωμή των κρατήσεων εφόσον προφανώς δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο ως τώρα... Ξεκαθαρίστε πρώτα αυτό που είναι το "φλέγον" και τα άλλα λύνονται.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες. Δεν θα υπογράψω και σίγουρα δεν θα αντιγράψω τοπογραφικό που δεν έχω κάνει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που σημαίνει ότι θα δώσεις το ήδη συνταχθέν από τον συνάδελφο. Ε λοιπόν υπάρχει πρόβλημα αν έχω καταλάβει καλά πως λειτουργεί το σύστημα και εφόσον όντως απαιτείται τοπογραφικό για τη συγκεκριμένη δουλειά. Θα πρέπει να βρεις αυτόν που το συνέταξε και να τον βάλεις στην ομάδα έργου (τώρα εκ των υστέρων) για την αμοιβή του. Ή να του πεις να περάσει αμοιβή μόνος του με ό,τι αυτό συνεπάγεται (5000λ "νόμιμη").

Link to comment
Share on other sites

Μα το τοπογραφικό θα είναι από την άδεια. Έχει πληρωθεί μέσω της αδείας (μιλάω για δικές μου δουλειές)

Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα πρέπει να ξεκαθαρίσει η απαίτηση περί "εξαρτημένου τοπογραφικού" η οποία αναγράφεται στην παρ. 15 του άρθ. 49 του Ν.4030 και που επιβάλλεται να συνοδεύει κάθε βεβαίωση. Μέχρι να ξεκαθαρίσει αυτό ό,τι και να λέμε δεν έχει νόημα. Και καλά εσύ λες ότι είναι δική σου δουλειά για την οποία έχεις φυλάξει τα γραμμάτια κατάθεσης κρατήσεων, ΦΕΜ και αμοιβής και ας πούμε ότι τα σκανάρεις και τα καταθέτεις (αν δουλέψει έτσι τελικά το σύστημα). Αν είναι άλλου και δεν υπάρχουν; Δεν κλείνει το "παζλ" με τίποτα. Χρειάζονται διευκρινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.