Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή στο σύστημα αυθαιρέτου που μπορεί να νομιμοποιηθεί


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Καλημέρα. έχω μια περιπτώσει που θέλω τα " φώτα" :idea: σας γιατί δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται παρόμοια περίπτωση.

Σε 2όροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα ανά όροφο μου ζητήθηκε βεβαίωση νομιμότητας για όλο το κτήριο για την σύσταση οριζοντίων από την συμβολαιογράφο

Κάνω την αυτοψία και όλα καλά εκτός του ενός μικρού τμήματος αυθαίρετου υπογείου που το χρησιμοποιούν για λεβητοστάσιο.

Λέω του ιδιοκτήτη ότι πρέπει να κάνει τακτοποίηση (με το ανάλογο πρόστιμο) ή να το δηλώσει μ ένα 500ρικο και να βγάλει οικ. άδεια εντός 3ετών.

Του λέω τα (+) και τα (-) και επιλέγει νομιμοποίηση. (καλά έως εδώ).

Ρωτάω τώρα, εγώ εαν το δηλώση και πληρώσει το 500αρικο μπορώ να του δώσω βεβαίωση για όλο το κτίριο;

Διάβασα για την περίπτωση που πρόκειται να μεταβιβαστεί ένα ακίνητο πρέπει να έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια πρώτα, ναι αλλά εδώ δεν θέλει να μεταβιβάσει κάτι.

Το κάνει για τι αργότερα θα μεταβιβάσει κάποιο διαμέρισμα στην κόρη του οπότε χρειάζεται να δημιουργηθεί η σύσταση οριζοντίων πρώτα.

Ευχαριστώ και συγνώμη εαν κούρασα!

Edited by fantsamp
Link to comment
Share on other sites

O νόμος αναφέρεται σε όλες τις δικαιοπραξίες, δηλ. και τις συστάσεις. Πρέπει να περαιώσεις τη δήλωση για να προχωρήσεις στην έκδοση βεβαίωσης και εκείνη στην σύσταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

θέλω να ρωτήσω για μια περίπτωση που έχω. Σε ένα οικόπεδο βγήκε άδεια για 2 κατοικίες, εκ των οποίων η μια δεν ολοκληρώθηκε. Τώρα για να γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, και μετά γονική παροχή, πρέπει εγώ να δηλώσω τις αυθαιρεσίες και να πάει προς έκδοση οικοδομικής άδειας υποχρεωτικά, ή να κάνω ταχτοποίηση με πληρωμή προστίμου; (Ενημερώνω ότι θέλουν κάποια στιγμή να ολοκληρώσουν και τη δεύτερη κατοικία με έκδοση νέα άδειας αφού έχει λήξει η προηγούμενη, γνωρίζοντας ότι πλέον θα έχουν δικαίωμα να χτίσουν λιγότερο, μιας και θα έχουν ταχτοποιήσει τις παρανομίες τις πρώτης)

Ο πιο άμεσος τρόπος είναι να γίνει ταχτοποίηση και εξόφληση του προστίμου, και έκδοση της βεβωαίωσης, ώστε να περάσουν στη σύσταση; αφού γα να γίνει κάποια δικαιοπραξία απαιτεί πρώτα την έκδοση οικοδομικής άδειας, πράγμα χρονοβόρο.... Αν δηλώσω ότι θα βγει η ΟΑ εντός τριετίας, μου δίνει το σύστημα κάποια βεβαίωση για να κάνουν τη σύσταση;

Αν γίνει ταχτοποίηση και πληρωμή προστίμου, θα υπάρξει μπέρδεμα μετάπειτα που θα βγει η άδεια για την ολοκλήρωση της δεύτερης κατοικίας;

ευχαριστώ και ελπίζω να τα έγραψα ξεκάθαρα....

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο ΟΧΙ

στο δεύτερο μπέρδεμα δεν θα έχεις μόνο αν δεν υπερβαίνεις σ.δ σ.κ και σ.ο (εξυπακούεται ότι αποστάσεις Δ μπορείς να υπερβαίνεις στα προς τακτ/ση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ήλπιζα ότι καταθέτοντας προς έκδοση αδείας εντός τριετίας θα μπορούσα να δώσω βεβαίωση στον πελάτη για να κάνει έστω την σύσταση...

τώρα νομίζω θα μπερδευτεί, είναι και μεγάλος ανθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Faethon1 η δεύτερη οικοδομή έχει μόνο το υπόγειο και την πλάκα του ισογείου, και δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα το κομμάτι του ισογείου που θα εξαντλούσε το ΣΔ και τον όγκο. Σε αυτήν δεν υπάρχουν παρανομιές. Στα σχέδια της άδειας που έχει πλέον λήξει υπάρχει ένας ΗΧ, αλλά αφού δεν πέσαν ποτέ οι κολώνες θεωρώ ότι δεν είναι τακτοποιήσιμος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.