Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση από κάθετες σε οριζόντιες ιδιοκτησίες.


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Έχω μια υπόθεση που με παιδεύει αρκετά εδώ και καιρό δεν είναι απλή και έχω ρωτήσει όπως βλέπετε αλλά χωρίς να έχω μια ¨καθαρή¨ απάντηση. Υπάρχουν δυο όμορα οικόπεδα ενός ιδιοκτήτη που έχουν από μια κατοικία μέσα και οι δυο κατοικίες (προ 1955) εφάπτονται. Ο ιδιοκτήτης έβγαλε για το ένα σπίτι άδεια επισκευής πριν χρονια αλλά πήρε φόρα και επισκεύασε, έκανε κάποιες διαμορφώσεις και στο άλλο. Το πρόβλημα μέχρι εδώ δεν είναι μεγάλο θα μου πείτε. Όμως με τα εσωτερικά μπετα που έριξε και στα δυο σπίτια έκανε και συνένωση οροφών, γκρέμισε την μεσοτοιχία που τα χώριζε με αποτέλεσμα να έχει δυο οριζόντιες ιδιοκτησίες ένα διαμέρισμα ανά όροφο αλλά πάνω σε δυο οικόπεδα, πρέπει να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας το κακό είναι με την συνένωση των 2 οικοπέδων χάνεται η αρτιότητα και οικοδομησιμοτητα διότι οι οροί δόμησης για την περιοχή είναι μεγαλύτεροι. Πως αυτό τακτοποιειται και το ξεμπλέκουμε?

Edited by geokal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.