Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολογητο των 30000 ευρω


Recommended Posts

Κοιτα, ειναι οντως υποκειμενικο το ποσον των βενζινων που δηλωνω στα εξοδα μου καθε τριμηνο, αναλογικα με τα εσοδα...

Απλως φροντιζω να μη βγαζω ματια, δηλαδη να εχω 2000€ εσοδα το τριμηνο για παραδειγμα και να δηλωσω 1500€ βενζινες...

Μονος μου λιγο-πολυ τα κουμανταρω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμα συνολικά έχεις έσοδα 8000€ το χρόνο και δηλώσεις έξοδα ως επαγγελματίας 3000€, τότε έχεις δηλωθέν εισόδημα 5000€.

Είτε το αφήσεις στα 5000 είτε το κάνεις 3000 (με επιπλέον επαγγελματικά έξοδα που μπαίνουν στο Ε3 και όχι στο Ε1), φόρο δε θα πληρώσεις.

Οπότε τις παραπάνω βενζίνες, μπορείς να τις βάλεις ως καταναλωτικές δαπάνες στο Ε1 με τις αποδείξεις από μάρκετ, ρούχα κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλως φροντιζω να μη βγαζω ματια, δηλαδη να εχω 2000€ εσοδα το τριμηνο για παραδειγμα και να δηλωσω 1500€ βενζινες...

 

Και έτσι να κάνεις, τίποτα δε βγάζεις! Τρέχω 2 χρόνια για μια δουλειά την οποία τελικά την παίρνω και πληρώνομαι τον 3ο χρόνο. 2 χρόνια θα έχω μόνο δαπάνες έτσι και τον 3ο χρόνο έσοδα. Στο χειρότερο σενάριο δεν την παίρνω και δεν πληρώνομαι και καθόλου οπότε μου μένουν μόνο οι δαπάνες! Δεν κατάλαβα! Δεν έχω δικαίωμα να εμφανίσω δαπάνες; Μην ψαρώνετε. Ο νέος νόμος είναι ξεκάθαρος: δεν υπάρχει όριο στα έξοδα αυτοκινήτου. 10.000 ευρώ έξοδα σε βενζίνες σε ένα χρόνο εμφανίζεις αν θες και μηδέν έσοδα. Αρκεί μόνο να δικαιολογείται το ποσό και να μπορεί να βγει έστω π.χ. με 12ώρη καθημερινή κίνηση του αυτοκινήτου (μην εμφανίσεις δηλαδή 50.000€ δαπάνες καυσίμων σε 1 χρόνο που δεν είναι δυνατό να έχεις κάψει ακόμα και 24/7 να ήσουν πίσω από το τιμόνι).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες Θοδωρή, αλλά εδώ συζητήσαμε και την ουσία του να εμφανίσεις περισσότερα έξοδα από ότι έσοδα.

Και άμα μπλέξουμε και την ιστορία με τα τεκμήρια (την οποία πολλοί ΔΕΝ την έχουν καταλάβει) τότε φαίνεται ότι αναλόγως τα έσοδα πρέπει να ζυγίσεις και ορισμένες δαπάνες (καλή ώρα η βενζίνη) άμα πάνε ως επαγγελματικό ή ως καταναλωτικό έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Με την περιβόητη "μεταφορά ζημιών" στα επόμενα έτη τι γίνεται έχει καταλάβει κανείς; Το λογικό δεν είναι σε περίπτωση που προκύπτει νούμερο με αρνητικό πρόσημο από το έσοδα-έξοδα (εφόσον μια χρονιά είναι περισσότερα τα έξοδα) να αποτελεί ζημιά και να μπορώ να το μεταφέρω στην επόμενη; Και τι γίνεται αν έχω τεκμήρια (παρά το ότι δεν έχω πραγματικό εισόδημα) που να υπερβαίνει τις δαπάνες μου; Χάνω και τη δυνατότητα μεταφοράς δαπανών στην επόμενη χρήση; Δεν πιστεύω να ισχύει αυτό γιατί τότε απλά μας εμπαίζουν! Και πιστέψτε με, θα πάρω σβάρνα τα βενζινάδικα και τα χαρτοπωλεία σε τέτοια περίτπωση και θα μαζεύω τιμολόγια για βενζίνες και χαρτιά εκτύπωσης ώστε να εμφανίζω κάθε χρόνο δαπάνες πάνω από τα τεκμήριά μου! Και ας κοπιάσει κανείς να μου ζητήσει το λόγο!

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα ακομα δεν εχουμε καταληξει στο ποσον βασει του οποιου θα φορολογηθουμε οι νεοι επαγγελματιες κατω των 30 ετων, ετσι δεν ειναι?

 

Το ξαναρωταω διοτι βρισκομαι μεν πανω απο το οριο των 5000€ αλλα κατω απο αυτο των 9.000€ και αν υπαρχει περιθωριο, να κοψω καποια δελτια για δουλειες που ειχα προγραμματισμενες να τις κανω το 2012 τωρα, για να μπω το 2012 καθαρος...

 

Αν ομως το οριο ειναι 5.000€, τοτε καλυτερα να τις μεταφερω για αρχες του ετους...

 

Οπως επισης αντιστοιχα και για το ποσον των αποδειξεων που πρεπει να μαζεψουμε...

 

Μπερδεμα :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΙΜΑΚΑ

Διάβασε εδώ για την κλίμακα.

Ακριβώς κάτω από τον πίνακα.

 

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ

Για τα φετινά εισοδήματα που θα δηλωθούν το 2012 δεν θα υπάρξει αλλαγή. Το ποσοστό των αποδείξεων ως προς το δηλωθέν εισόδημα θα παραμείνει 25%, με ανώτατο όριο τα 15.000 ευρώ.

Σύμφωνα με τον εφαρμοστικό, αν το ποσό των προσκομιζόμενων αποδείξεων δαπανών του φορολογουμένου υπολείπεται του παραπάνω ποσού, τότε επί της διαφοράς επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 10%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Νομιζα οτι τα πραγματα ειναι ρευστα ακομα...

Αυτο το 9.000€ το ειχα ακουσει μονον ως φημη και τιποτε αλλο...

Τελικα ισχυει...

 

Αλλα απο κει που τα ταμεια μας χρησιμοποιουνταν για να μας αυξησουν το αφορολογητο, τωρα θα χρησιμοποιουνται μονο για να μας μειωσουν τον καταβληθεντα φορο....

Και αυτο κατα 10% μοναχα.....

 

Τι να πεις... απο το ολοτελα καλη κι η παναγιωταινα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.