Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολογητο των 30000 ευρω


Recommended Posts

εγώ γενικά έχω μία άλλη απορία με αφορμή αυτό το θέμα. λέει ότι "Η κατάργηση θα ισχύσει για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μετά. "

 

και ρωτάω: η αναδρομικότητα διατάξεων κατά πόσο στέκει συνταγματικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έπρεπε ποτέ να είχε εξαγγελθεί τέτοια εύνοια στους "κάτω των 30". Είναι γελοιότητες αυτά. Και απολύτως άδικο για εμάς του υπόλοιπους άνω των 30. Δηλαδή στα 30 κάποιος έχει πρόβλημα και στα 31 δια μαγείας το λύνει και αρχίζει να κονομάει; 30.000 αφορολόγητο εξάλλου σε σχέση με 12.000 ή ακόμα χειρότερα με 5.000 που είναι τώρα, είναι απαράδεκτα μεγάλη διαφορά. Το μόνο που θα "προσέφερε" κάτι τέτοιο αν εφαρμοζόταν, δεδομένου ότι δεν υπάρχει δουλειά για όλους, είναι να τύχουν εκμετάλλευσης οι "μικροί" και να τους φορτώσουν κάποιοι επιτήδιοι, εισόδημα που ποτέ πραγματικά δεν απέκτησαν για να γλυτώσουν οι ίδιοι φόρο. Οι "νέοι" μπορούν και επιβάλλεται να "επιδοτηθούν" με άλλους τρόπους (ασφαλιστικών εισφορών που είναι δυσβάστακτες, σοβαρής επιδότησης για αγορά εξοπλισμου και όχι μοιράζουμε τα λεφτά του ΕΣΠΑ ...σε 60άρηδες επιχειρηματίες κλπ.). Καλώς ανακλήθηκε λοιπόν.

 

Υ.Γ. Ασφαλώς θα θεωρούσα ξαναλέω δίκαιο, το να μην είχε εξαγγελθεί ποτέ και όχι να ακυρώνεται τώρα 14 Οκτωβρίου με πάνω από τα 3/4 του έτους να έχουν παρέλθει, αλλά αυτό εντάσσεται μάλλον στα πλαίσια της γενικότερης αλητείας από τη μεριά του υπουργείου οικονομικών...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εδώ ετοιμάζουν το Εθνικό Φορολογικό Νομοσχέδιο, το οποίο θα ισχύσει από του χρόνου για τα φετινά εισοδήματα.

Δηλαδή εσύ, εγώ και όλοι μας δε γνωρίζουμε καθόλου τι φόρο θα πληρώσουμε του χρόνου, ώστε να κάνουμε έναν στοιχειώδη προγραμματισμό.

Εάν μάλιστα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, δε γνωρίζεις καν ποιο θα είναι το δηλωθέν σου εισόδημα!!!

 

Δηλαδή, αν το καλοσκεφτείς, περιμένουμε να μας ανακοινώσουν:

 

Πόσα βγάλαμε φέτος (αντικειμενικά κριτήρια).

Πόσα ξοδέψαμε. (25% του υποτιθέμενου! τζίρου μας)

 

Αφου δε θα μας πούνε και ΠΟΥ θα έπρεπε να τα έχουμε ξοδέψει, εγώ είμαι ένας ευτυχισμένος και ελεύθερος πολίτης.

Link to comment
Share on other sites

tpanag

 

Για τα 30000Ε ισχυαν οι εξης προυποθεσεις..

1. Να κανεις εναρξη μεσα στο 2010

2. Να εισαι κατω των 35ετων..

 

Το αφορολογητο των 30000Ε ισχυε για τα 3 πρωτα χρονια απο την εναρξη....

 

Αλλα βεβαια οι δημοσιογραφοι ολο μλκς...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις καμιά παράθεση κειμένου σου; sovatzou δεν απάντησα σε εσένα. Δεν ασχολούμαι με εσένα ποτέ. Γενικά δεν ασχολούμαι με trolls.

Link to comment
Share on other sites

και ρωτάω: η αναδρομικότητα διατάξεων κατά πόσο στέκει συνταγματικά?

 

Η αναδρομικότητα σε φορολογικά θέματα ισχύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο ssouanis και μόνο για ένα έτος.

 

@tpanag

Πάντα μπαίνει ένα όριο. Αν ήταν το 31ο έτος, θα γκρίνιαζαν οι ετών 32.Γκρίνια δε θα είχαμε και για τις ασφαλιστικές εισφορές ή για στοχευμένα ηλικιακά προγράμματα του ΕΣΠΑ;

 

Νομίζω ότι το 30ο έτος είναι ενδεικτικό για την ελληνική πραγματικότητα. Έχεις σπουδάσει, έχεις πιθανόν δουλέψει σε 1-2 δουλειές και θέλεις να ξεκινήσεις δική σου επιχείρηση. Τα περί "εκμετάλλευσης" νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικά. Μέχρι τα 30 νομίζω ότι έχεις "μυριστεί" τι γίνεται.

 

Ευτυχώς τα trolls είναι χορτοφάγα

Link to comment
Share on other sites

να δω τι θα κανουν ολοι οι νεοι συναδελφοι που τους χρεωσαν τα γραφεια που δουλευαν ολους τους η/χ πανω τους.....

 

γιατι αλλο να ταχεις εισπραξει που και παλι το θεωρω ανηθικο να ακταργειται ακτι αναδρομικα και αλλο να ΜΗΝ ταχεις εισπραξει και να φορολογηθεις γιαυτα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.