Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέση αυθαίρετης ιδιοκτησίας και αυθαιρεσιών στο οικόπεδο


Recommended Posts

Νομίζω ότι αν και δεν έχει συζητηθεί, το θέμα αφορά σχεδόν όλους.

 

Με καλεί ένας ιδιοκτήτης για διαμέρισμα πολυκατοικίας.

Μετά από αυτοψία, δεν βλέπω καμία αυθαιρεσία... ή αν βλέπω, τη τακτοποιώ.

 

Το διαμέρισμα πωλείται κανονικά...

 

Τί ελέγχους θα κάνω στο σύνολο του κτιρίου και γενικά στο οικόπεδο;

Ποιές είναι οι υποχρεώσεις μου;

 

Η ερώτηση έχει νόημα όταν, κατά την αυτοψία και σε συνδιασμό με έλεγχο του Δ.Κ. βλέπω ότι π.χ. υπάρχει αυθαίρετη μάντρα... αυθαίρετη αποθήκη στο βάθος του οικοπέδου... αυθαίρετο στέγαστρο πάρκινγκ στον ακάλυπτο... πλακοστρώσεις που δεν υπάρχουν στο ΔΚ.... και ότι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε.

 

Αν το διαμέρισμα τακτοποιηθεί, το οικόπεδο παραμένει με αυθαίρετες κατασκευές... Οπότε αν ο νέος ιδιοκτήτης κληθεί σε μια γενική συνέλευση μπορεί να υποχρεωθεί να πληρώσει τις αυθαιρεσίες αυτές... ή μέρος τους, ανάλογα φαντάζομαι με τα χιλιοστά....

 

Ετσι γίνεται;;; Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τη γλυτώνει;

Ποιές οι ευθύνες του;

 

Ποιές οι αρμοδιότητες οι δικές μου κατά την αυτοψία σε τέτοια περίπτωση;

Ποιές οι ευθύνες μου;;;

 

Πώς είναι δυνατόν να πάρω πρωτοβουλία να αποτυπώσω όλη τη κατάσταση σε μια τέτοια περίπτωση εφόσον δεν έχω εντολή από τη γενική

συνέλευση;

 

Δεν είναι εύκολο θέμα, κάθε γνώμη είναι πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

......

Η ερώτηση έχει νόημα όταν, κατά την αυτοψία και σε συνδιασμό με έλεγχο του Δ.Κ. βλέπω ότι .......

 

Πολύ σωστή η σκέψη σου!!!

 

Άποψη μου:

Άλλο είναι η βεβαίωση μηχανικού κα άλλο η ρύθμιση αυθαιρέτου,

στην μεν πρώτη

ελέγχουμε την οριζόντια ιδιοκτησία, χωρίς να κοιτάμε άλλες παραβάσεις σε άλλες ιδιοκτησίες ή Κ.Χ.

ενώ στην δεύτερη περίπτωση,

όπως σωστά αναφέρεις λόγω του Δ.Κ., πρέπει να αποτυπώσουμε όλες τις αυθαίρετες κατασκευές για όλο το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

JTB είναι πολύ καλές και πολύ σοβαρές οι απορείες σου.

Μάλιστα είναι και ο λόγος που προσωπικά δεν έχω προχωρήσει στην έκδοση βεβαίωσης σε διαμερίσματα πολυκατοικιών.

Καταρχήν συμφωνώ με τον gamvro ως προς τον διαχρισμό της τακτοποίησης με την έκδοση βεβαίωσης για χρήση σε μεταβίβαση.

Τα πράγματα δυσκολεύουν στην έκδοση βεβαίωσης.

 

Παράδειγμα:

Ιδιοκτήτης διαμερίσματος 1ου ορόφου πολυκατοικίας θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητό του.

Ο τίτλος ιδιοκτησίας αναλύει εκτός από την περιγραφή του διαμερίσματος και τυχόν αποθήκες, γκαράζ, αποκλειστικές χρήσεις κοινόχρηστων χώρων, κλπ, τα ποσοστά συνιδιοκτησίας στους κοινόχρηστους χώρους και στο οικόπεδο.

Α) Συνεπώς προκειμένου να προχωρήσουμε σε έκδοση βεβαίωσης για μη ύπαρξης αυθαίρετης κατασκευή και/ή χρήσης στο διαμέρισμα πιστεύω πως θα πρέπει να ελέξουμε και κάθε τι που το συνοδεύει βάσει των τίτ΄λων ιδιοκτησίας, ήτοι διαμόρφωση Π.Χ. περιφράξεις, ύψος απόληξης κλιμακοστασίου κλπ.

Βέβαια ενώ η τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών σε κοινόχρηστους χώρους γίνεται με την συνάίνεση όλων των συνιδιοκτητών, δεν διευκρινίζόνται οι ευθύνες στη περίπτωση όπου αυθαιρεσία βρίσκεται σε τμήμα αποκλειστικής χρήσης (πχ τμήμα κήπου ή δώματος).

Β)Δηλαδή, απορία μου είναι τι ευθύνη έχει ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον πρώτο όροφο όταν άλλος ιδιοκτήτης έχει αυθαιρεσίες στο δώμα σε τμήμα με αποκλειστική χρήση και αρνείται να το τακτοποιήσει.;

Μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση στο διαμέρισμα του 1ου;

Αν μελλοντικά επιβληθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ποιούς θα επιβαρύνει, όλους τους συνιδιοκτήτες των κοινοχρήστων ή αυτού με την αποκλειστική χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αυτό που μου αρέσει σε αυτό το επάγγελμα είναι που όλοι συμφωνούμε μεταξύ μας στο πώς πρέπει να είναι κάτι, βρίσκουμε κοινά ζητήματα και προβλήματα... και τελικά κάποιοι που για άγνωστους λόγους είναι αυτοί που αποφασίζουν τα κάνουν σκ@...

 

Δηλαδή, ΤΟΣΟ ΚΟΙΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ στην Αθήνα και δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη...ούτε από το ΤΕΕ ούτε από το ΥΠΕΚΑ...

 

Θα μου πείς εδώ δεν έχουν αποφασίσει για τις αμοιβές....

 

Το θέμα είναι ότι έχω τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τί να τους πώ...

Δηλαδή προς το παρόν η μόνη εφικτή λύση είναι να αναλάβεις όλη τη πολυκατοικία και να τα κάνεις σωστά....

 

@gamvro: Σωστά τα λες.... αλλά το θέμα είναι στη δεύτερη περίπτωση, πώς πληρώνονται και αν ο αγοραστής ενός διαμερίσματος βρεθεί να χρωστάει με το καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.