Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση από κάθετες σε οριζόντιες ιδιοκτησίες.


Recommended Posts

Τακτοποίηση από κάθετες σε οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Η ιδιοκτήτρια αγόρασε πριν 10 χρόνια δυο όμορες παλαιές κατοικίες (προ 55) και με μια άδεια για την κατοικία Α πριν 8 χρόνια έκανε προσθήκη ορόφου και επισκευή. Μια και είχε αυτή την άδεια και είχε η γυναίκα (συχωρεμένη είναι) όρεξη έκανε επισκευή και στην κατοικία Β έριξε την ενδιάμεση τοιχοποιία και έκανε εσωτερικές πλάκες Ω.Σ. Όπως καταλαβαίνετε έγιναν δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες (2 διαμερίσματα). Έχετε καμία ιδέα πώς να κάνουν οι κληρονόμοι τα συμβόλαια και τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε.Υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας αρχικά και μετά έγινε οριζόντια ?Εξήγησε λίγο τα συμβολαιογραφικά. Καταλαβαίνω ότι ένωσε τα 2 ισόγεια και έκανε ένα διαμέρισμα.Οταν λες εσωτερικές πλάκες από μπετό τι ακριβώς εννοείς? Τι ακριβώς κτίρια έχουμε, 2 διώροφα ή ενα 2ιώροφο και ένα ισόγειο διαμέρισμα, με τον όροφο τι ? Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι για να σου απαντήσει κάποιος πρέπει και η περιγραφή να είναι λίγο καλύτερη από αυτή που έδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Τα κτήρια είναι διώροφα το Α και το Β έχουν ξεχωριστά συμβόλαια. Αγοράστηκαν από την ιδιοκτήτρια με διαφορά 2 χρόνων το ένα με το άλλο και οι όμορες ιδιοκτησίες έχουν ίδιο ιδιοκτήτη τώρα. Δεν υπήρξε ποτέ συμβόλαιο με κάθετες ιδιοκτησίες ήταν και είναι δυο διαφορετικές ιδιοκτησίες, με διαφορετικούς πρώτους ιδιοκτήτες.

Όταν έβγαλε οικοδομική άδεια για να επισκευάσει το σπίτι Α, επισκεύασε και το σπίτι Β. Έριξε τους εσωτερικούς τοίχους (την μεσοτοιχία που χώριζε τα 2 σπίτια) και ξήλωσε τα πατώματα εσωτερικά. Έκανε ανά όροφο πλάκες από ΩΣ με κολόνες και δοκάρια και τα 2 σπίτια έγιναν σαν μια πολυκατοικία αλλά με διαφορετικές πόρτες εισόδου για κάθε οροφο-διαμέρισμα. Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν διάφορες υπερβάσεις.

Η ιδιοκτήτρια πέθανε και τα παιδιά έχουν πρόβλημα με τα νέα συμβόλαια που πρέπει να γίνουν. Δεν υπάρχει διαθήκη.

Edited by geokal
Link to comment
Share on other sites

Έγιναν 2 οριζόντιες,

σύσταση όμως μάλλον δεν πρέπει να έγινε.

Νομίζω πως και με τον 3843 θα μπορούσε να είχε ρυθμίσει το μεσοπάτωμα - πλάκα που πρόσθεσε.

Απλή μου φαίνεται η περίπτωση.

Μόνο που θα πρέπει να συμπράξουν τώρα

οι εν δυνάμη φυσικοί κληρονόμοι

με την βοήθεια ενός δικηγόρου, όσο αφορά την διατύπωση του ιδιοκτησιακού καθεστώτος στην δήλωση ανάθεσης που θα σου υπογράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα τι σου ζητήθηκε να κάνεις?Να τακτοποιήσεις για να αποδεχθούν την κληρονομιά ή μετά την αποδοχή για να κάνουν διανομές?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τον νόμο αυτόν αλλά δε νομίζω ότι οι κληρονόμοι να έχουν πρόβλημα μεταξύ τους. Από εμένα μου ζητήθηκε να κάνω τοπογραφικό ,κατόψεις, πινάκας χιλιοστών, μια βεβαίωση του Ν. 4014/2011 και τακτοποιήση "αν χρειάζεται".

Edited by geokal
Link to comment
Share on other sites

Aντιμετωπισε τα σαν 2 ξεχωριστα οικοπεδα -που ετσι ειναι!

2 κτίρια, 2 συμβολαια, δεν εχει συνενωθει τίποτα με τίποτα άλλο.

 

Αρα κανεις πρωτα νομιμοποιηση ως προ του 55 στο καθενα ξεχωριστα και μετα δινεις 2 διαφορετικες βεβαιωσεις.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Aντιμετωπισε τα σαν 2 ξεχωριστα οικοπεδα -που ετσι ειναι!

2 κτίρια, 2 συμβολαια, δεν εχει συνενωθει τίποτα με τίποτα άλλο.

 

Αρα κανεις πρωτα νομιμοποιηση ως προ του 55 στο καθενα ξεχωριστα και μετα δινεις 2 διαφορετικες βεβαιωσεις.

Συνάδελφε δεν έχεις μάλλον διαβάσει τι έχει γίνει . Έχουν γκρεμίσει τις μεσοτοιχίες και τα μεσοπατώματα και έχουν κάνει κάθε όροφο (ισογειου και ορόφου) ενιαίο με πλάκες από μπετόν. Χωρίς να υπάρχει πρόσβαση από το ένα όροφο στο άλλο. Πώς να τα αντιμετωπίσω ως ξεχωριστά που έχουν γίνει ένα?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, απ'όσα εγραφες καταλαβα πως τα οικοπεδα ηταν 2.

Αν ειναι ετσι, τότε κράτα την παραπάνω απάντηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.