Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση με ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοειται αυτο...

Μου ειπε ο ενας, θα στο κανω εγω και αφου μπορεις υπεγραψε το και μονος σου μωρε...

Φυσικα αρνηθηκα να υπογραψω δουλεια αλλου!

 

Υ.Γ. Πως μπορει να σου φαινεται ακριβος ο δευτερος οταν δεν εχεις ακουσει καν τιμες!!!?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα με το εξαρτημένο σε εργατικές κατοικίες οπού το οικόπεδο είναι ενα και είναι 38 στρέμματα. Ακόμα και το οικοδομικό τετράγωνο μόνο να αποτυπώσω αυτό ειναι 7 στρέμματα και συνεπώς η αμοιβή ακόμα και με έκπτωση είναι απαγορευτική για τον πελάτη που θέλει να κανει μεταβίβαση σε ενα διαμέρισμα 50μ2. Εξαρτημένο στον ΟΕΚ δεν υπάρχει και δεν ξέρω τι να πώ στον πελάτη...του ειπα να περιμένει λίγο μπας και...αλλά θα αλλάξει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανετε μετατροπες συντεταγμενων απο hatt utm κτλπ σε ΕΓΣΑ 87 ειστε σιγουροι οτι ο μετασχηματισμος θα ειναι σωστος και αμα προσπαθησετε να κανετε χαραξη δεν θα βγουν τα ορια αλλου για αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Παντως... σε σεμιαριο του ΤΕΕ πηρε το λογο Τοπογραφος Μηχανικος και ειπε το εξης...

 

Κρατικο συστημα συντεταγμενων ΔΕΝ ειναι μονο το ΕΓΣΑ αλλα και τα υπολοιπα απο τα οποια γινοντουσαν οι εξαρτησεις τα παλαιοτερα χρονια, προ ΕΓΣΑ 87...

 

Ο Νομος δεν αποσαφηνιζει απο ποιο κρταικο συστημα συντεταγμενων θελει εξαρτηση, οποτε σε περιπτωση που το τοπογραφικο ειναι εξαρτημενο αλλα οχι απο ΕΓΣΑ, νομικα μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε...

 

Οι εισηγητες κανανε δεκτη τη θεση της και ειπανε οτι μπορουμε να χρησιμοποιουμε τοπογραφικα εξαρτημενα απο αλλα συστηματα συντεταγμενων αφου και αυτα κρατικα ειναι...

 

Τωρα δεν ξερω τι θα γινει με τις συμβολαιογραφους που θα συνταξουν τα συμβολαια αλλα και τους υποθηκοφυλακες που μπορει να ζητανε ΕΓΣΑ για να τα μεταγραψουν, ασχετως με το αν ο νομος ΔΕΝ προκαθοριζει ενα συγκεκριμενο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω: σε περιοχές όπου έχει ολοκληρωθεί το Κτηματολόγιο και υπάρχουν ΚΑΕΚ και τοπογραφικά για κάθε ιδιοκτησία, για ποιο λόγο να απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό για κάθε μεταβίβαση;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί οι κύριοι στο κτηματολογιο δεν εχουν κανει καλη δουλεια αλλα ούτε καν ολοκληρωμένη

 

 

πολλες περιοχες είναι εκτός κτηματολογιου οποτε ήρθε η ωρα να μπουν

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι κατά τη γνώμη μου βέβαιο, ότι το "γράμμα του νόμου" έχει λάθος και θυμηθείτε το ότι θα τροποποιηθεί σύντομα. Οι συνάδελφοι Τοπογράφοι ξέρουν τι λένε (και εδώ στο φόρουμ και έξω), γιατί ερμηνεύουν ΤΥΠΙΚΑ αυτά που αναφέρονται στον 4030, πλην όμως άλλο είχε στο μυαλό του ο νομοθέτης και το άφησε να αιωρείται λόγω ...άγνοιας. Αλίμονο αν αρχίζαμε άλλος να χρησιμοποιεί hatt άλλος ΕΓΣΑ, άλλος τριών μοιρών, άλλος ΓΥΣ. Εννοείται ότι το σύστημα πρέπει από εδώ και πέρα τουλάχιστον να είναι ένα, και ενιαίο για όλους. Και θεώρησαν οι νομοθέτες "αυτονόητα" κάποια πράγματα που δεν είναι!

 

@achille

ΚΑΕΚ υπάρχουν όπου έχει γίνει κτηματογράφηση. "Τοπογραφικό" για κάθε ιδιοκτησία όμως όχι. Είναι αδύνατο η κτηματογράφηση με την ολοκλήρωσή της να υποκαταστήσει την ανάγκη τοπογραφικού διαγράμματος. Τώρα για το κατά πόσο είναι απαραίτητο ΤΔ σε ΚΑΘΕ περίπτωση (ακόμα και για την έκδοση βεβαίωσης σε αδόμητο που είναι σε περιοχή με κτηματολόγιο) είναι όντως υπό συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω...καιρός είναι στην Ελλάδα να αρχίσουμε να δουλεύουμε όλοι σε ένα ενιαίο κρατικό σύστημα σε όλες τις δουλείες...και να επικαιροποιηθούν και τα διαγράμματα που είναι σε άλλα συστήματα...θα είναι μεγάλη κληρονομιά για τις επόμενες γενιές που δε θα αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε εμείς...και αλοίμονο αν βασιστεί κανείς στις συντεταγμένες του κτηματολογίου με τις αποκλίσεις του κτηματολογίου για τοπογραφικό...άλλο το ένα άλλο το άλλο...άλλες οι προδιαγραφές και άλλος ο στόχος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Παντως, κανοντας μια πολυ προχειρη δουλεια, περνωντας σκαναρισμενο τοπογραφικο διαγραμμα του παρελθοντος με εξαρτηση απο αλλο συστημα στο Autocad και τοποθετωντας το στις ακριβεις συντεταγμενες του καναβου, παρατηρω καποιες αποκλισεις (εκατοστων αλλα αρκετων) αναμεσα στις συντεταγμενες κατα Χ και Υ που δινει το τοπογραφικο με αυτες που μου "δινει" το Autocad για τα σημεια αυτα...

 

Δεν ξερω τι σοι δουλεια κανανε στο παρελθον αλλα δε νομιζω να μπω στη διαδικασια συνταξης καινουριου τοπογραφικου του οικοπεδου σε ορια κιολας που δεν γνωριζουμε και θα μας υποδειξουν οι ιδιοκτητες....

Μαλλον παμε για μετατροπη συντεταγμενων απο Τοπογραφο, σφραγισμενο, υπογεγραμμενο απο τον ιδιο ουτως ωστε να παρουμε συντεταγμενες ΕΓΣΑ για να τελειωνουμε τη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.