Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Αυτό που λες ειναι πολύ βολικό αλλά δεν ξέρω μήπως τελικά έχω πρόβλημα ως προς το οτι ειναι δύο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες... Όσο για την υπέρβαση δομησης εγώ έλεγα να βάλω και τις αποθήκες αφού ειναι ισόγειες πλέον...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα έβαζα όλα σε ένα φάκελο, με τους 4 συνιδιοκτήτες, ως εξής:

- Ξεμπάζωμα με αναλυτικό προϋπολογισμό.

- Διαμερισμάτωση (και οι 4 χώροι).

- ΥΔΒΧ (την "αλλαγή χρήσης" από αποθήκη σε κατοικία).

 

Θα "μοίραζα" το συνολικό πρόστιμο στους 4 ιδιοκτήτες ως εξής (αδέλφια είναι θα τα βρουν μεταξύ τους):

- Τα δύο πρώτα στα 4.

- Το τελευταίο εξ ολοκλήρου στον ιδιοκτήτη της γκαρσονιέρας.

Αυτό που λες ειναι πολύ βολικό αλλά δεν ξέρω μήπως τελικά έχω πρόβλημα ως προς το οτι ειναι δύο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες... Όσο για την υπέρβαση δομησης εγώ έλεγα να βάλω και τις αποθήκες αφού ειναι ισόγειες πλέον...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ειναι πολύ βολικό αλλά δεν ξέρω μήπως τελικά έχω πρόβλημα ως προς το οτι ειναι δύο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες... Όσο για την υπέρβαση δομησης εγώ έλεγα να βάλω και τις αποθήκες αφού ειναι ισόγειες πλέον...

 

Την άποψή μου την έγραψα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Όσο για το αν οι αποθήκες πλέον είναι "ισόγειες", αυτό δεν έχει πρόστιμο άλλο εκτός από το "ξεμπάζωμα" (αν φυσικά τα ύψη σου είναι τα της άδειας).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Τη βοήθειά σας παρακαλώ...Σε δύο όμορα αγροτεμάχια εκτός σχεδίου εντός ζώνης, μη άρτια, ενός ιδιοκτήτη, τα οποία έχουν και τα δύο αυθαίρετες κατασκευές και μία κοινή περίφραξη πόσες δηλώσεις κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Τη βοήθειά σας παρακαλώ...Σε δύο όμορα αγροτεμάχια εκτός σχεδίου εντός ζώνης, μη άρτια, ενός ιδιοκτήτη, τα οποία έχουν και τα δύο αυθαίρετες κατασκευές και μία κοινή περίφραξη πόσες δηλώσεις κάνω;

 

Αν έχουν γίνει συστάσεις 2

 

Αν δεν έχουν γίνει θα μπορούσες και μια αλλά συστήνω 2.

 

Σε ανάλογη περίπτωση, ίσως πιο πολύπλοκη είμαι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία σύσταση παρά μόνο ένα συμβόλαιο αγοραπωλησίας το οποίο αναφέρει τα δύο αγροτεμάχια. Επίσης στο Κτηματολόγιο υπάρχουν δύο ΚΑΕΚ.

Από το ΤΕΕ σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι εφόσον πρόκειται για όμορα μη άρτια ίδιου ιδιοκτήτη αυτόματα θεωρούνται σαν μία ιδιοκτησία αλλά...Πόση εμπιστοσύνη να έχεις σε μία ανώνυμη προφορική απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία σύσταση παρά μόνο ένα συμβόλαιο αγοραπωλησίας το οποίο αναφέρει τα δύο αγροτεμάχια. Επίσης στο Κτηματολόγιο υπάρχουν δύο ΚΑΕΚ.

Από το ΤΕΕ σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι εφόσον πρόκειται για όμορα μη άρτια ίδιου ιδιοκτήτη αυτόματα θεωρούνται σαν μία ιδιοκτησία αλλά...Πόση εμπιστοσύνη να έχεις σε μία ανώνυμη προφορική απάντηση...

 

Είναι ένας τίτλος ιδιοκτησίας συνεπώς θα κάνεις μια αίτηση. Είχα την εντύπωση πως είναι ξεχωριστοί τίτλοι ιδιοκτησίας....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα:

4όροφο κτίριο κατοικιών με σύσταση οριζοντίου και ο.α. το 1999 εντός σχεδίου.

κάποια διαμερίσματα-αυτοτελής ιδιοκτησίες έχουν αυθαιρεσίες οι οποίες θα τακτοποιηθούν. Για το κάθε διαμερισμα θα γίνει και μία αίτηση.

Το κτίριο, όμως, στο σύνολο του έχει μικρές διαφορές στο σχήμα εξαιτίας του οικοπέδου. στην πραγματικότητα είναι λίγο μικρότερο, εξακολουθεί να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο!

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις στα εμβαδά των διαμερισμάτων και των κοινόχρηστων χώρων.

Με την άδεια νομιμοποιησης που πρόκειται να εκδοθεί θα διευθετηθεί και το θέμα του σχήματος. Τα υπόλοιπα διαμερίσματα όμως που δεν έχουν υπέρβάσεις, αλλά έχει αλλάξει το σχήμα τους προς το μικρότερο, πρέπει να καταβάλουν κι αυτά παράβολο ωστε να εκδωθεί η άδεια νομιμοποιησης, δηλ. άλλη αίτηση για αυτά?

Και για το κλιμακοστάσιο μία αίτηση από όλους τους ιδιοκτήτες?

Edited by igp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.