Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..

Πρόκειται για ένα γήπεδο εκτός σχεδίου έκτασης 425 τ.μ. μη άρτιο. Σε αυτό βγήκε άδεια για αγροτική αποθήκη (25 τ.μ.) το 1981 και κατασκευάστηκε κατοικία 50 τ.μ.που δηλώθηκε με τον Νόμο Τρίτση (Ν.1337) το 1983 σε Α' και Β' φάση (με σημερινές μετρήσεις η κατοικία είναι 43,85τ.μ.) Θεωρώ δεδομένο από τις ερωτοαπαντήσεις της κ. Λεμπέση ότι, η κοινοτική άδεια αγροτικής αποθήκης λογίζεται ως οικοδομική άδεια. Η Α' και Β' φάση με τον Νόμο Τρίτση δεν λογίζεται ως οικοδομική άδεια. Σήμερα υπάρχουν επιπλέον α)2 αποθήκες 15,86 τμ. (Β.Χ.) β) ένα δωμάτιο 18,59 τμ. (Κ.Χ.) γ) ένα εκκλησάκι 4,3 τμ. (Κ.Χ. υπηρεσία) δ) δύο κιόσκια (1 πολεοδομική παράβαση) ε) ένας φούρνος και μία ψησταριά (1 πολεοδομική παράβαση). Μόνο αυτές οι παραβάσεις από α-ε υπάρχει πρόθεση για να τακτοποιηθούν και όχι τα 50 τμ. απο Ν. 1337.

Θέλω να ρωτήσω:

- στα φύλλα καταγραφής με ποιά δεδομένα θα συγκρίνουμε την δόμηση, κάλυψη, αποστάσεις Δ κλπ εφόσον δεν υπάρχει άδεια από πολεοδομία;

- Θα πρέπει να δηλωθεί αλλαγή χρήσεις στους κυρίους χώρους;

- Υπάρχει και περίφραξη με δικτυωτό σύρμα και λίγο μπετόν στην βάση, πρέπει να δηλωθεί;

- Μέσα στο γήπεδο υπάρχει εκκλησάκι 4,3 τ.μ. Για αυτό θα χρειαστεί πλήρης σειρά σχεδίων;

- Η ισόγεια αποθήκη με ελεύθερο ύψος πάνω από 2,40μ πρέπει να δηλωθεί με συντελεστή 1,0 ως κύριος χώρος ή 0,5 αποθήκη;

- Είναι δυνατόν κάποια από τις παραβάσεις να μην δηλωθεί, και να γκρεμισθεί όταν θα χρειαστεί η βεβαίωση νομιμότητας;

Ευχαριστώ πολύ

 

- Με τα 43,85 τ.μ. με ρύθμιση 1337/83 (β' φάση) δεν ασχολείσαι, δεν χρειάζεται να τα δηλώσεις.

- Βάζεις ότι, έχεις άδεια και επισυνάπτεις την άδεια της αγροτικής αποθήκης.

- Βάζεις ότι, έχεις ρυθμίσει με "παλιότερους νόμους". Αν διαβάσεις στα έγγραφα επί Τρίτση θα δεις ότι, αναφέρονται τα τ.μ. που ρυθμίζονται και ταυτοχρόνως θα δεις και τα αντίστοιχα σχέδια που έχουν υποβληθεί κι εκεί πάνω θα "εστιάσεις".

- Βάζεις τις δύο extra αποθήκες ως ΥΔΒΧ.

- Βάζεις το extra δωμάτιο ως ΥΔΚΧ.

- Βάζεις το εκκλησάκι ως ΥΔΒΧ (είναι βοηθητικός χώρος κατοικίας - χώρος προσευχής κι όχι υπηρεσίες).

- Βάζεις τις δύο παραβάσεις κατηγορίας 13 όπως ακριβώς τις αναφέρεις.

- Κάνεις "ενιαία" σχέδια κάτοψης - τομής στηριζόμενος σε αυτά του Τρίτση.

- Δεν έχεις πουθενά αλλαγή χρήσης.

- Δεν ασχολείσαι με την περίφραξη.

- Δηλώνεις όλες τις παραβάσεις που υφίστανται.

- Λαμβάνοντας ως δεδομένο την άδεια της αγροτικής αποθήκης έχεις: Συντελεστής ΥΔ 100 έως 200%, δηλαδή, 1,6 (τον βάζεις παντού όπου έχεις υπέρβαση δόμησης) παίρνω μόνο τα extra 38,75 τ.μ. έναντι των 25 τ.μ. θεωρώντας "νομιμοποιημένα" τα 43,85 τ.μ. Επιπροσθέτως συντελεστής ΥΚ >20%, δηλαδή, 1,4 (τον βάζεις παντού όπου έχεις υπέρβαση δόμησης).

- Προσπαθείς να "κερδίσεις" οτιδήποτε μέσω παλαιότητας....

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω τη γνώμη μου για περιπτώσεις μη άρτιων κ μη οικοδομήσιμων γηπέδων. Θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν εφαρμόστηκε η όποια αποθήκη, αντλιοστάσιο, κτλ για τα οποία βγήκε η άδεια κ έχει κτιστεί κατοικία, πρέπει να θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. Ούτε συντελεστές υπάρχουν να συγκρίνουμε, ούτε έχει βγει κάποια άδεια για κατοικία στο γήπεδο. Κάτι ανάλογο υποστηρίζεται κ από ΔΟΚΚ κ από Λεμπέση, αλλά κυρίως νομίζω από την κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πελατης μου θελει να κατασκευασει μια αποθηκη γενικης χρησεως σε αγροτεμαχιο αρτιο και οικοδομησιμο..δεν ειναι ΑΓΡΟΤΙΚΗ αποθηκη..

 

τι χωρος θα ειναι και πως υπολογιζεται η νομιμη αμοιβη; τι ακριβως βαζω για χωρο σε κατι excelακια που κυκλοφορουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας, θα ήθελα τα φώτα σας στην εξής περίπτωση:

σε εκτός σχεδίου περιοχή, σε ζώνη γεωργικής γης όπου επιτρέπεται από το 1990 να γίνουν μόνο έως 50 τμ αποθήκη με 4,5μ ύψος και επεκτάσεις υπαρχουσών κατοικιών έχω αναλάβει ένα αυθαίρετο. Πρόκειται για ένα ισόγειο κτίσμα με άδεια του 1961 ως κατοικία για 110 τ.μ.. Εμένα μου ζητήθηκε να τακτοποιήσω την προσθήκη κατ' επέκταση 50 τ.μ.. Ωστόσο στην αυτοψία διαπίστωσα ότι υπάρχει και υπόγειο (ίσως προ 55) και υπέρβαση ύψους αδείας κατά 1,7μ.

Σε πρώτη φάση σκέφτηκα ότι με το προ του 55 (αν το βρω με αεροφωτογραφία) δεν ασχολούμαι και βάζω τα 110 τμ της άδειας με υπέρβαση ύψους και τα 50 τμ της προσθήκης ως υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους. Και όλα αυτά ως κύριοι χώροι. Όμως αυτό το κτίσμα δεν έχει ούτε βρύσες ούτε κουζίνες, είναι σαν αποθήκη με μεγάλο ύψος... Μήπως μπορώ να το περάσω σαν βοηθητικό χώρο? Α ας σημειώσω ότι το 1965 είχε βγει και μια άδεια για τυροκομείο...Επίσης ο πελάτης μου θέλει μετά από καιρό να το κάνει ταβέρνα...Καμιά ιδέα για τον υπολογισμό του προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.