Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή όμοιων κτιρίων σε ξενοδοχειακή μονάδα


Recommended Posts

Θέλω τα φώτα σας (μεγάλη σκάλα κατά προτίμηση):

Κάνω την μελέτη για ένα ξενοδοχείο 4* τύπου επιπλωμένων διαμερισμάτων το οποίο θα περιλαμβάνει 4 όμοια κτίρια δωματίων, 1 ανεξάρτητο κεντρικό κτίριο και πισίνα. Το ερώτημα μου είναι:

Θα υπολογίσω για τις αμοιβές συνολικά μ2 για να βγάλω προυπολογισμό ή θα υπολογίσω ξεχωριστά προυπολογισμό για τα 4 όμοια κτίρια (χωρίς περιβάλλοντα χώρο) με τους μειωτικούς συντελεστές (50 % για το δεύτερο κοκ) και χωριστά για τα υπόλοιπα (κεντρικό, πισίνα και περιβάλλοντα) και μετά θα τους ενοποιήσω για να βγάλω αμοιβές? ή κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου θα υπολογίσεις προϋπολογισμό και αμοιβές ξεχωριστά:

1) για το κεντρικό κτήριο με συμβατικό προϋπολογισμό

2) για την πισίνα με αναλυτικό προϋπολογισμό (βλ. §6.3 Εγκυκλίου 8/90)

3) για τα τέσσερα ανεξάρτητα όμοια κτήρια με συμβατικό προϋπολογισμό και τη λογική των όμοιων κτηρίων (1ο->100%, 2->50%, 3ο->30%, 4ο->20% για τις μελέτες και 1~4ο->100% για τις επιβλέψεις).

4) τη μελέτη περιβάλλοντος θα τη βάλεις με συμβατικό προϋπολογισμό στο κεντρικό κτήριο μόνο.

5) θα υπολογίσεις ένα συγκεντρωτικό προϋπολογισμό (άθροισμα των παραπάνω) για να υπολογίσεις τις εισφορές (ΚΗ', Δήμος κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κύριε, μήπως το μεσαίο σας όνομα είναι Usain Bolt? πρέπει να θεσμοθετήσουμε και ένα παγκόσμιο ρεκόρ ποσταρίσματος...ευχαριστώ.

 

Και εγώ αυτό πιστεύω, αλλά ήθελα να το σιγουρέψω. Νομίζω όμως ότι τα 1-2-4 μπορώ να τα ενοποιήσω σε ένα (ο δικός μας ελεγκτής περνάει τις πισίνες σαν υπόγειο-με αναλυτικό πάει πολύ ψηλά το ποσό και στενάζουν οι ιδιοκτήτες).

Link to comment
Share on other sites

:oops:

Τα 1 και 4 είναι σ' ένα.

Την πισίνα στην περνάει ως υπόγειο γιατί την θεωρεί υπόγεια δεξαμενή. Σύνηθες "κόλπο" που κάνουν οι μελετητές για να πάρουν μια δουλειά. Στην προκειμένη περίπτωση ή ο ελεγκτής της πολεοδομίας δε γνωρίζει ή ο άνθρωπος θέλει να εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

: ή ο ελεγκτής της πολεοδομίας δε γνωρίζει ή ο άνθρωπος θέλει να εξυπηρετήσει.

Το δεύτερο...βοηθάει που βοηθάει...μην τον βγάλουμε και άσχετο...

Είναι και λίγο τραβηγμένο το όλο θέμα της πισίνας εξάλλου. Για μια κατασκευή με πολύ ευκολες μελέτες να βγαίνουν τέτοιες αμοιβές... άντε μετά να το δικαιολογήσεις στον πελάτη!

edit: αυτό βέβαια ίσχυε παλαιότερα με το 44άρι. Τώρα με τα 110 Ε που δεν επηρεάζουν τον αναλυτικό, μπορεί η διαφορά να είναι πολύ μικρή. Πρέπει να το τσεκάρω...

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το άρθρο 6 της Εγκυκλίου 8/90 (υπάρχει στα "Downloads" του forum ΕΔΩ).

"2. ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΝΕΡΟΥ (ΠΛΗΝ ΥΔΑΤΟΠΥΡΓΩΝ):

Τιμολογούνται όπως οι υπόγειοι χώροι.

3. ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ:

Τιμολογούνται οι οικοδομικές εργασίες και ο χώρος στον οποίο εντάσσονται με αναλυτικό τιμολόγιο."

 

Όλα είναι ξεκάθαρα. Αν σου πει να την υπολογίσεις με αναλυτικό δεν μπορείς να του πεις και τίποτα. Αν την παρουσιάσεις σ' όλες τις μελέτες σου ως δεξαμενή νερού τότε θα την υπολογίσεις με συμβατικό χωρίς πάλι να μπορεί να σου φέρει αντίρρηση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν την παρουσιάσεις στην αρχιτεκτονική μελέτη ως πισίνα είναι στο χέρι του ελεγκτή αν θα σε βοηθήσει ζητώντας συμβατικό προϋπολογισμό (ως υπόγειο) ή όχι ζητώντας αναλυτικό όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το άρθρο 6 της Εγκυκλίου 8/90 (υπάρχει στα "Downloads" του forum ΕΔΩ).

"2. ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΝΕΡΟΥ (ΠΛΗΝ ΥΔΑΤΟΠΥΡΓΩΝ):

Τιμολογούνται όπως οι υπόγειοι χώροι.

3. ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ:

Τιμολογούνται οι οικοδομικές εργασίες και ο χώρος στον οποίο εντάσσονται με αναλυτικό τιμολόγιο."

 

Όλα είναι ξεκάθαρα. Αν σου πει να την υπολογίσεις με αναλυτικό δεν μπορείς να του πεις και τίποτα. Αν την παρουσιάσεις σ' όλες τις μελέτες σου ως δεξαμενή νερού τότε θα την υπολογίσεις με συμβατικό χωρίς πάλι να μπορεί να σου φέρει αντίρρηση.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν την παρουσιάσεις στην αρχιτεκτονική μελέτη ως πισίνα είναι στο χέρι του ελεγκτή αν θα σε βοηθήσει ζητώντας συμβατικό προϋπολογισμό (ως υπόγειο) ή όχι ζητώντας αναλυτικό όπως θα έπρεπε.

Συμφωνώ. Δεν τίθεται θέμα ότι έτσι είναι το σωστό. Απλά, και περισσότερο για δική του διευκόλυνση (άντε να ελέγχεις αναλυτικό κλπ) γίνεται -σε όλους, δεν έχω κάποιο κονέ ή κάτι τέτοιο - αυτή η διευκόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

για 4 όμοια κτίρια επιλέγω στο σύστημα αμοιβών του τεε αριθμό εφαρμογών για κάθε μελέτη 4

παρόλα αυτά μου υπολογίζει το 100% της αμοιβής για κάθε εφαρμογή.

 

γνωρίζει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως ξέρει κανείς με ποια νομοθεσία-εγκύκλιο κλπ υπολογίζουμε τα ποσοστά για την μελέτη πολλών ομοίων κτιρίων(άνω των 20)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.