Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματισμός επι παραδείγματος - 3843 ή 4014 ?


Recommended Posts

Σε περίπτωση 2 υπογείων αποθηκών (43τ.μ. και 49 τ.μ.) και 1 σοφίτας 65 τ.μ. (με υπέρβαση ύψους 20cm η οποία "αγνοήθηκε"), που ρυθμίστηκαν με το Ν. 3843 και προέκυψε συνολικό πρόστιμο περίπου 18.000 ευρώ αξίζει η επανάληψη της διαδικασίας με το Ν.4014 από οικονομικής άποψης για μικρότερο πρόστιμο; Να επισημάνω ότι εκτός των παραβόλων του 3843 (1050Ε συνολικά), δεν έχει πληρωθεί ακόμα τίποτα και ότι οι επιπλέον αμοιβές δεν είναι πρόβλημα γιατί είναι δικά μου και ό,τι και να ισχύει παίρνω απαλλαγή. Πως "ακυρώνεται" η διαδικασία (υπάρχει δηλαδή κανένα πρόβλημα; ) που έγινε με τον 3843 εφόσον όπως είπα δεν έχουν καταβληθεί ακόμα ούτε καν οι πρώτες δόσεις;

Χονδρικά μια εκτίμηση θα ήθελα πριν μπω στη διαδικασία να το ψάξω. Τ.Ζ.=1600Ε. Τα υπόγεια δεν έχουν θέματα με ξεμπαζώματα κλπ, αλλά η σοφίτα έχει μια υπέρβαση 20cm όπως είπα (την οποία ρίσκαρα πηγαίνοντας με τον 3843) καθώς επίσης έχει φτιαχτεί κάτω από στέγη η οποία δεν είναι κατασκευασμένη με βάση τα εγκεκριμένα της άδειας (υπάρχει αναθεώρηση για κατασκευή στέγης αλλά αυτή δεν κατασκευάστηκε ποτέ σε όλη την έκταση του δώματος όπως προβλεπόταν παρά μόνο σε τμήμα αυτού με το υπόλοιπο να παραμένει προσβάσιμη ταράτσα). Αυτό το τελευταίο νομίζω ότι ούτως ή άλλως θα με ανάγκαζε σε κάποιος είδος διευθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη..

Επειδη μου φαινεται παραξενο..

 

Εχω υπογειο 100τμ που αλλαξε χρηση και εγινε κατοικια (πρωτη κατοικια).. ΤΖ 2200

 

Με μπιρμπιλη : 2200 Χ 100 Χ 9% = 19800

 

Με παπαμακακα: 2200 Χ 100 Χ 0,4 (α' κατ) Χ 1,4 (αλλαγη χρησης) Χ (0,5 υπογ.) Χ 1.3 (υπερβ δομησης) Χ 0,15 = 12012

και αν ειναι προ 2003 : 12012 Χ 0,8 = 9610

 

Δηλαδη αν ειναι ετσι μηπως οσοι κανανε ρυθμιση υπογειου με μπιρμπιλη πρεπει να κανουν δηλωση με των αυθαιρετων και να αφησουν την αλλη ρυθμιση??? Μιλαμε για φοβερες διαφορες που πιθανοτατα το οφελος να καλυπτει και το κοστος για το ξεμπαζωμα.. Ασε που σε περιπτωση εφαπαξ καταβολης εχεις οφελος 20% ενω αν πας με δοσεις ειναι χοντρικα σε 2,5 χρονια αποπληρωμη..

Link to comment
Share on other sites

στην σωκράτους μου παν πως μπορείς να αποσύρεις το μπιρμπιλοφάκελο ακόμα και μετά την έκδοση του προστίμου και να το ρυθμίσεις με 4014

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά μια στο περίπου άποψη υπάρχει; Έκανα κάτι απόπειρες στο σύστημα υπολογισμού αλλά κάθε φορά βγάζω και άλλο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για ημιυπαίθριους. Δύο υπόγειες αποθήκες που άλλαξαν χρήση σε κατοικίες και ένας χώρος κάτω από στέγη που έγινε κατοικία είναι. Έκανα μια απόπειρα με το φύλλο καταγραφής και τα "τετραγωνίδια" αλλά δε μπορώ να καταλάβω στο 5. που θα πρέπει να συμπληρωθούν τα τ.μ. της αποθήκης. "Τετραγωνικά μέτρα κυρίων χώρων" ή "τ.μ. βοηθητικών χώρων σε υπόγειες στάθμες κλπ.".

Επίσης έχω υπέρβαση ύψους ως προς τα εγκεκριμένα κάπου 20-30cm. Το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι πολύ μεγαλύτερο όμως! Στο 6. πρέπει να συμπληρώσω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

tpanag

Όχι, αφού σε καλύπτει το της περιοχής.

 

. . . . .

ΤΖ 2200

Με μπιρμπιλη : 2200 Χ 100 Χ 9% = 19800

 

Με παπαμακακα: 2200 Χ 100 Χ 0,4 (α' κατ) Χ 1,4 (αλλαγη χρησης) Χ (0,5 υπογ.) Χ 1.3 (υπερβ δομησης) Χ 0,15 = 12012

και αν ειναι προ 2003 : 12012 Χ 0,8 = 9610

..

Με παπαμακάκα Το 0,4 δεν ισχύει για α' κατοικία, παρά μόνο για κύρια και μοναδική κατοικία.

Το 0,5 υπογείου από πού προκύπτει, αφού η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .εκτός κι αν πούμε βοηθητικός χώρος . . . . . . . . . . . . κύριας χρήσης (κατοικία):oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.